Co musíte ráno vědět (27. června)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, co přineslo červnové zasedání ČNB a čím zaujala (nejen investory) valná hromada elektrárenské skupiny ČEZ? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu uzavřely bez větších změn, dařilo se technologickým titulům

Americké akcie uzavřely středeční obchodování bez výraznějších změn. Posílily technologické společnosti, které těžily z nadějí na zlepšení obchodních vztahů mezi Spojenými státy a Čínou a z příznivých čtvrtletních výsledků výrobce čipů Micron Technology zveřejněných po konci úterní seance. Index Dow ztratil 0,04 % na 26 536,82 bodu a širší S&P 500 se snížil o 0,12 % na 2 913,78 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,32 % na 7 909,97 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,43 % na 16,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil zhruba o šest bazických bodů na 2,05 %.

Akcie v USA: Mají se investoři těšit na snižování sazeb?
Centrální banka USA sice v červnu ponechala sazby beze změny, ale možnost jejich snížení ponechala široce otevřenou. Jaké reakce trhu bychom se v případě snížení sazeb na nejbližším zasedání FOMC mohli dočkat?
Americké akcie: Technická analýza, která býky nepotěší
Technická analýza může investorům poskytnout tržní perspektivu, kterou jim samotné fundamenty nenabízejí. Následující dva grafy přitom nevěstí nic dobrého.

2. Evropské burzy ve středu klesly, nejvíce ztratil sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v minusu, když investoři vyhlíželi novinky týkající se obchodního sporu mezi USA a Čínou, které by napověděly, v jakém duchu se ponese setkání Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem na dvoudenním summitu zemí G20, který začne v pátek. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,31 % na 382,20 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,08 % na 7 416,39 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,25 % na 5 500,72 bodu a německý DAX zpevnil o 0,14 % na 12 245,32 bodu. Nejvíce ztratil sektor zdravotní péče, který odevzdal 1,2 %, automobilové odvětví naopak stouplo o necelé procento.

K čemu je dobrá inflace?
Lidé se často ptají, k čemu je vlastně dobrá inflace. Snižuje hodnotu peněz, nepůsobí dobře na spotřebu, a i když ekonomové stále mluví o dvou procentech jako inflačním cíli, každý by byl možná radši, kdyby ceny nerostly. Jenže bez inflace by současná ekonomika zkrátka tak úplně nefungovala.

3. Pražská burza v polovině týdne oslabila, proti trendu šly akcie Erste a CME

Pražská burza ve středu uzavřela v minusu, index PX odevzdal 0,51 % na 1 034,74 bodu. Do červených čísel burzu stáhly zejména akcie Komerční banky (-1,34 % na 886 Kč) a telefonního operátora O2 Czech Republic (-1,35 % na 219 Kč). Dařilo se naopak Erste Group Bank (+0,78 % na 805,20 Kč) a mediální společnosti CME (+1,18 % na 94,50 Kč). Objem obchodů byl s necelými 357 miliony Kč výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie energetické skupiny ČEZ (-0,91 % na 543 Kč), která v polovině týdne pořádala valnou hromadu.

Investorský magazín: Stříbrná ekonomika jako investiční příležitost
Svět kolem nás se mění nejrychleji a nejvýrazněji v historii. Ten vyspělý stárne a ten rozvíjející se se stěhuje. Dvěma zásadním globálním trendům se věnuje aktuální Investorský magazín, a to z hlediska investičních příležitostí i lehčí sci-fi z ne tak vzdálené budoucnosti. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek v Evropě vyjdou indexy spotřebitelské důvěry a ekonomické nálady v eurozóně, inflační statistiky Německa a Španělska a italská obchodní bilance se státy mimo EU. Spojené státy se pochlubí údaji o růstu HDP v prvním čtvrtletí, jádrovými výdaji na osobní spotřebu, rozjednanými prodeji domů, indexem průmyslové aktivity kansaského Fedu a pravidelnou týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti NIKE, Walgreens Boots Alliance, H&M či Accenture. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB v červnu podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, jeden člen bankovní rady byl pro další zpřísnění měnové politiky

Česká národní banka na červnovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů, pro ponechání sazeb beze změny jich hlasovalo šest. V květnu bankovní rada jednomyslně odhlasovala zvýšení úrokových sazeb.

6. Valnou hromadu ČEZ prodlužovaly dotazy minoritních akcionářů

Valnou hromadu energetické společnosti ČEZ prodlužovaly žádosti o vysvětlení a dotazy minoritních akcionářů. Jednání začalo ve středu v 11.00, jen schvalování programu valné hromady trvalo asi hodinu a půl. O dividendě, aktualizaci strategie firmy či o případných změnách v dozorčí radě firmy se do půlnoci nehlasovalo. Valná hromada ČEZ se protáhla hluboko přes půlnoc už loni v červnu.

7. Brusel vyšetřuje Broadcom kvůli možnému omezování konkurence

Evropská komise začala vyšetřovat, zda americký výrobce čipů Broadcom neomezuje hospodářskou soutěž na trhu s čipy pro set-top boxy a modemy. Komise ve středeční tiskové zprávě rovněž uvedla, že v rámci vyšetřování hodlá firmě nařídit, aby okamžitě pozastavila některé své praktiky. Chce tak zabránit nebezpečí, že konkurence utrpí vážnou a nenapravitelnou újmu.

8. DIW: Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí téměř stagnovala

Německá ekonomika v druhém čtvrtletí téměř stagnovala, když přidala jen 0,1 %. Ve svém odhadu výkonu největšího evropského hospodářství to napsal německý institut pro hospodářský výzkum DIW.

9. Facebook poskytne Francii údaje ohledně nenávistných příspěvků

Americká internetová společnost Facebook souhlasila, že bude poskytovat francouzské justici identifikační údaje francouzských uživatelů, kteří jsou podezřelí z umisťování nenávistných příspěvků na její sociální síť. Uvedl to v úterý francouzský ministr pro digitalizaci Cédric O. Upozornil, že Francie je první zemí, která se s firmou Facebook na poskytování takových údajů dohodla.

10. Příjmy z daní v Japonsku byly loni rekordní, překonaly očekávání

Daňové příjmy v Japonsku v uplynulém fiskálním roce stouply na rekordních 60,4 bilionu jenů. Uvedla to ve středu agentura Reuters, která se odvolává na informace zdrojů z vlády. V prosinci vláda odhadovala, že daňové příjmy ve fiskálním roce do konce března 2019 budou činit 59,9 bilionu JPY.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

ČEZ: Uhlí na valné hromadě nechceme

Analytici před středeční valnou hromadou energetické společnosti ČEZ předpovídali, že přinese vášně zejména ze strany minoritních akcionářů, kteří nebyli spokojení s výší navržené dividendy.

Větší humbuk se ale strhl ohledně možného prodeje elektrárny Počerady. Na místo akce dorazili aktivisté organizace Greenpeace, kteří proti prodeji protestovali.

Součástí skupiny byla i žena v převleku za uhlí, která byla ochrankou upozorněna, že uhlí v jednacím sále není vítáno, a musela tak slušivý model vyměnit za outfit sestávající pouze ze spodního prádla.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat