Akcie a volby: Už aby to skončilo!

Opravdu věříte, že výsledek amerických prezidentských voleb odstartuje nový a silný trend na akciových trzích?
O možných dopadech výsledků voleb na finanční trhy toho bylo napsáno a řečeno opravdu hodně. Možná již 4. listopadu nad ránem, možná o pár dnů či týdnů později, zkrátka z hlediska běhu vesmíru opravdu brzy bude možné tyto miliardy gigabytů informací, prognóz, statistik, spekulací, grafů, komentářů a všeho dalšího zabalit do úhledného vysokokapacitního klubka polovodičů a zařadit do smířlivého archivu historie.
Jsou tisíce důvodů si myslet, že se v příštích dnech na trzích strhne pořádná mela. A je podobné množství argumentů pro to, že po té mele za pár týdnů nebo měsíců neštěkne pes. Není již v podstatě nic, co nového by bylo možné napsat. Dlouho se říkalo, že znovuzvolení Donalda Trumpa by bylo pro akciové trhy lepší, protože Joe Biden přece plánuje zvyšovat daně. Zároveň se ale v poslední době nahlas mluví o tom, že právě Bidenovo zvolení by znamenalo rychlejší cestu k další masivní podpoře americké ekonomiky.
Vyberte si. Podobně protichůdné implikace podložené důvěryhodnými argumenty vykreslily zástupy analytiků i pro trhy s komoditami v čele s ropou a zlatem, pro americký dolar, ale třeba i pro některá (geo)politická témata.
Ne, vůbec není jedno, kdo bude americkým prezidentem. Může to být ale celkem dobře jedno investorům do akcií. Ty americké zpevňují prakticky od jara 2009 a od roku 2013 se u nich dá hovořit o začátku nového dlouhodobého býčího trendu. Ten předchozí, jak připomíná můj oblíbený tržní rozumbrada Josh Brown, začal za prezidenta Reagana, pokračoval přes Bushe a mohutně vyvrcholil za Clintona. A ten současný toho již přežil opravdu hodně, v neposlední řadě třeba po zvolení Donalda Trumpa v roce 2016.
Jakkoli to bere vítr z plachet mnoha ekonomům a prognostikům (a nám, tržním pisálkům, kteří je tak rádi citujeme), býčí trhy nekončí kvůli výměnám prezidentům nebo zvýšením daní. Růstové trendy končí tehdy, když se vyčerpají, když investoři přestanou většinově věřit v lepší zítřky. Letos jsme zažili jedno hluboké zakolísání, bleskové panické výprodeje historické síly. Americký akciový býk ale opět vyskočil na všechny čtyři a v létě opanoval burzy.
Z hlediska tržní psychologie se jeví jako pro burzy nejpříznivější scénář jednoznačné a rychle uznané vítězství jednoho z kandidátů. Ukázala se to mimochodem právě ve zmíněném roce 2016, a to nejen po překvapivém vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách, ale také po oznámení šokujícího výsledku britského referenda o odchodu z EU. Nejistota tehdy skončila a brzy přišla "úlevná rally", protože každá jistota je lepší než předešlá nervozita. Případné tahanice o výsledky duelu Biden-Trump mohou tuto jistotu (a tedy pevnou půdu pod nohama pro investory) oddálit, ale to by mělo být také vše, čím by se zapsaly do burzovního almanachu.