Evropské burzy ve středu klesly, nejvíce ztratil sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v minusu, když investoři vyhlíželi novinky týkající se obchodního sporu mezi USA a Čínou, které by napověděly, v jakém duchu se ponese setkání Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem na dvoudenním summitu zemí G20, který začne v pátek.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,31 % na 382,2 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,08 % na 7 416,39 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,25 % na 5 500,72 bodu a německý DAX zpevnil o 0,14 % na 12 245,32 bodu.
Nejvíce ztratil sektor zdravotní péče, který odevzdal 1,2 %, automobilové odvětví naopak stouplo o necelé procento.
Evropské akcie se v červených číslech pohybovaly již od úvodu seance, když reagovaly na úterní veřejné vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella, který zmírnil očekávání trhů stran blízkého snižování úrokových sazeb.
Z konkrétních titulů stojí za zmínku téměř 7% růst akcií německé strojírenské společnosti ThyssenKrupp, která údajně dostala nabídku na převzetí její výtahové divize od finské společnosti Kone.
Evropské akcie (26. června 2019), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Česká národní banka na červnovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů, pro ponechání sazeb beze změny jich hlasovalo šest. V květnu bankovní rada jednomyslně odhlasovala zvýšení úrokových sazeb.
- Německo by mělo mít v příštím roce už posedmé v řadě státní rozpočet bez deficitu. Počítá s tím návrh, který ve středu schválila vláda velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD). Vyrovnaný by měl státní rozpočet být i v letech 2021 až 2023.
- Nálada německých spotřebitelů se dál zhoršuje. Hlavním důvodem je zpomalení hospodářského růstu, které má negativní dopad na očekávání dalšího vývoje příjmů spotřebitelů. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK. Výdaje domácností se v posledních letech staly hlavním zdrojem růstu největší evropské ekonomiky díky rekordní zaměstnanosti, růstu mezd, který je vyšší než inflace, a nízkým nákladům na úvěry, které zvýšily domácí poptávku.
- Francie: Index spotřebitelské důvěry v červnu stoupl na 101 bodů z 99 bodů v květnu (odhad: 100 bodů).
Zdroj: CNBC