Platinová naděje pro Zimbabwe

Jihoafrická republika je svým těžařským průmyslem proslulá. Toxická kombinace zaměstnaneckých stávek, válek odborů a klesajících cen komodit působí v sektoru velký útlum. Analytici tak svůj zrak nyní nově upírají k Zimbabwe jako zemi, která by z problémů jižního souseda mohla těžit.

Platinový příslib

Zimbabwská ekonomika se zotavuje a politická rizika se snižují. 6. srpna šli Zimbabwané k volbám, v nichž zvítězil 89letý Robert Mugabe, který zemi vládne už 33 let, nad lídrem opozice Morganem Tsvangiraiem.

Zimbabwe je zemí bohatou na nerostné suroviny, která dosud trpěla kvůli špatnému ekonomickému řízení a přemíře korupce. Má druhé světově největší zásoby platiny, podobně bohaté jsou i zdroje zlata, niklu, diamantů a uhlí. Zlato sice zatím pokračuje v sestupném trendu, jiná situace je ale u platiny, kde pomohla klesající nabídka kovu nastartovat růst ceny.

Těžba platiny v Zimbabwe je náročná na pracovní sílu a možná nepřinese investorům extrémně vysoké výnosy, ale analytici pějí chválu na místní disciplinovanou pracovní sílu. Oceňují také dobrou produktivitu a kvalitu operací v těžebním odvětví. "Je to velký rozdíl oproti militantní pracovní síle v Jihoafrické republice," říká Vimbai Chakanetsa, zakladatel a šéf Goldsearch Holdings, zimbabwské konzultantské firmy. "Zaměstnanci pracují klidně měsíc bez toho, aby dostali plně zaplaceno, jsou vstřícní a preferují dialog před násilnými způsoby řešení sporů."

U těžebního sektoru v Zimbabwe je letos očekáván růst o 17 %. S ekonomikou obecně je to ale horší, zatím se jen pomalu zotavuje z nedávné ekonomické deprese, při níž inflace vyskočila na neuvěřitelných 231 milionů procent.

Cenu platiny můžete sledovat průběžně na Investičním webu.

Je tu jedno "ale"

V současnosti odrazuje investory do těžebního sektoru nejvíce takzvaná "politika indigenizace" zahrnující nařízení vládnoucí strany ZANU-PF (Zimbabwe African National Union-Patriotic Front) Roberta Mugabeho, která donucuje podniky vlastněné zahraničními investory nebo bílými občany Zimbabwe, aby 51 % akcií poskytly Zimbabwanům černé pleti.

Z dubnových dat zveřejněných Zimbabwskou investiční autoritou (Zimbabwe Investment Authority) je patrné, že přímé zahraniční investice klesly v prvním kvartálu 2013 na zhruba 36 milionů ze 136 milionů USD ve stejném období minulého roku. Jde tedy o 76% propad.

Jihoafrický těžební analytik Kobus Nell ze společnosti Stanlib míní, že těžařské společnosti chtějí jen více jistoty v podmínkách kontraktů a investic. S ohledem na aktuální dění není vyjednávání snadné. Nell odkazuje například na kontrakt z ledna 2013 mezi Mugabeho vládou a společností Impala Platinum, která byla nucena k prodeji 51% podílu ve firmě v hodnotě 971 milionů USD místním investorům tmavé pleti. Kontrakt je ohrožen kvůli Mugabeho prohlášení, že ministr pro indigenizaci Saviour Kasukuwere udělal v dohodě chybu.

Alison Turner z oddělení strategií těžařského sektoru Panmure Gordon je toho názoru, že masivní nárůst licenčních poplatků za těžbu vedl k tomu, že řada firem během první poloviny roku 2013 vrátila licence, protože si zkrátka nemohla dovolit pokračovat v těžebních průzkumech. Těžaři v Zimbabwe za toto období zaplatili vládě na poplatcích 81,1 milionu USD. Vláda se ale podle všeho bude snažit poplatky omezit a podpořit investice do sektoru.

Analytici nečekali, že by těžební sektor nějak výrazně ovlivnil výsledek voleb. Klíčové pro těžaře bude, zda se podaří odvětví stabilizovat a v zemi omezit korupci. Podle Transparency International je Zimbabwe na 163. pozici ze 176 hodnocených zemí v oblasti vnímání korupce. V průzkumu z roku 2013 odpovědělo 67 % respondentů, že se podle nich korupce v Zimbabwe v posledních dvou letech zhoršila, 81 % ji považovalo za vážný problém.

Zdroj:
CNBC
Platina
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat