Naslouchat ekonomům může být zdraví nebezpečné. Poslední krizi nepředvídali, tak proč jim věřit dnes?

Spotřebitelské ceny v USA rostou aktuálně o 2,1 % ročně. Ekonomové z Fedu si ale nemyslí, že se rozpoutala rychlejší inflace a ekonomice hrozí nebezpečí. Považují poslední údaje za náhodu, Janet Yellenová mluví o "hluku na trhu". Historie úspěšnosti ekonomických predikcí ale radí mít se na pozoru. Proč?

Ekonomové a jejich předpovědi: Horší než házení mincí

Prakash Loungani, ekonom MMF, publikoval v roce 2001 v International Journal of Forecasting studii o neuvěřitelně vysoké chybovosti předpovědí ekonomů, co se recesí týče.

Loungani a jeho kolega Hites Ahir po několika letech od vydání první studie zkoumali 77 různých ekonomik, z nichž 49 v roce 2009 prošlo recesí. Kolik ekonomů podle vás roce 2008 předpovědělo, že v následujícím roce přijde recese?

Nula.

Přitom je to v podstatě binární sázka (recese přijde vs. žádná recese nebude). Ani s pravděpodobností 50 na 50 se odhadnout správnou odpověď nepodařilo nikomu. Je to zarážející, protože zhruba polovina ekonomů se měla šanci trefit naslepo pouhým tipem.

Tajemství spočívá v tom, že "mainstreamoví" ekonomové využívají při svých predikcích speciální minci, na níž panna znamená "mýlím se" a orel "mýlím se také".

Když předpovědi selhávají

Královna Alžběta II. byla bezradná. Nikdo z jejích mnoha ekonomů ji nevaroval před nejhorší recesí od doby, kdy byl králem její děd Jiří V. Nemusela se ani s dotazy směřovanými na ekonomy obtěžovat a utrácet státní peníze. Nehraje roli, zda ekonomové pracují pro soukromé firmy, nebo pro vládu. Jejich predikce jsou vždy mizerné.

Ekonomové ignorovali recesi v roce 2009, dokud ji neměli přímo před nosem. Všimli si jí až tehdy, kdy akciový trh přišel o polovinu hodnoty. Pak najednou překvapeně procitli a všude, kam se podívali, viděli recese (dokonce i tam, kde žádné nebyly). Předpověděli recese v 54 ze 77 ekonomik, které Loungani ve své studii sledoval. To je šestkrát více recesí, než ke kolika nakonec došlo.

To nás přivádí zpátky k Fedu. Jeho dynamický stochastický model všeobecné rovnováhy chrlí předpovědi, které jsou veskrze chybné. Například v roce 2011 předpovídal model Fedu ekonomický růst v USA kolem 3,5 % pro rok 2014. Každý kvartál jej bylo nutné revidovat dolů, aby se odhad přiblížil současné realitě. Pro letošní rok nyní projektuje růst o pouhá 2 %.

Proč ekonomy ještě vůbec někdo poslouchá?

Nejenže je investoři poslouchají, ale ještě je oslavují a investují podle nich miliardy, což vede k největším tržním katastrofám.

Ekonomové brání další recesi, tvrdí někteří. A podařilo se jim stlačit volatilitu na úrovně nevídané 10 let. Zvětšení rozvah centrálních bank o 10 bilionů USD, nafouknutí akciového trhu o 150 % od roku 2009 a zaplavení světa korporátními, studentskými a vládními dluhy přece nejsou žádné vážné problémy.

"Volatilita uhašena kroky centrálních bank," hlásaly nedávno Financial Times. Ukazatel volatility VIX přezdívaný index strachu kolísá mezi 10 a 14 body. V krizi roku 2008, kdy Ben Bernanke varoval Kongres, že pokud Fed něco nepodnikne do pátku, nemusejí už v pondělí mít USA žádnou ekonomiku, byl kolem 80.

Nyní se investoři ani neobtěžují číst titulky novin, ceny se téměř nehýbají. A když, tak hlavně nahoru. Ekonomům se podařilo zabránit cenám v divokých propadech. To je úspěch, že? Podle klasické ekonomické školy by ale cenám mělo být umožněno dělat si to, "co se jim zlíbí". Neměly by být stanovovány uměle, protože mají o něčem vypovídat. Vysoké ceny signalizují vzácnost zdrojů, nízké poukazují na přebytek. Manipulace s nimi vede ke ztrátě jejich vypovídací hodnoty a původního smyslu.

Vzpomínáte si na Velké uklidnění trhu?

V polovině první dekády nového tisíciletí nikdo neslyšel kvílení recese ani bručení tržních medvědů. Nemovitosti zhodnocovaly, stejně jako stoupaly ceny akcií. Ekonomika působila jako by v udržitelné expanzi, což bylo z velké části způsobeno manipulací s hypotéčními úvěry. Ani koncem roku 2007 ještě žádný respektovaný ekonom nevydal sebemenší varovnou zprávu.

Hrobové ticho panuje na trzích i dnes. S nastraženýma ušima zaslechnete jen šelesty cen, které jsou uměle umlčovány. Ceny, které nemluví, jen tiše šeptají k ekonomice, již čeká rozklad. Nevěříte? Důkazem budiž to, že navzdory vší manipulaci je hodinová cena práce v USA zpět na úrovni roku 1968. Zůstaňte i proto ostražití, ať vám neunikne ani sebemenší varovný signál!

Zdroj:
Bonner & Partners
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ekonomie
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat