Evropské akcie v úvodu týdne nenavázaly na rekordní páteční seanci, index STOXX 600 klesl o necelé procento

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v negativním pásmu, a nenavázaly tak na růst z minulého týdne, kdy se díky optimismu ohledně vývoje obchodního vztahu mezi USA a Čínou vyšplhaly na historická maxima.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,85 % na 416,17 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,76 % na 7 587,05 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,91 % na 5 982,22 bodu a německý DAX oslabil o 0,66 % na 13 249,01 bodu. V minusu uzavřely všechny hlavní sektory.
Proti trendu šly cenné papíry italské banky Monte dei Paschi di Siena (+0,72 %), která se podle zprávy agentury Reuters dokázala předčasně zbavit špatných úvěrů za 1,8 miliardy eur.
Za celý rok 2019 se MPS, která je ve většinovém vlastnictví italského státu, zbavila nesplácených pohledávek za 3,8 miliardy eur. Tím se jí podařil zásadní krok ke splnění restrukturalizačního plánu dohodnutého s Evropskou komisí na léta 2017 až 2021.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Německý automobilový koncern Volkswagen se dohodl s Rakouskem na vyplacení odškodného za negativní dopad emisního skandálu na hodnotu zhruba 2 100 naftových automobilů ve vozovém parku rakouské policie. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na rakouského ministra vnitra Wolfganga Peschorna a mluvčího Volkswagenu.
- Italská banka Monte dei Paschi di Siena (MPS) se zbavila špatných úvěrů za 1,8 miliardy eur. Povedlo se jí to o dva roky dříve, než předpokládal restrukturalizační plán. Nejstarší banka na světě to podle agentury APA uvedla ve svém pondělním sdělení s tím, že smlouvy přešly na banku Ilimity Bank, s jejímiž akciemi se obchoduje na milánské burze.
- Francouzsko-italský koncern EssilorLuxottica odhalil podvodné aktivity v jedné ze svých továren v Thajsku. Škodu v pondělí výrobce známý svou značkou brýlí Ray-Ban odhadl na 190 milionů eur bez započtení případného pojistného plnění.
- Mezi 100 nejhodnotnějšími firmami obchodovanými na burze ubývá společností z Evropy. Nejcennější burzovní firmou na světě je ale letos neamerický nováček - saúdskoarabský ropný koncern Saudi Aramco. Evropská jednička - švýcarský potravinářský kolos Nestlé - skončil na 16. místě. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila německá pobočka poradenské společnosti Ernst & Young a na svých stránkách z ní cituje týdeník Der Spiegel.
Zdroj: CNBC