Mediální CME v druhém čtvrtletí stouply tržby na 183,6 milionu USD, čistý zisk dosáhl 44,1 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé čtvrtletí čistý zisk 44,08 milionu USD, za druhé čtvrtletí 2018 reportovala zisk 26,03 milionu USD. Tržby se jí zvýšily ze 181,91 milionu USD na 183,60 milionu USD.

Provozní zisk OIBDA se skupině meziročně zvýšil z 60,85 milionu USD na 73,34 milionu USD (+20,5 %). Čisté tržby se jí zvýšily o 0,9 % (bez vlivu změn měnových kurzů o 7,9 %). OIBDA marže firmě stoupla o 6,5 procentního bodu na 39,9 %.

Příjmy CME z televizní reklamy v druhém čtvrtletí meziročně stagnovaly (bez vlivu FX +7 %) a příjmy z předplatného a přenosových poplatků se v druhém čtvrtletí zvýšily o 3 % (bez vlivu FX o 11 %).

Programové náklady CME se v druhém čtvrtletí snížily ze 79,97 milionu USD na 70,36 milionu USD a ostatní provozní náklady se snížily z 14,20 milionu USD na 13,81 milionu USD. Hodnota depreciací klesla z 8,56 milionu USD na 8,15 milionu USD a hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv klesla z 2,27 milionu USD na 2,11 milionu USD.

V samotné České republice skupině od dubna do června tržby meziročně stouply o 5,5 % na 64,38 milionu USD a zisk OIBDA se jí zvýšil o 14,3 % na 32,29 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu zvýšily o 12,1 % a zisk OIBDA stoupl o 21 %. Prudkého růstu zisku OIBDA dosáhla CME na Slovensku (+119 %) a v Bulharsku (+40,3 %). Marže se na českém trhu dostala nad 50 %.

"Za toto čtvrtletí jsme si nemohli přát lepší výsledky," uvedl v prohlášení Michael Del Nin, jeden z generálních ředitelů CME. Dodal, že údaje překonaly očekávání firmy, a upozornil, že růst příjmů a OIBDA při konstantních směnných kurzech byl v druhém čtvrtletí nejvyšší za čtyři roky. Firma také díky vysokému přílivu hotovosti mohla v pololetí snížit dluh o 100 milionů eur, poměr čistého dluhu vůči zisku OIBDA tak klesl na 2,6násobek z 3,5násobku na konci loňského roku.

Druhý generální ředitel Christoph Mainusch dodal, že se CME podařilo snížit celkové náklady a zvýšit počet diváků hlavních kanálů v hlavních časech ve všech zemích. Trh s televizní reklamou v ČR podle něj vykázal nejvyšší růst za pololetí od roku 2015.

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky dosáhlo v prvním pololetí 146,03 milionu USD po 96,14 milionu USD v loňském prvním pololetí.

Analytici: Výsledky předčily očekávání, firma míří k možné výplatě dividendy

"Přes relativně zanedbatelný růst tržeb se podařilo společnosti výrazně zvýšit OIBDA a provozní zisk. OIBDA marže vzrostla o 6,5 procentního bodu na 39,9 %, což značně překonalo naše i tržní očekávání. Od začátku roku už mediální skupina mimořádně splatila 100 milionů eur (z toho 60 milionů eur v prvním čtvrtletí)," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky. "Zveřejněné výsledky celkově překonaly očekávání trhu, když došlo k meziročnímu růstu všech ukazatelů ziskovosti spolu s rostoucí marží, a tak předpokládáme, že by cena akcií mohla reagovat růstem."

"Celkově oceňujeme vysoký růst na klíčovém českém trhu, trh číslo dvě v Rumunsku potvrdil očekávané zlepšení tržeb. Firma také potvrdila silné marže v Rumunsku a v Bulharsku z prvního čtvrtletí a vykázala silnou tvorbu cash flow. Očekáváme proto pozitivní reakci trhu na výsledky," uvádí analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Prudké zlepšení v oblasti zadlužení podle nás naznačuje, že skupina bude na konci roku splňovat dluhový kovenant pro možnou výplatu dividendy (hrubý dluh ku OIBDA maximálně 2,75)," dodává analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Výhled CME: Celoroční zisk OIBDA by měl vzrůst o 14 až 16 %

Ve výhledu skupina uvedla, že pro letošní rok počítá s růstem provozního zisku OIBDA očištěného o měnové vlivy o 14-16 % (dosavadní odhad: 12-14 %). Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky by se mělo rovněž zvýšit o 14-16 % (dosavadní odhad: cca 10 %). Procentní změna u měnového páru EUR/USD má na zisk OIBDA dopad zhruba na úrovni dvou milionů dolarů, upozornila společnost.

CME dále uvedla, že za úroky a garanční poplatky očekává platby ve výši 26 milionů USD. Daň z příjmů odhaduje na 35 milionů USD a kapitálové výdaje by podle ní měly letos dosáhnout 25 milionů USD.

Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Vedle ČR provozuje CME televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku.

Na začátku loňského července společnost CME oznámila, že prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a ve Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group. V listopadu byl prodej zastaven chorvatským regulátorem kvůli přílišné koncentraci mediální síly v rukou United Group. Později skupina CME oznámila, že United Group získala díky prodeji placené chorvatské televize Total TV finální souhlas regulátora k dokončení transakce. Prodej chorvatských aktiv za 85 milionů eur byl dokončen v červenci, prodej slovinských aktiv byl ale po několika odkladech dokončení transakce v lednu nakonec zrušen.

Na konci března pak CME informovala, že zahájila přezkum strategických možností, včetně svého případného prodeje. Podporu této aktivitě posléze vyjádřila i americká skupina AT&T, která je většinovým akcionářem CME a efektivně ve společnosti drží 75% podíl. Cílem revize strategie CME má být maximalizace hodnoty pro akcionáře.

Zdroj:
CME, ČTK
CME (CETV)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Televize
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat