Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z rekordu

Americké akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně. Indexy Dow a S&P 500 sestoupily z rekordních maxim. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, naopak posílil. Ve čtvrtek se na Den díkůvzdání ve Spojených státech obchodovat nebude a páteční seance bude kratší.
Index Dow ztratil 0,58 % a uzavřel na 29 872,47 bodu a širší index S&P 500 se snížil o 0,16 % na 3 629,65 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,48 % na 12 094,40 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,8 % na 21,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 0,883 %.
V úterý index Dow poprvé v historii překonal psychologicky důležitou hranici 30 000 bodů. Podle analytiků na akciovém trhu stále existuje prostor k růstu. Průzkum agentury Reuters ukázal, že u S&P 500 do konce příštího roku analytici očekávají devítiprocentní nárůst.
Středeční zpráva o růstu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v důsledku pandemie covidu-19 vedla k poklesu akcií v odvětvích citlivých na vývoj ekonomiky, například v bankovním sektoru. Posílily však akcie některých velkých technologických podniků, které jsou vůči dopadům pandemie odolné.
Dolar klesl na tříměsíční minimum
Na devizovém trhu ve středu americký dolar sestoupil na tříměsíční minimum vůči koši měn. Samotné euro si kolem 22.00 SEČ k dolaru připisovalo 0,3 % na 1,1924 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel zhruba 0,3 % na 91,968 bodu.
Hlavní středeční události v USA
- Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných údajů vykázala rekordní vzestup. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 %, oznámilo ve středu americké ministerstvo obchodu. Výsledek je ale mírně horší, než čekali analytici, kteří předpovídali růst o 33,2 %.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v říjnu rychlejší růst, než se čekalo. V meziměsíčním srovnání vzrostl o 1,3 %. Po říjnovém růstu o 2,1 % (revidováno z 1,9 %) analytici očekávali růst o 0,9 %.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 21. listopadu nově 778 tisíc lidí. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo práce. Výsledek je horší než před týdnem, kdy jich bylo 748 tisíc (revidováno ze 742 tisíc), a zároveň horší, než čekali analytici (730 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 14. listopadu 6,071 milionu. Po 6,370 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno ze 6,372 milionu) očekával trh pokles na 6,020 milionu.
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně klesly o 0,3 % na celoročně přepočítané tempo 0,999 milionu jednotek. Čekal se růst o 1,5 % a 0,970 milionu po růstu o 0,1 % na 1,002 milionu v září. Oba údaje ze září však byly revidovány směrem nahoru (z -3,5 % a 0,959 milionu jednotek).
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v říjnu meziročně vzrostly o 1,4 % v souladu s očekáváním trhu, po zářijovém růstu o 1,6 % (revidováno z 1,5 %). Meziměsíčně jádrové výdaje stagnovaly po zářijovém růstu o 0,2 % a byly pod očekáváním analytiků (+0,1 %). Osobní příjmy Američanů v říjnu klesly o 0,7 %, přičemž analytici očekávali růst o 0,1 %, v září vzrostly o 0,7 % (revidováno z+0,9 %). Výdaje rostly rychleji, než očekávali analytici (+0,4 %), a to o 0,5 % (září: +1,2 %, revidováno z +1,4 %).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 0,754 milionu barelů (odhad: +0,127 milionu barelů, předchozí týden: +0,768 milionu barelů).
- Americká automobilka Tesla hodlá napřesrok zahájit výrobu nabíječek pro elektromobily v Číně. Vyplývá to podle agentury Reuters z dokumentu, který firma předložila šanghajským úřadům. Tesla plánuje do nového závodu na výrobu nabíječek investovat 42 milionů jüanů (zhruba 140 milionů Kč).
- Budoucnost letadel Boeing 737 MAX, která získala povolení vrátit se po určitých úpravách do provozu, je nyní v rukou zhruba 700 dělníků a techniků. Ti se s těmito stroji lopotí za šedivými vraty hangáru na letišti v poušti v americkém státě Washington. Stroj musel po dvou haváriích mimo provoz, minulý týden ale dostal zelenou od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA). Pracovníci za vraty pouštního hangáru od té doby bez ustání provádějí údržbu odstavených letadel, kterým zároveň aktualizují software a systémy podle pokynů FAA.
- Spojené státy zavedou clo na čínské vázací drátky, které se používají například k uzavření sáčků s pečivem či ke svazování kabelů. Čína tyto výrobky podle Washingtonu nespravedlivě subvencuje, a znevýhodňuje tak americké producenty. Subvencování se podle ministerstva obchodu uskutečňuje formou podhodnocování měny. Je to poprvé, kdy Spojené státy uvalí clo, aby snížily dopady slabé čínské měny. Případ by tak mohl vytvořit precedens, protože jde o neobvyklý krok, který bere v úvahu měnu, což je podle pravidel ministerstva povoleno od začátku letošního roku.
- Americká společnost International Business Machines (IBM) hodlá v Evropě zrušit až 10 000 pracovních míst, což představuje asi pětinu její pracovní síly v regionu. Nejvíce by se škrty měly dotknout Británie a Německa, nevyhnou se ale zřejmě ani Polsku, Slovensku, Itálii a Belgii. S odvoláním na informované zdroje to ve středu uvedla agentura Bloomberg. IBM tak hodlá snížit náklady v divizi služeb, která se potýká se slabým růstem.
Výsedková sezóna
- Americké počítačové společnosti Dell Technologies vzrostl ve fiskálním třetím čtvrtletí čistý zisk na 832 milionů USD z loňských srovnatelných 499 milionů USD. Výsledky podpořila poptávka po stolních počítačích a noteboocích kvůli práci a studiu z domova způsobená pandemií.
- Výsledky Deere & Co ve 4QFY2020: Čistý zisk na akcii 2,39 USD (odhad: 1,49 USD), tržby 9,73 miliardy USD (odhad: 8,59 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK