Panika dorazila na Wall Street, americké akcie v pondělí oslabily nejvíce za dva roky

Akcie v USA zahájily týden největším procentuálním poklesem za dva roky. Investoři přecházejí k bezpečnějším investicím kvůli prudkému růstu počtu onemocnění novým koronavirem mimo Čínu, který vyvolal obavy, že epidemie bude mít na globální růst mnohem vážnější dopad, než se dosud čekalo.

Index Dow klesl o 1 031,61 bodu, tedy 3,56 %, na 27 960,80 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 3,35 % na 3 225,89 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 3,71 % na 9 221,28 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 46,55 % na 25,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o deset bazických bodů na 1,37 %. Ceny zlata a stříbra se zvedly o více než půl procenta a nejsledovanější kryptoměny odepsaly bezmála tři procenta.

Ceny ropy v pondělí pokračovaly v poklesu kvůli růstu obav z šíření koronaviru mimo území Číny. Severomořská ropa Brent v průběhu dne ztrácela až téměř 5 % a dostala se těsně k hladině 55 USD za barel, severoamerická lehká ropa WTI také ztrácela kolem 5 % a v průběhu dne se dostala pod 51 USD za barel. Nakonec oba typy ropy odepsaly téměř 4 %.

Několik zemí, včetně Itálie, Íránu a Jižní Koreje, hlásí nárůst počtu případů onemocnění COVID-19. To vyvolalo obavy z pandemie a přimělo investory zaměřit se na bezpečné investice, jako jsou zlato a americké státní dluhopisy.

Oslabilo všech 11 hlavních sektorů indexu S&P 500. Největší propad zaznamenaly energetické a technologické společnosti. Akcie Applu (-4,75 %) klesly v reakci na zprávu, že prodej chytrých telefonů v Číně se v lednu snížil o více než třetinu.

Obavy z koronaviru a jeho dopadů dolehly také na akcie výrobců čipů (NVIDIA -7,07 %, AMD -7,81 %), provozovatelů kasin (Las Vegas Sands -5,17 %, Wynn Resorts -6,08 %, MGM Resorts -5,38 %) nebo aerolinek (American Airlines -8,52 %).

"Druhá největší ekonomika světa se zarazila a velká část investorů to stále ještě nezohledňuje. Korekce o 10-15 % je ve hře. Například velké technologické tituly jsou v současnosti velice ohrožené," uvedl Larry Benedict, ředitel The Opportunistic Trader.

Jednou z mála ziskových firem byla farmaceutická Gilead Sciences (+4,59 %). Jeden z vyšších představitelů Světové zdravotnické organizace (WHO) prohlásil, že experimentální lék firmy může být nejlepší sázkou k nalezení léku na nový koronavirus. Asistent generálního ředitele WHO Bruce Aylward uvedl, že přípravek firmy nazvaný remdesivir by mohl být účinný. Remdesivir byl použit na klinické testy v Číně a podle WHO budou výsledky dostupné do několika týdnů, napsala agentura Bloomberg. Lék před lety vyvinul tým vědců z Gilead Sciences v čele s Čechem Tomášem Cihlářem.

Hlavní americké indexy minulý týden stouply na nové rekordy. Částečně díky optimismu, že globální ekonomika se bude schopná rychle uzdravit z počátečního šoku za pomoci centrálních bank. "Není to o tom, že by se čísla dramaticky změnila. Co se změnilo, je geografie, což vyvolává novou úroveň obav," uvedl stratég z National Securities Art Hogan. Trh se podle něj nyní snaží předpovědět, jak se onemocnění celosvětově rozšíří a kdy začne vrcholit.

Japonský jen posílil, když těžil z přesunu investorů od rizikovějších investic k bezpečnějším. V době nejistoty obvykle roste i dolarový index, ten ale v pondělí nejprve oslaboval a nakonec uzavřel téměř beze změny. Podle analytiků k tomu zřejmě přispělo oslabení akcií v USA.

Dolar vůči jenu klesl o 0,8 % na 110,73 JPY a euro k jenu oslabilo o 0,7 % na 120,17 JPY. Euro vůči dolaru mírně stouplo na 1,0852 USD. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, si nakonec připsal o 0,03 % a skončil na 99,29 bodu.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky HP (v pondělním after-marketu +5 %) v 1FQ2020: Zisk na akcii 0,46 USD (odhad: 0,48 USD), tržby 14,62 miliardy USD (odhad: 14,63 miliardy USD). Firma nově ponechala otevřenou možnost spojení se společností Xerox.
Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat