US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Lessing (Fidelity): Volatilita může po období nezvyklého klidu růst, obavy z vývoje čínské ekonomiky ale nestojí na fundamentech a jsou přehnané

Kolísavost světových trhů byla v uplynulých dvanácti měsících nepřirozeně nízká a nyní by výkyvy mohly nabývat na intenzitě. Tvrdí to ředitel Fidelity Worldwide Investment pro Rakousko a východní Evropu Adam Lessing. Současně ale uklidňuje, že dokud zůstane americká ekonomika stabilní, neměl by svět sklouznout do recese.

Redakce IW
Redakce IW
28. 8. 2015 | 15:00
Asijská ekonomika

"Přes narůstající výkyvy trhů hovoří podniková data a celkové prostředí nadále ve prospěch akcií. To, čeho jsme momentálně svědky, je korekce, nikoli začátek klesajícího trendu," říká Lessing k vývoji na světových burzách.

Propad cen čínských akcií má podle Lessinga na svědomí několik faktorů. Množí se náznaky slabého růstu, několik indikátorů, jako jsou odbyt automobilů, spotřeba elektrického proudu nebo indexy nákupních manažerů, se pohybuje v negativním pásmu, další indikátory rostou pomaleji a také motor v podobě strukturálních reforem začal "vynechávat". Lessing se ale i tak domnívá, že v Číně jde o ochlazení, nikoli propad.

"Zavádění reforem pokračuje, přestože nyní proces trochu vázne," říká Lessing. "Devalvace jüanu je důsledkem spuštění pohybu kapitálu, nespatřuji v tom panickou reakci na vývoj hospodářství. Vysoce pravděpodobná jsou další opatření v oblasti měnové politiky, což by mělo pomoci ekonomice i akciovým trhům."

Čína podle Lessinga bude představovat jisté riziko pro japonský akciový trh. "Japonský akciový trh se nyní nachází v přechodné konsolidační fázi. Ve srovnání s ostatními rozvinutými trhy je na tom nicméně celkově dobře díky svým příznivým hodnocením a pozitivním vyhlídkám na růst korporátních zisků. Japonské podniky nyní navíc zlepšují systém corporate governance, který byl dlouho jejich slabinou."

Německý akciový trh byl v uplynulých třech měsících potrestán více než ostatní trhy starého kontinentu. Z hlediska ukazatele P/E je německý index DAX pod evropským průměrem. "To ovšem není odůvodněné. Je potřeba přihlédnout k tomu, že jen zhruba 10-15 % tržeb německých firem pochází z Číny, která je označována za hlavní spouštěč současných výprodejů na trzích," říká Lessing.

"Všechno exportní zboží navíc není postiženo zpomalením růstu čínské ekonomiky stejnou měrou. Celkově předpokládám, že zisky německých podniků v letošním roce stoupnou o 7-10 %. Většina firem svými vyhlídkami zisku pozitivně překvapila. Výhled je podporován také jedním z nejdůležitějších indikátorů, a to indexem nákupních manažerů, který vychází z celosvětového růstu," dodává Lessing.

Více informací o fondech Fidelity najdete ZDE

Zdroj: Fidelity Worldwide Investment

Asijská ekonomikaČínaEvropské akcieKorekce na trzíchMedvědí trhNěmeckoPanika na trzíchSvětová ekonomikaSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie