Energetické skupině ČEZ v prvním pololetí vzrostly tržby i zisk, vedení mírně zlepšilo celoroční výhled

Energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním pololetí letošního roku čistý zisk meziročně o 9 % na 14,7 miliardy Kč. Tržby se firmě meziročně zvýšily o 6 % na 106,3 miliardy Kč. Skupina mírně zlepšila celoroční výhled hospodaření a uvedla, že pandemie nemoci covid-19 na ni měla jen omezený dopad.

Provozní zisk EBITDA společnosti v prvním pololetí meziročně vzrostl o 11 % na 38,7 miliardy Kč a očištěný čistý zisk se zvýšil o 16 % na 16,4 miliardy Kč. Výsledky pozitivně ovlivnil růst cen vyrobené elektřiny v ČR díky víceletému předprodeji na velkoobchodním trhu v Německu a podpořily je také dodatečné zisky z obchodování s komoditami.

Obchodování s komoditami do zisku přispělo částkou 5,8 miliardy Kč. Negativně se v hospodaření skupiny projevily vyšší náklady na emisní povolenky pro výrobu elektřiny. Důvodem byl růst jejich tržních cen a nižší počet bezplatně přidělených povolenek. Na úrovni zisku EBITDA tento negativní efekt dosáhl 2,2 miliardy Kč.

Výrazně společnosti stouply tržby v segmentu ESCO. V prvním pololetí se zvýšily o 16 % na 10,5 miliardy Kč. Za celý rok očekává vedení ČEZ tržby v tomto segmentu 23,7 miliardy Kč, což by znamenalo nárůst o 9 %.

Objem výroby elektřiny z tradičních zdrojů v prvním pololetí meziročně klesl o 8 %, a to hlavně kvůli růstu cen emisních povolenek, poklesu cen elektřiny vlivem koronaviru a načasování odstávek výrobních zdrojů. Ke snížení výroby přispěl i útlum dosluhujících uhelných elektráren, zejména uzavření elektrárny Prunéřov I.

Objem výroby elektřiny v segmentu nové energetiky se naopak zvýšil o 5 %, a to především díky lepším povětrnostním podmínkám v Německu a Rumunsku.

V letošním roce společnost očekává pokles výroby elektřiny z tradičních zdrojů o 5 % na 59,3 TWh. Výroba v segmentu nové energetiky by za celý rok měla stoupnout o 8 % na 2,4 TWh.

Spotřeba elektřiny na distribučním území ČEZ Distribuce v pololetí meziročně klesla o 5 % na 17,45 TWh. Spotřeba u velkých podniků byla nižší o 9,7 %, spotřeba domácností naopak vzrostla o 4,2 %. Ve druhém čtvrtletí byla spotřeba elektřiny meziročně nižší o 10,7 %.

Zlepšený celoroční výhled pro EBITDA i čistý zisk

Výhled celoročního zisku EBITDA upravil ČEZ na 62-64 miliard Kč z předchozích 61-64 miliard Kč. Za loňský rok firma vykázala EBITDA 60,2 miliardy Kč. Na úrovni očištěného čistého zisku nyní skupina očekává za celý rok výsledek mezi 21 a 23 miliardami Kč, dosud management počítal s 19 až 22 miliardami Kč. Za loňský rok ČEZ vykázal očištěný čistý zisk 18,9 miliardy Kč.

Společnost uvedla, že důvodem zlepšení výhledu je očekávání vyššího zisku z obchodování s komoditami, menšího dopadu epidemie covidu-19 na segmenty distribuce a výroby z tradičních zdrojů, nižších stálých provozních nákladů a výnosu 1,5 miliardy korun v důsledku rozhodnutí soudu ohledně nároku ČEZ na úrok z prodlení v souvislosti s vrácením části zaplacené darovací daně z emisních povolenek za roky 2011 a 2012 (dopad pouze na čistý zisk).

"Pandemie covidu-19 ovlivňuje hospodaření skupiny ČEZ méně, než jsme předpokládali v květnu. Negativní dopad na celoroční zisk očekáváme ve výši méně než tří miliard korun," uvedl generální ředitel skupiny Daniel Beneš.

Poměr čistého dluhu k EBITDA ke konci června činil 2,40, na konci loňského prvního pololetí byl 2,49 a na konci letošního prvního čtvrtletí 2,59. Hodnota čistého dluhu meziročně stoupla na 153,7 miliardy Kč ze 143,3 miliardy Kč. Za komfortní považuje skupina poměr čistého dluhu k zisku EBITDA až na úrovni 3.

Ve druhém čtvrtletí ČEZ vydělal 539 milionů Kč, výsledek zatížily opravné položky a odpisy

Za samotné druhé čtvrtletí ČEZ vykázal výnosy 49,21 miliardy Kč (2Q2019: 48,18 miliardy Kč), EBITDA 12,83 miliardy Kč (2Q2019: 13,56 miliardy Kč) a čistý zisk 539 milionů Kč (2Q2019: 3,52 miliardy Kč). Na úrovni čistého zisku výsledek za druhé čtvrtletí zatížily opravné položky a odpisy majetku v Rumunsku, Bulharsku a Polsku ve výši 2,1 miliardy Kč. Očištěný čistý zisk se snížil ve druhém čtvrtletí meziročně o 35 % na 2,5 miliardy Kč.

Společnost standardně pokračuje v zajišťování tržeb z výroby elektřiny ve střednědobém horizontu. Na rok 2021 měl ČEZ na konci června předprodáno asi 71 % očekávané výroby za 46,10 EUR/MWh, na rok 2022 zhruba 42 % výroby za 47,60 EUR/MWh, na rok 2023 asi 16 % za 46,70 EUR/MWh a na rok 2024 asi 2 % za 47,40 EUR/MWh.

Analytici: Výsledky za druhé čtvrtletí jsou neutrální až mírně pozitivní

"Výsledky za druhý kvartál byly podpořeny nižším než očekávaným dopadem covidu-19 v distribuci a segmentu prodeje, zatímco objemy ve všech segmentech byly v souladu s našimi odhady. Výhled na celý rok byl mírně zvýšen na úrovni EBITDA, ale je v souladu s konsenzem. Zajišťovací aktivity byly během největšího cenového poklesu tlumené, takže zajištěné ceny nebyly tolik zasaženy. Výhled pro upravený čistý zisk byl zvýšen o 1-2 miliardy Kč především díky očekávanému jednorázovému pozitivnímu vlivu. I tak vyšší výhled podporuje solidní dividendový výhled pro další rok (asi 8,7% dividendový výnos při 100% výplatním poměru). Celkově hodnotíme výsledky lehce pozitivně," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Zveřejněné informace jsou z našeho pohledu neutrální. Na jednu stranu zklamal jak reportovaný, tak očištěný čistý zisk, na druhou stranu skupina posunula výše celoroční výhled. Dopady pandemie covidu-19 zůstávají relativně omezené a pokračující proces prodeje rumunských aktiv dává vysokou šanci na mimořádnou dividendu v průběhu příštího roku," doplnil analytik Milan Lávička  J&T Banky.

"Reportovaná čísla za druhé čtvrtletí jsou lepší než naše očekávání, jež patřila k nejnižším na trhu. Rozdíl ovšem není velký. Rizika související s dostavbou jaderné elektrárny jsou z našeho pohledu minimální. Vláda by měla v Bruselu projednat smlouvy, které v případě realizace projektu dávají ČEZ možnost put opce (prodej státu) a zaručují výkupní ceny elektřiny vyrobené v nové jednotce. Investice spojené s výstavbou nového jaderného zdroje budou v příštích 10 letech zanedbatelné, a to v celkové částce 2,5-4 miliardy Kč," uvedl analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.

O rumunská aktiva ČEZ má údajně zájem Macquarie

Na konci minulého týdne mluvčí ČEZ Alice Horáková informovala, že společnost vede exkluzivní jednání o prodeji svých rumunských aktiv s uchazečem, který předložil nejlepší nabídku. Podle rumunských novin Ziarul Financiar je zájemcem společnost Macquarie Infrastructure and Real Assets. Ta je mimo jiné vlastníkem firmy GasNet, pod kterou spadá převážná část distribuce plynu v Česku. Tuto informaci mluvčí ČEZ nepotvrdila.

ČEZ podle dřívějších informací zvažuje v Rumunsku prodej sedmi firem, nechat si má jen ty, jež se zabývají aktivitami v moderních energetických službách (ESCO), a část obchodu (tradingu). Firma do možného prodeje zařadila společnosti Distributie Energie Oltenia, Ovidiu Development, Tomis Team, MW Team Invest, CEZ Vanzare, TMK Hydroenergy Power a CEZ Romania.

Složitější je situace v Bulharsku. Společnost ČEZ i bulharská firma Eurohold tam loni v listopadu podaly každá za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Správní soud letos v červenci rozhodnutí úřadu zrušil. Antimonopolní úřad měl možnost se proti rozhodnutí odvolat k bulharskému nejvyššímu soudu, 14denní lhůta uplynula v pondělí. ČEZ zatím neví, zda odvolání bylo podáno.

ČEZ prodal dva polské projekty větrných elektráren fondu KGAL

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák při příležitosti zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí a celé první pololetí informoval, že skupina ČEZ prodala dva polské projekty větrných elektráren Krasin a Sakówko investičnímu fondu KGAL. Prodej zbývajících čtyř tamních větrných projektů očekává firma do konce roku. Zahájení prodeje hlavní části polských aktiv, jimiž jsou černouhelné elektrárny Skawina a Chorzów a další aktiva, mimo firem podnikajících v ESCO službách, by podle Nováka ČEZ rád zahájil v druhé polovině letošního roku.

Cenu prodeje větrných projektů Novák neuvedl. "Jde o rozprodej portfolia společnosti Eco-Wind, jejíž pozůstatky v Polsku máme. Původně jsme plánovali postavit v Polsku portfolio větrných elektráren, pak ale došlo ke změně legislativy a většinu projektů jsme nebyli schopni realizovat. Tak jsme se rozhodli ty projekty dotáhnout do nějakého stavu povolovacího procesu - územní rozhodnutí, stavební povolení, přípojka. Už ale nechceme jít do toho rizika, že to budeme fyzicky stavět my," uvedl Novák. "Obnovitelné zdroje v Polsku dále rozvíjet nebudeme," dodal.

Skupina KGAL je nezávislým správcem investic a aktiv s objemem investic přes 20 miliard eur. Zaměřuje se na dlouhodobé kapitálové investice do nemovitostí, infrastruktury a letectví.

U plánovaného prodeje elektráren Skawina a Chorzów je podle Martina Nováka výhodou to, že jsou zároveň teplárnami. "Proces prodeje těchto zdrojů chceme zahájit ještě v letošním roce," uvedl Novák. Zopakoval, že prodej je v souladu s novou strategií schválenou loni v červnu. Ta počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a částečně rovněž v Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na ESCO, které chce ČEZ rozvíjet v tuzemsku i v zahraničí.

ČEZ stále nevylučuje, že se přihlásí do tendru pro aukci kmitočtů pro 5G

ČEZ rovněž podle Nováka stále nevylučuje, že se přihlásí do výběrového řízení, v němž Český telekomunikační úřad formou elektronické aukce rozdělí rádiové kmitočty pro rychlé mobilní sítě 5G. Firma podle něj v současnosti analyzuje podmínky, které v pátek oznámil ČTÚ. Novák dále uvedl, že je možné, že ČEZ se do tendru přihlásí sám, nevyloučil však ani konsorcium s jinou společností.

"Teď se musíme probrat tím, co bylo v pátek publikováno. Podívat se na to, jak nám to konvenuje do našich možných plánů vstupu na trh 5G, a vyhodnotit, zda se té aukce zúčastníme, nebo ne," uvedl Novák. "Je to na začátku, určitě to nevylučujeme," dodal. Server iDNES.cz na začátku července uvedl, že partnerem ČEZ pro aukci by mohl být rakouský operátor A1 Telekom Austria.

Uchazeči se do soutěže budou moci přihlašovat do konce září. ČTÚ následně zájemce, kteří splní podmínky tendru, pozve do elektronické aukce o kmitočty. Podle dřívějších informací se aukce hodlají vedle stávajících tří mobilních operátorů zúčastnit například právě ČEZ, Sazka Mobil nebo společnost Nordic Telecom.

Konferenční hovor: ČEZ potvrdil dohodu se státem a plán způsobu financování nového bloku v Dukovanech

Konferenční hovor se soustředil zejména na výstavbu nového jaderného zdroje. ČEZ potvrdil dohodu se státem a plánovaný způsob financování a garance výkupních cen elektřiny. ČEZ odhaduje výkupní ceny v novém bloku Dukovan na úrovni 50-70 EUR/MWh při uvažovaném financování ze strany vlády (0% úrok během výstavby, 2% úrok během fáze provozu). Výkupní ceny však nebudou stanoveny dříve než v letech 2022/2023 po výběru dodavatele. Kapitálové výdaje jsou odhadovány na 5 milionů EUR/MWh a poměr dluhu k vlastnímu kapitálu na úrovni 70 %.

"I nadále vidíme jaderný projekt neutrálně z hlediska NPV, dokud nebude podepsána smlouva na další fázi provozu s výkupem vyrobené elektřiny za garantované ceny. Podle našeho názoru je pozitivní, že firma potvrdila, že neplánuje měnit cíle zadlužení ani dividendovou politiku po dobu dalších deseti let. Potenciální dividendy z probíhajícího prodeje aktiv se zdají být realistické ve druhé polovině příštího roku," uvedl analytik Petr Bártek.

Z loňského zisku ČEZ vyplatil dividendu 34 Kč na akcii

ČEZ z loňského zisku vyplatil dividendu v hrubé výši 34 Kč na akcii. Celkem tak mezi akcionáře skupina rozdělila 18,3 miliardy Kč a stát jako majoritní akcionář z toho získal přibližně 12,8 miliardy Kč. ČEZ ve formě dividendy vyplatil 97 % loňského čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy. Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům 24 Kč na akcii, nejnižší dividendu za 12 let. Předloni byla dividenda 33 Kč na akcii.

ČEZ je největší tuzemskou energetickou firmou. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 % akcií. Loni společnosti klesl čistý zisk o 45 % na 10,5 miliardy korun a tržby se jí snížily o 10 % na 184,5 miliardy korun. Společnost má více než 32 000 zaměstnanců.

Zdroj:
ČEZ, ČTK
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat