Evropu čeká neklidné léto

Letošní léto bude podle odborníků to nejbouřlivější v krátké historii Evropské unie. Krize státních dluhů s největší pravděpodobností způsobí další ekonomickou a politickou nestabilitu. Starému kontinentu tak hrozí nepokoje, které nebyly k vidění několik desítek let.
Vládní dluhy zemí eurozóny se hromadí a zdají se být neudržitelné. Budou se tedy muset dramaticky omezit vládní výdaje. Navíc MMF i ECB tlačí na jednotlivé vlády s úspornými balíčky, což může mít velmi bolestivé vedlejší účinky.
Nejenže tato úsporná opatření způsobí výrazné zpomalení hospodářského růstu, ale mohou také vyvolat podobné protesty, stávky a nepokoje, které byly k vidění v Řecku.
Většina Evropanů je zvyklá na sociální fungování státu. Nechtějí slyšet o snižování sociálních dávek nebo mezd. Pokud pracují ve státní správě, tak už vůbec ne.
Ve většině evropských zemí, které mají problémy se zadlužením, jsou velmi silné odbory, které s úspornými opatřeními nechtějí mít nic společného. A v těchto dnech se už možná mobilizují.
Uvedené země patří mezi ty, kde stávky a nepokoje hrozí nejvíce.
Španělsko
V mnoha ohledech je současná hospodářská situace ve Španělsku ještě horší než v Řecku. Španělská nezaměstnanost přesáhla před nedávnem 20 procent a bez práce je 4,6 milionu lidí. K tomu je ve Španělsku přes jeden a půl milionu neprodaných nemovitostí. Celkový veřejný dluh dosáhl 270 procent HDP.
Úsporná opatření se ve Španělsku potkaly s neuvěřitelným odporem. Vláda bude nucena vyvolat předčasné volby. K tomu dva největší odborové svazy volají po generální stávce.
Španělsko se ocitá ve velmi obtížné situaci. Má dluh, který rozhodně nemůže zvládnout, před sebou úsporná opatření a stále klesající ekonomiku. Nepokoje jsou zde z celé Evropy nejpravděpodobnější.
Francie
Francie připouští, že se dluhová krize dotýká i jí. Francouzští občané však o nějakém úsporném balíčku nechtějí ani slyšet.
Všichni si jistě pamatujeme masivní nepokoje, které postihly Francii před několika lety. Tehdy bylo dokonce navrženo zkrácení pracovního týdne. Francie je zemí stávek a protestů a je tedy velmi nepravděpodobné, že by se jakékoli ekonomické škrty obešly bez výtržností a nepokojů.
Itálie
Italská vláda nedávno schválila úsporná opatření pro roky 2011 a 2012 v hodnotě 24 miliard eur. Ale italská veřejnost tímto krokem příliš nadšená není. Největší odborářská unie oznámila, že navrhne svým členům generální stávku na protest proti těmto opatřením na konec června.
Portugalsko
Pod tlakem MMF a ECB se Portugalsko rozhodlo aplikovat úsporná opatření, která zahrnují mnohem vyšší daně a hluboké rozpočtové škrty.
Portugalsko zoufale potřebuje udělat cokoli, aby dostalo své finance pod kontrolu. Z nedávné studie Evropské unie vyplývá, že Portugalsko přesahuje celkovým dluhem 330 procent HDP. Pro srovnání, Řecko je na tom o celých 100 procentních bodů lépe.
Přijmou Portugalci úsporná opatření v klidu? Fernando Teixeira dos Santos, portugalský ministr financí, tomu nevěří a očekává mnoho nepokojů po celém Portugalsku. Trvá však na tom, že země nemá jinou možnost.
Rumunsko
Nepokoje v ulicích Bukurešti už má Rumunsko letos za sebou. Desítky tisíc zaměstnanců a důchodců vyšli do ulic na protest proti drsným úsporným opatřením, které vláda ukládá na žádost Mezinárodního měnového fondu.
Spojené království
Rostoucí dluh byl hlavním tématem nedávných voleb. David Cameron slíbil voličům, že jeho vláda situaci zvládne. Vládní úspory však budou neuvěřitelně bolestivé.
Většina Evropanů počítá během příštích let s velmi těžkou ekonomickou situací. Drtivá většina veřejnosti však ekonomickým problémům a dějům nerozumí. Snížení rozpočtů, zvýšení daní a snížení mezd však chápou lidé velice dobře, a právě na ně budou svými protesty reagovat.
Zdroj: The Economic Collapse blog