US MARKETOtevírá za: 16 h 13 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Medvědí nálada z prosince 2018 ve zpětném zrcátku aneb Proč panikaření nedává smysl

O tom, že obrat trendu a medvědí trend může přijít prakticky kdykoli, se píše a hovoří již nějakou dobu. Namísto ztrát letos americké akcie přidávají bezmála 30 %. To vše rok poté, co loni ve stejné době americký index S&P 500 balancoval na hraně medvědího trendu.

Akcie v USA loni nadělily investorům dárek v podobě štědrovečerního propadu o 2,7 %, což tou dobou znamenalo, že od konce září klesl index S&P 500 o 19,8 %. Medvěd tedy klepal na dveře opravdu důrazně, na stole bylo téma recese, vládní úřady a agentury měly zastavené financování a prodeje na trzích nebraly konce.

A pak se stal zázrak (možná jen zakročil PPT). Hned následující obchodní den akcie přidaly téměř 5 % a níže se již nevrátily. Do jara smazaly ztráty a po roce jsou oproti minulým Vánocům o 40 % výše (včetně dividend). Nyní se proto loňský prosinec jeví jako skvělá nákupní příležitost, takových jsou ale při pohledu do historie tucty, zpravidla drtivou většinou investorů nevyužitých.

Není překvapení, že se v období, kdy akcie zaznamenávají dvouciferné procentuální ztráty, začíná více spekulovat o recesi. A to přesto, že akciový trh není zrovna dobrým indikátorem dalšího vývoje ekonomiky (jak známo, akcie předpověděly devět z posledních pěti recesí). Ve dvou třetinách případů, kdy akcie zaznamenaly ztrátu 10 % a více, se recese nedostavila. Jenže ti, kteří si potřebují každý propad akcií nějak vysvětlit, budou často hledat oporu právě v nadcházející recesi.

Problém je, že když akcie začnou ztrácet, začne spekulovat o možnosti velkého propadu, protože nikdo neví, co se bude dít. V roce 1987 odepsaly akcie v průběhu týdne 33 %, možné je tedy téměř vše. Dobrým příkladem toho, jak zbytečné je predikovat vývoj a jak podstatné je nepanikařit, je reakce Warrena Buffetta z roku 1966 na varování, že akcie mohou po propadech pokračovat v pádu. Buffett reagoval dvěma otázkami:

  • Když již v únoru věděli, že akcie v květnu padnou, proč mi o tom neřekli již tehdy?
  • Když v únoru nevěděli, co se bude dít v následujících třech měsících, proč by to měli vědět v květnu?

V prosinci 2018 mnoho investorů očekávalo další pokles, Buffettů bylo minimum. Akcie ale klidně mohly pokračovat v poklesu, takže to, co se nyní zdá jako skvělá nákupní příležitost, se mohlo jevit jako krajně nerozumné.

V konečném důsledku se však nákup akcií při poklesech vždy ukazuje jako lepší nápad než panika, případně držení se mimo trh. Zejména tehdy, pokud má investor před sebou ještě dostatečně dlouhý investiční horizont (a) nebo investuje pravidelně. Pro takové investory jsou propady vždy dobrou zprávou, a to i tehdy, když akcie nečeká rychlý nárůst o desítky procent.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

Americké akcieMedvědí trhPanika na trzíchS&P 500
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika