Technická analýza: 3 varianty vývoje dolarové ceny zlata

Uplynulý týden přinesl na trh s drahými kovy poměrně nepřekvapivý pokles. Zlato v dolarovém vyjádření odevzdalo 1,4 %, stříbro pak 4 %. Jaké scénáře se pro tyto kovy, zejména pak zlato, nyní rýsují?
Před týdnem jsem uváděl, že dokud cena zlata neprolomí jednoznačně silnou bariéru 1 940 až 1 950 USD za unci, hrozí pokles k nižším hodnotám. Zlato zatím udrželo minimum z 28. září 2020 na 1 848 USD, ale 29. října se cena přiblížila k této úrovni na necelých 12 dolarů.
Aktuálně se z technického hlediska rýsují 3 varianty vývoje – býčí, středně býčí a medvědí.
- Zlato poklesem v minulém týdnu vytvořilo na grafu téměř formaci dvojitého dna, a pokud bude toto minimum udrženo, mohla by cena vyrazit strmě výše, jelikož minimum z 28. září by představovalo počátek primárního cyklu, zatímco nedávný pokles by byl pouhým testováním výchozí ceny.
- Cena zlata spadne nepatrně níže pod 1 848 USD a vytvoří finální primární dno až poté, přičemž cena stříbra se udrží ideálně nad minimem 21,77 USD z 24. září. Tím vznikne býčí divergence mezi zlatem a stříbrem. Zlato by v takovém případě mohlo korigovat do oblasti sestupné podpůrné linie, která je aktuálně okolo 1 830 USD. Následně by měl nastat růst ceny.
- Bereme v úvahu, že primární cyklus začal 28. září. Cena se propadne pod jeho počáteční cenu 1 848 USD a bude klesat ještě několik týdnů, neboť primární cyklus se tím změní na medvědí. V takovém případě by cena mohla postupně klesnout až na úroveň 200denního průměru.
Pro českého investora se toho ale v posledních týdnech mnoho nemění, alespoň pokud jde o korunovou cenu. Ta totiž prakticky stagnuje zhruba tři měsíce. Jak se změní po amerických volbách? Těžko říci. Nemusí nastat žádná změna, neboť případný pokles či růst ceny zlata bude vyvážen případným růstem nebo poklesem hodnoty amerického dolaru. Může ale nastat i situace (jako v případě referenda o brexitu v roce 2016), že poroste jak cena zlata, tak hodnota dolaru. V takovém případě by korunová cena rostla o to rychleji. Při referendu o brexitu vzrostla cena zlata v korunách v podstatě přes noc skokově o 10 %.
Rok 2020 se již zapsal do historie jako jeden z nejdůležitějších pro vzácné kovy (i pro další trhy), a to zejména vzhledem k široké škále neobvyklých vnějších faktorů. A jelikož jsou před námi podle některých politologů nejvýznamnější volby prezidenta v historii USA a do konce roku zbývají téměř dva měsíce, je celkem pravděpodobné, že cenové ohňostroje letošního roku ještě úplně nevyhasly.
VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.