Einhorn: Cena zlata poroste, rozhodující je (ne)důvěra v politiku
Hedgeový manažer David Einhorn se svým fondem Greenlight Capital letos zatím hlásí zhodnocení o bezmála 12 %. Klíčovým faktorem je jeho zaměření na evropské trhy, které jsou na tom od ledna podstatně lépe než ty v USA. V únoru fond zaujal konzervativnější postoj a začal se zajišťovat. K jeho solidní výkonnosti přispívá i dlouhodobá pozice ve zlatě, které má za sebou silný cenový růst. Podle Einhorna zůstává důležitou pojistkou proti rizikům v oblasti americké fiskální a měnové politiky.
Podle Einhorna není zlato primárně ochranou proti inflaci. Spíše kov vnímá jako indikátor (ne)důvěry v hospodářskou stabilitu a rozumnost měnové a fiskální politiky. Od finanční krize v roce 2008 je podle manažera americká politika příliš agresivní, což zvyšuje riziko systémového problému. "Když unce zlata bude stát 3 800 USD, budu rád. Když ale bude stát 30 nebo 50 tisíc USD, smát se už dávno nebudu," uvedl Einhorn s odkazem na to, že takové ceny by byly důsledkem kolapsu důvěry v měnu a celý ekonomický systém.
Fond Greenlight Capital vedle zlata drží velkou pozici v dlouhodobých úrokových swapech, jejichž ceny reagují na očekávání vyšších dlouhodobých úrokových sazeb. Einhorn věří, že současná rozpočtová a monetární politika v USA směřuje k trvalejší inflaci, na čemž zakládá i svou investiční strategii. Obchodní války, politická nejistota a nedůvěra ve vládní řešení fiskální nerovnováhy ho vedou k přesvědčení, že si trhy budou muset zvyknout na prostředí vyšších výnosů.
V únoru podle Einhorna došlo k zásadnímu zlomu. Vedle ekonomických ukazatelů vnímal i náznaky politické perzekuce určitých entit, například univerzit, neziskových organizací nebo státních zaměstnanců (často s důrazem na ty, kteří dávali najevo preferenci Demokratické strany). "To přispělo k velkému pesimismu napříč společností a omezení spotřebitelských výdajů v některých oblastech ekonomiky," dodal Einhorn.
Zdroj: CNBC
Aktuality
dnes | 15:23
dnes | 14:44