Monetě Money Bank v prvních devíti měsících roku klesl čistý zisk o 8,7 % na 3,07 miliardy Kč, management ale znovu zlepšil celoroční výhled

Finanční dům MONETA Money Bank vykázal za prvních devět měsíců letošního roku čistý zisk 3,07 miliardy Kč, proti stejnému období v loňském roce je výsledek nižší o 8,7 %. Zisk očištěný o jednorázové vlivy se ale zvýšil o 13,3 %. Management také znovu zvýšil výhled minimálního celoročního zisku, tentokrát z 3,8 na 4 miliardy Kč.

Čistý úrokový příjem se Monetě zvýšil o 8,7 % na 5,91 miliardy Kč, čistý výnos z poplatků a provizí stoupl o 7,2 % na 1,45 miliardy Kč a čistý zisk z finančních operací vyskočil o 28,2 % na 382 milionů Kč. Celkové provozní výnosy společnosti v prvních třech čtvrtletích roku stouply o 4,1 % na 7,83 miliardy Kč.

Meziroční pokles čistého zisku banky o 8,7 % je dán loňským zaúčtováním mimořádného příjmu v položce "ostatní provozní výnosy" v souvislosti s prodejem nevýkonných úvěrů v objemu zhruba 300 milionů Kč.

Provozní náklady Monety se v prvních třech čtvrtletích roku zvýšily o 7,3 % na 3,72 miliardy Kč. Personální náklady klesly o 2,9 % na 1,69 miliardy Kč a administrativní náklady spadly o 14,7 % na 943 milionů Kč. Hodnota depreciací a amortizací vyskočila o 68 % na 719 milionů Kč, regulatorní platby stouply o 56,2 % na 139 milionů Kč a ostatní provozní náklady se zvýšily o 127,3 % na 225 milionů Kč.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila o 22,3 % na 86,7 miliardy Kč, a to mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů o 45,4 % na 40,7 miliardy Kč. Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila o 1,9 % na 65,7 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil o 60,6 % na 6,4 miliardy Kč.

Společnost má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci třetího čtvrtletí 16,5 %, na konci roku 2018 byl na úrovni 16,4 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci třetího čtvrtletí 79,2 %, na konci roku 2018 byl 83 %.

Za samotné třetí čtvrtletí MONETA vykázala čistý úrokový výnos 2,01 miliardy Kč (3Q2018: 1,86 miliardy Kč), čistý výnos z poplatků a provizí 499 milionů Kč (3Q2018: 447 milionů Kč) a čistý zisk z finančních operací 109 milionů Kč (3Q2018: 112 milionů Kč). Čistý zisk se Monetě v třetím čtvrtletí meziročně snížil z 1,24 miliardy Kč na 1,06 miliardy Kč.

Vedení banky opět zlepšilo celoroční výhled. Nyní management čeká, že za celý rok MONETA vykáže zisk minimálně 4 miliardy Kč. Návratnost hmotného kapitálu (ROTE) by měla dosáhnout minimálně 16,5 % (dosavadní odhad: 16,0 %). Zlepšení pramení ze snížení očekávaných rizikových nákladů na 30-40 bazických bodů (dosud 35-45 bazických bodů), vyššího výhledu pro provozní výnosy (minimálně 10,4 miliardy Kč, dříve 10,3 miliardy Kč) a nižší očekávané efektivní daňové sazby (kolem 19,5 %, dříve 20 %).

Dividenda ze zisku za letošní rok by měla činit nejméně 6,65 Kč na akcii. V předchozím výhledu vedení předpokládalo, že společnost letos vykáže čistý zisk minimálně 3,8 miliardy Kč.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní, MONETA opět překonala nárůstem svého úvěrového portfolia celý trh

"Čistý zisk za třetí čtvrtletí 1,06 miliardy Kč překonal očekávání trhu. Výsledky jsou z našeho pohledu celkově pozitivní. Zvýšení výhledu pramení mimo jiné z lepší provozní úrovně, kvalita úvěrového portfolia zůstává dobrá a banka je nadále schopna zvyšovat svůj podíl na trhu úvěrů. Management dále potvrdil očekávanou dividendu minimálně na úrovni 6,65 Kč v následujících třech letech, což při současné ceně akcií představuje více než 8,5% hrubý dividendový výnos," říká analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Výsledky byly na všech úrovních lepší než konsenzus trhu. MONETA opět překonala nárůstem svého úvěrového portfolia celý trh. Výrazně vyšší dynamiku zaznamenala rovněž u růstu depozit, což bylo spojeno především s marketingovou kampaní na spořicí účty, která se zároveň projevila na výrazném nárůstu nákladů na retailová depozita. Zisk před opravnými položkami dosáhl 1,48 miliardy Kč, čímž překonal očekávání trhu zhruba o 5 %. Čistý zisk byl ve srovnání s konsenzem vyšší dokonce téměř o 9 %, a to díky nižším oprávkám k finančním aktivům. Díky emisi podřízeného dluhu se kapitálová přiměřenost banky zvýšila na 18,1 %. Ve střednědobém horizontu chce management udržovat svoji 1% kapitálovou rezervu. Od poloviny příštího roku bude kapitálový požadavek činit 14,9 %, management si tak stanovil cíl na úrovni 15,9 %. Očekávaný zisk za celý letošní rok na úrovni minimálně 4 miliard Kč je nepatrně vyšší, než jsme očekávali (3,95 miliardy Kč). Výsledky považujeme za příznivé a očekáváme pozitivní reakci akcií," doplňuje analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.

"Výsledky za třetí čtvrtletí překonaly očekávání téměř na všech úrovních. Čistý úrokový výnos se nadále zlepšuje díky silnému růstu úvěrů. Příjmy z poplatků a provizí byly příjemným překvapením, stejně jako nižší než očekávaný růst provozních nákladů. Očekávaná mezitímní dividenda 3,30 Kč na akcii se jeví jako zajímavá a při aktuální ceně akcií by nabídla dividendový výnos na úrovni 4,3 %. Na titul zůstáváme pozitivní," dodává analytik Thomas Unger z Erste.

Hlasování o navýšení základního kapitálu, programu zpětného odkupu a o vyplacení mezitímní dividendy

Na konci listopadu budou akcionáři banky hlasovat o navýšení základního kapitálu z emisního ážia a zadržených zisků, programu zpětného odkupu akcií a o vyplacení mezitímní dividendy.

Banka chce navýšit základní kapitál na 10,22 miliardy Kč ze současných 511 milionů Kč. Nominální hodnota akcie se zvýší ze současné 1 Kč na 20 Kč. Počet akcií tedy zůstane beze změny. Co se týče zpětného odkupu, plánuje banka získat až 11 milionů vlastních akcií. Nabyté akcie budou posléze zrušeny a tomu bude odpovídat také snížení základního kapitálu. Dividenda za první polovinu tohoto roku by měla být 3,30 Kč na akcii.

MONETA Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno se z dřívějšího GE Money Bank změnilo v souvislosti se vstupem banky na burzu v květnu téhož roku. Akcionářská struktura banky je poměrně roztříštěná. Podle informací ze začátku roku 25 největších institucionálních akcionářů vlastní nadpoloviční podíl akcií Monety. Zároveň 50 největších akcionářů banky vlastní bezmála 70 % akcií. Podíl českých drobných akcionářů se pohybuje kolem 12 %.

Zdroj:
MONETA Money Bank, ČTK
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje…
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
18. 1. 2021 6:15
Expertní tržní výhled: Vyšší výnosy dluhopisů jako riziko pro akcie a čekání na (ne)klidnou Bidenovu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat