Co musíte ráno vědět (31. prosince)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak to vypadá s majetkem nejbohatších lidí světa a kolik hodin denně lidé stráví na sociálních sítích? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí ztrácely nejvíce za čtyři týdny, investoři realizovali zisky

Hlavní akciové indexy v USA na úvod týdne klesly. Investoři chtějí před koncem roku vydělat na prudkém růstu akcií v poslední době, a tak zaplnili trh prodejními příkazy. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,64 % na 28 462,14 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,58 % na 3 221,29 bodu a technologický index Nasdaq Composite se snížil o 0,67 % na 8 945,99 bodu. Index volatility VIX stoupl o 10,35 % na 14,82 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 1,88 %. Zlato a stříbro zdražily asi o půl procenta, ropa naopak mírně ztrácela a nejsledovanější kryptoměny odepsaly do dvou procent.

Medvědí nálada z prosince 2018 ve zpětném zrcátku aneb Proč panikaření nedává smysl
O tom, že obrat trendu a medvědí trend může přijít prakticky kdykoli, se píše a hovoří již nějakou dobu. Namísto ztrát letos americké akcie přidávají bezmála 30 %. To vše rok poté, co loni ve stejné době americký index S&P 500 balancoval na hraně medvědího trendu.

2. Evropské akcie v úvodu týdne nenavázaly na rekordní páteční seanci, index STOXX 600 klesl bezmála o procento

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v negativním pásmu, a nenavázaly tak na růst z minulého týdne, kdy se díky optimismu ohledně vývoje obchodního vztahu mezi USA a Čínou vyšplhaly na historická maxima. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,85 % na 416,17 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,76 % na 7 587,05 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,91 % na 5 982,22 bodu a německý DAX oslabil o 0,66 % na 13 249,01 bodu. V mínusu uzavřely všechny hlavní sektory.

Největší (investiční) témata příští dekády
Žijeme v době, která je snad ze všeho nejvíce charakteristická rychlými změnami. Jaké změny a témata budou nejen investičnímu světu dominovat v příští dekádě?

3. Pražská burza v pondělí uzavřela v mínusu, v roce 2019 index PX stoupl o 13 %

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v červených číslech, index PX odepsal 0,33 % na 1 115,63 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Erste Group Bank, jež zlevnily o 1,65 % na 857 Kč. Za celý rok index PX stoupl o 13 %.

5 výzev roku 2020 aneb Co (ne)přibrzdí českou ekonomiku v roce 2020?
Česká ekonomika by měla i v roce 2020 pokračovat v solidním růstu, což by znamenalo již sedmý v tomto směru úspěšný rok v řadě. Hrubý domácí produkt by se měl zvýšit o 2,2 %, za uplynulý rok by expanze měla dosáhnout míry 2,4 %, píší ekonomové z ČSOB.

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjdou v Číně indexy nákupních manažerů a v USA se odpoledne investoři zaměří na indexy cen domů FHFA a S&P/Case-Shiller a index spotřebitelské důvěry od Conference Board. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnech od 23. a 30. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnech od 23. a 30. prosince a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bloomberg: Majetek 500 nejbohatších letos stoupl o 25 %

Majetek 500 nejbohatších lidí světa podle seznamu miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg v letošním roce stoupl o 25 % na 5,9 bilionu USD. Jedničkou v žebříčku zůstal zakladatel a ředitel internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos, i když ten se kvůli rozvodu dostal mezi zhruba pět desítek osob, jejichž hodnota majetku se loni snížila, a to o téměř devět miliard USD na 116 miliard USD.

6. Kim Čong-un přiznal vážné ekonomické problémy KLDR

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyzval armádu i diplomaty, aby připravili zemi k obraně její bezpečnosti a svrchovanosti. Na zasedání ústředního výboru Korejské strany práce ale také přiznal, že se KLDR ocitla ve vážné ekonomické situaci. O Kimově projevu v pondělí informovala severokorejská agentura KCNA.

7. Tesla zahájila dodávky elektromobilů z nové továrny v Šanghaji

Americká společnost Tesla v pondělí zahájila dodávky elektromobilů Model 3 vyrobených v nové továrně v Šanghaji. Tesla zahájila výstavbu šanghajské továrny v lednu, výrobu pak spustila v říjnu. Je to první továrna, kterou má firma mimo Spojené státy.

8. Monte dei Paschi se předčasně zbavila špatných úvěrů za 1,8 miliardy eur

Italská banka Monte dei Paschi di Siena se zbavila špatných úvěrů za 1,8 miliardy eur. Povedlo se jí to o dva roky dříve, než předpokládal restrukturalizační plán. Nejstarší banka na světě to podle agentury APA uvedla ve svém pondělním sdělení s tím, že smlouvy přešly na banku Ilimity Bank, s jejímiž akciemi se obchoduje na milánské burze.

9. EY: Evropa vyklízí pozice v burzovní špičce nejdražších firem

Mezi 100 nejhodnotnějšími firmami obchodovanými na burze ubývá společností z Evropy. Nejcennější burzovní firmou na světě je ale letos neamerický nováček, saúdskoarabský ropný koncern Saudi Aramco. Evropská jednička, švýcarský potravinářský kolos Nestlé, skončil na 16. místě. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila německá pobočka poradenské společnosti EY.

10. Volkswagen se dohodl na odškodnění rakouské policie za emisní skandál

Německý automobilový koncern Volkswagen se dohodl s Rakouskem na vyplacení odškodného za negativní dopad emisního skandálu na hodnotu zhruba 2 100 naftových automobilů ve vozovém parku rakouské policie. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na rakouského ministra vnitra Wolfganga Peschorna a mluvčího Volkswagenu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Evropané tráví na sociálních sítích téměř dvě hodiny denně

Prohlížení fotek na Instagramu, tweetování či psaní zpráv na Facebooku jsou aktivity, které nám zabírají více času, než bychom čekali. Chytré telefony máme v ruce neustále, a na sociální sítě se tak připojujeme, kdekoli je to možné. Proto nepřekvapí, že Evropané na nich denně v průměru stráví téměř dvě hodiny. Ještě hůře na tom je asijsko-pacifický region, kde lidé na sociálních sítích stráví skoro dvě a půl hodiny.

Pokud byste chtěli čas využít nějak smysluplněji, stačí údajně zkrátit svůj denní pobyt na sítích o deset minut. Za rok tak můžete stihnout přečíst až 30 knih. Tvrdí to alespoň (jak jinak) mobilní aplikace Omni Calculator, která vám takový chytrý přepočet nabídne na základě měření času stráveného na sociálních sítích.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat