US MARKETOtevírá za: 3 h 21 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Přiznané zásoby chemických zbraní se ztenčují, nepřiznané dále odvádějí špinavou práci

Útok na dvojitého agenta Sergeje Skripala opět rozvířil diskuzi okolo chemických zbraní. Británie tvrdí, že za útokem stojí Rusko, Moskva však své zapojení odmítá. Dokonce prohlásila, že by použitá látka mohla pocházet z Česka.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) přišla po řadě testů s prohlášením, že k útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru Julii, k němuž došlo na začátku března, byla použita nervově paralytická látka novičok. Ta byla vyvinuta Sověty v 70. a 80. letech 20. století, Rusko však tvrdí, že novičok byl vyvíjen mimo jiné i v Česku.

Novičok dokáže překonat standardní protichemickou ochranu i filtry s aktivním uhlím či proniknout pryžovým těsněním a podle řady expertů jde o jednu z nejvíce smrtících látek, které byly dosud vyvinuty. Některé její varianty jsou údajně dokonce pětkrát až osmkrát účinnější než plyn VX, který byl použit letos v únoru při útoku na bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una na letišti v Malajsii.

Zabijáci, ke kterým se nikdo nehlásí

OPCW, která byla založena v roce 1997, má 192 členů. Mimo stojí pouze Severní Korea, Izrael, Egypt a Jižní Súdán, který již ale podniká kroky ke vstupu do organizace. OPCW se mimo jiné chlubí, že za dobu své existence dohlížela na likvidaci bezmála 97 % přiznaných světových zásob chemických zbraní.

Rusko nedávno oznámilo, že pod dohledem OPCW zničilo téměř 40 000 tun nervově paralytických látek, Spojené státy dosud zlikvidovaly zhruba 90 % přiznaných zásob těchto látek, přičemž jejich sklady by měly být prázdné nejpozději v roce 2022.

Případ Skripal ovšem ukazuje, že s chemickými zbraněmi je to složitější. Vlastnictví látky novičok Organizaci pro zákaz chemických zbraní nikdo nenahlásil. Potvrzuje se tak, že zmíněných 97 % je až podezřele vysoké číslo.

Země, jež jsou členy Organizace pro zákaz chemických zbranínavíc smí vlastnit omezené množství potenciálně nebezpečných látek používaných k výrobě chemických zbraní, pokud se zaváží, že je budou využívat pouze k mírovým účelům, například v průmyslu, zemědělství, výzkumu nebo ve zdravotnictví. Člověk pak ani nemusí být velkým konspirátorem na to, aby si domyslel, že ne o všem, co se v laboratořích děje, má OPCW dokonalý přehled.

Zdroj: BBC

Ekonomické a politické hrozbyGeopolitikaZbraně
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika