Co musíte ráno vědět (4. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, proč se největší IPO na světě zatím odkládá a jak by to mohlo vypadat v Bílém domě po volbách? I to by vás mohlo ve středu zajímat.

1. Americké akcie v den voleb předvedly masivní rally, investoři podle analytiků vsadili na jasné vítězství Joea Bidena

Americké akcie v úterý výrazně zpevnily. Investoři v amerických prezidentských volbách očekávají vítězství kandidáta Demokratické strany Joea Bidena, který podle nich podpoří nový rozsáhlý stimulační balík pro americkou ekonomiku. Index Dow stoupl o 2,06 % na 27 480,03 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,78 % na 3 369,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,85 % na 11 160,57 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,81 % na 34,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o pět bazických bodů na 0,901 %. Ceny ropy se zvýšily o zhruba 2,5 %, půl procenta přidaly také zlato a stříbro a o procento se zvýšila i dolarová cena bitcoinu. 

Přehled v 10 grafech: Americká ekonomika za prezidenta Donalda Trumpa
Tři roky šlo (téměř) vše jako po másle, poslední rok prvního funkčního období by ale Donald Trump nepochybně rád vyměnil se svými předchůdci. Pandemie covidu-19, kterou sám nejmocnější člověk světa zprvu podceňoval, udělala své. Grafy z následujícího přehledu jsou letošním vývojem drsně ovlivněny, i tak je ale dobré vědět, jak se vedlo hospodářství USA v uplynulých letech.
Akcie a volby: Už aby to skončilo!
Opravdu věříte, že výsledek amerických prezidentských voleb odstartuje nový a silný trend na akciových trzích?

2. Evropské akcie v úterý pokračovaly v růstu, investoři spoléhali na vítězství Bidena

Akcie na západoevropských trzích v úterý pokračovaly v umazávání ztrát z minulého týdne. Hlavní akciové indexy přidaly přes dvě procenta, protože investoři věřili, že volby v USA vyhraje Joe Biden a demokraté ovládnou Kongres. Panevropský index STOXX Europe 600 v úterý vzrostl o 2,34 % na 356,01 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 2,33 % na 5 786,77 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 2,44 % na 4 805,61 bodu a německý DAX posílil o 2,55 % na 12 088,98 bodu.

Technická analýza: 3 varianty vývoje dolarové ceny zlata
Uplynulý týden přinesl na trh s drahými kovy poměrně nepřekvapivý pokles. Zlato v dolarovém vyjádření odevzdalo 1,4 %, stříbro pak 4 %. Jaké scénáře se pro tyto kovy, zejména pak zlato, nyní rýsují?
Chaos jako normál: Nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky
Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné způsobit "nechutná" nerovnost, v důsledku které v současnosti USA zažívají bouře, varuje jedna z nejrespektovanějších trendspotterek světa Marian Salzman v debatě s investičním stratégem Save & Capital Štěpánem Uheríkem na platformě Alter Eko.

3. Pod vlivem optimismu ve světě pražská burza v úterý přidala 1,31 %

Pražská burza v úterý navázala na pondělní růst a index PX stoupl o 1,31 % na 856,51 bodu. Vzhůru ji podle analytiků tlačil optimismus na akciových trzích ve světě. Z hlavních emisí ztrácely jen akcie České zbrojovky Group.

Je čas investovat na rozvíjejících se trzích a do zlata, říká legendární investor Mark Mobius
Zatímco se globální ekonomika snaží uprostřed koronavirové pandemie udržet nad hladinou, investoři by se měli zaměřit na rozvíjející se trhy, jako jsou například Rusko nebo Indie, a stejně tak na fyzické zlato. Tolik aktuální (a v malých obměnách léta opakovaná) rada zkušeného investora Marka Mobia.

4. Očekávané události

Ve středu přijdou na řadu indexy nákupních manažerů za oblast služeb, eurozóna oznámí výrobní ceny a ve Spojených státech budou ve stínu debat o tom, jak dopadly prezidentské volby, vycházet data o hypotékách, zásobách ropy, obchodní bilanci a také tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru. Hospodářské výsledky zveřejní mimo jiné Qualcomm, Zynga, Hilton, MetLife, BMW, Ahold, Marks & Spencer nebo Crédit Agricole. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Burzy v Šanghaji a Hongkongu nečekaně zrušily nabídku akcií Ant

Burzy v Šanghaji a Hongkongu nečekaně zrušily primární veřejnou nabídku akcií čínské finančně technologické společnosti Ant Group, která byla plánovaná na čtvrtek. Firma v úterý oznámila, že důvodem jsou některé změny v regulaci. Primární nabídka akcií Ant Group měla být největší na světě. Zatím není jasné, kdy bude podnik schopen požadavkům vyhovět, aby mohly být akcie k obchodování přijaty.

6. Reuters: Překážky pro investice z Číny budou v USA i bez Trumpa

Překážky, které americký prezident Donald Trump postavil do cesty čínským podnikům usilujícím o investice či získání kapitálu ve Spojených státech, budou mít trvalé dopady i v případě, že Trump nebude zvolen hlavou státu na druhé funkční období. Myslí si to odborníci na akvizice a politiku, na které se odvolává agentura Reuters.

7. Australská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na rekordní minimum

Měnový výbor australské centrální banky v úterý snížil hlavní úrokovou sazbu z dosavadních 0,25 % na rekordní minimum 0,10 %. Banka také zvýšila objem nákupů dluhopisů. Těmito kroky chce podpořit zotavení ekonomiky z nejhoršího poklesu za mnoho let, který vyvolala pandemie nemoci covid-19. O záporných úrokových sazbách ale centrální banka nyní neuvažuje.

8. Obrador: Mexiko zůstane silné bez ohledu na vítěze voleb v USA

Mexiko zůstane ekonomicky a finančně stabilním státem bez ohledu na to, zda v amerických prezidentských volbách obhájí mandát republikánský prezident Donald Trump, nebo jej porazí jeho demokratický vyzyvatel Joe Biden. Podle agentury Reuters to v úterý řekl mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.

9. Z akcií aerolinek si nejlépe vedou cenné papíry zkrachovalé firmy Jet Airways

Všechny letecké společnosti se kvůli koronaviru ocitly ve finanční tísni a jejich akcie prudce klesají. Akcie jedné letecké společnosti, která však od dubna 2019, kdy přestala být schopná splácet své dluhy, nelétá, si ovšem vedou mimořádně dobře. Akcie indického podniku Jet Airways v letošním roce posílily o téměř 150 %, zatímco dílčí index leteckých firem agentury Bloomberg, který zahrnuje 27 největších aerolinek světa, klesl o 42 %.

10. Úřad EU zjistil nedostatky v dozoru Německa nad firmou Wirecard

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) zjistil nedostatky v dozoru německých regulátorů nad finanční společností Wirecard, která letos v důsledku rozsáhlého účetního skandálu vyhlásila insolvenci. Úřad je nezávislým orgánem Evropské unie, jehož úkolem je zlepšovat ochranu investorů a přispívat ke stabilitě a řádnému fungování finančních trhů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Volby

Toto video již v nějaké formě asi viděl každý, máme tu ale aktuální verzi.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat