US MARKETOtevírá za: 3 h 56 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

JPMorgan čeká v roce 2021 další vlnu nákupů akcií, legendární byznysmen ale radí zajištění proti ztrátě hodnoty peněz

Podle analytiků z JPMorgan lze v roce 2021 očekávat novou vlnu nákupů akcií s tím, jak bude ustupovat ekonomická nejistota díky zvládnutí pandemie covidu-19 a velké objemy peněz budou v prostředí nízkých sazeb hledat výnos na akciovém trhu. Podle slavného mediálního magnáta Johna Malonea ale bezbřehé tištění peněz nevyhnutelně povede ke ztrátě hodnoty dolaru, a je proto namístě nakupovat pevná aktiva.

Úvaha analytiků z JPMorgan je celkem srozumitelná. Lze ji pospat na několika stránkách, ale také v pár bodech:

  • Pandemii covidu-19 se v roce 2021 postupně podaří dostat pod kontrolu, což pomůže růstu hospodářství a opadnutí výrazné ekonomické nejistoty.
  • Ekonomika ale v nejbližších měsících ještě bude potřebovat objemnou fiskální podporu, kterou bude vláda financovat na dluh.
  • Velké objemy nově vydávaných amerických dluhopisů by v dávných časech hrozily prudkým nárůstem požadovaných výnosů, v současnosti ale nad výnosovou křivkou v USA bdí centrální banka. Ta proto bude masivně odkupovat bondy (podle JPMorgan dokonce může i navýšit měsíční objemy odkupů ze současných 80 miliard USD) a držet jejich výnosy na uzdě.
  • Peníze z Fedu pak budou ve finančním systému hledat uplatnění, a tak je nasnadě, že jejich podstatná část různými cestami přiteče na akciový trh.
  • Předpokládané snížení ekonomické nejistoty navíc přiměje řadu investorů k přesunu peněz z fondů peněžního trhu (kde reálně ztrácejí hodnotu) jinam. Třeba také do akcií.

Výsledkem úvahy je mimo jiné cílová hodnota indexu S&P 500 pro konec roku 2021 na úrovni 4 190 bodů. Vzhledem k uvedenému lze jen dodat: "Proč ne?!" A kdyby hrozilo, že se výhled nenaplní, mají analytici z největší americké banky zhruba tak nějak přesně dvanáct měsíců na to, aby svou prognózu přepracovali. A zrovna na cílových úrovních akciových benchmarků se zpravidla ani nestihne usadit prach, jak rychle mění.

Proč vlastně Fed již léta tak horlivě odvrací propady cen rizikových aktiv v čele s akciemi? Důvodů může být více, jedním z těch hlavních je ale to, že americké domácnosti drží velké objemy svého bohatství v aktivech na finančních trzích. A americké domácnosti a jejich spotřeba jsou motorem ekonomiky. To jen na vysvětlenou.

Malone: Nakupuji pevná aktiva

Rizika výše uvedeného vývoje jsou poměrně dobře známá. Ve výhledu na rok 2021 se v různých podobách opakují obavy z možného nárůstu inflace, respektive z (další) ztráty hodnoty amerického dolaru. V době "tištění peněz" centrální bankou jde o obavy logické, jakkoli v uplynulé dekádě, kdy se tisklo ostošest, ne až tak naplněné.

Mnozí na to ale nechtějí spoléhat, a nakupují tak nástroje, které z různých důvodů považují z hlediska rizika inflace za smysluplné. Jde například o zlato, ale také bitcoin.

Jedním z těch, kdo se zajišťují proti možnému poklesu hodnoty dolaru, je John Malone, šéf Liberty Media, který byl po několik desetiletí jedním z největších hráčů na americkém trhu mediálním a telekomunikačním trhu. V současnosti je již skrze svou společnost Silver Spur Ranches největším soukromým vlastníkem pozemků v USA (vlastní bezmála 9 000 km2 půdy).

V nedávném rozhovoru pro CNBC Malone uvedl, že v poslední době navyšuje investice do pevných aktiv, jako jsou reality a komodity. Líbí se mu mimo jiné projekty bydlení pro více rodin, ale pokračuje také ve skupování farem.

"Pandemii jsme zatím zvládali díky obrovské fiskální a monetární podpoře ekonomiky. Podle mě to musí vést ke ztrátě hodnoty dolaru, což povede k růstu cen pevných aktiv v dolarovém vyjádření. Nevím, jestli tomu říkat inflace, ale minimálně to tak bude vypadat a bude to tak vnímáno," vysvětlil John Malone. Jeho rozpočet sice asi nemáte, jeho stylem uvažování se ale inspirovat můžete.

Šíře akciové rally v USA bere dech. Je čas naskočit na oprášený býčí hřbet?

Šíře akciové rally v USA bere dech. Je čas naskočit na oprášený býčí hřbet?

Honba za zajištěním startuje naplno. Co třeba bitcoin?

Honba za zajištěním startuje naplno. Co třeba bitcoin?

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zdroj: JPMorgan, CNBC

Americké akcieCentrální bankyFedInflaceKvantitativní uvolňováníNemovitostiPodpora ekonomikySpojené státy americké (USA)Výhled na rok 2021Zajištění
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa