Proč nejbohatší lidé na světě po sedmi letech poprvé zchudli?

Po sedmi letech růstu majetku lidí označovaných jako high net worth individuals (HNWI, lidé s investovatelným majetkem alespoň milion dolarů) došlo v roce 2018 k poklesu, a to o 2,9 %, tedy asi 2 biliony dolarů. Převážně to bylo kvůli propadu na trzích v regionu Asie a Pacifiku.

Dolaroví milionáři si poprvé za sedm let pohoršili

Kvůli zpomalujícím ekonomikám v klíčových regionech a propadům na akciových trzích došlo po sedmi letech poprvé k poklesu počtu i majetku dolarových milionářů. Počet klesl o 0,3 % a majetek o 2,9 %. Motorem poklesu byl zejména region Asie a Pacifiku, který meziročně ztratil 1,7 %. Počet dolarových milionářů v Evropě se snížil o 0,5 % a v Africe o 0,7 %. Dolarových milionářů naopak přibylo v Latinské Americe (1,9 %), na Středním východě (5,8 %) a v Severní Americe (0,4 %). USA, Japonsko, Německo a Čína jsou domovem 61 % světových dolarových milionářů.

Po zářivém roku 2017, kdy investoři vydělávali na akciových trzích, došlo v roce 2018 k jejich propadu o téměř 15 % (měřeno tržní kapitalizací). Na vině je vysoká volatilita na kapitálových trzích, světová ekonomika potýkající se s problémy, obchodní války nebo stále více restriktivní monetární politika některých států. V rámci Asie a Pacifiku trhy klesly dokonce o 24 %. Ten samý region se nejvíce podílel i na propadu celkového bohatství dolarových milionářů, kdy došlo k téměř 5% znehodnocení jejich jmění oproti roku 2017. Čína se na tomto propadu v regionu podílela z více než 53 %, což z globálního hlediska činilo více než čtvrtinu celkového poklesu majetku dolarových milionářů.

Majetek evropských dolarových milionářů se snížil o 3 %, v Africe o 7 %, v Latinské Americe o 3,6 % a v Severní Americe o 1,1 %. Výjimkou byl Střední východ (+4,3 %), kterému pomohly stabilizující se ceny ropy a fiskální a strukturální reformy tamních vlád. Ty mají za cíl bojovat s potenciálním negativním vývojem cen ropy, na které jsou státy Středního východu závislé.

Hotovost v oblibě

Lidé označovaní jako ultra-HNWI (investovatelný majetek přes 30 milionů dolarů) byli zasaženi nejvíce. Jejich počet se meziročně snížil o 4 % a jejich majetek klesl o 6 %. Přestože ultra-HNWI představují asi 1 % populace dolarových milionářů, jejich ztráta představovala přibližně 75 % ztrát dolarových milionářů jako celku. I když je Latinská Amerika relativně malým trhem co do počtu dolarových milionářů, její rezidenti mají největší podíl na bohatství kategorie ultra-HNWI (28 %).

Kategorie dolarových milionářů označovaná "milionář od vedle" (majetek 1-5 milionů dolarů), která tvoří téměř 90 % populace dolarových milionářů, byla zasažena nejméně. Jejich jmění kleslo o méně než půl procenta.

Peníze a peněžní ekvivalenty nově tvoří největší podíl na majetku dolarových milionářů (28 %, o rok dříve 27 %). Předběhly dříve dominantní investice do vlastního kapitálu veřejně obchodovatelných společností, které nyní tvoří 26 % portfolií milionářů (o rok dříve 31 %). Snížení podílu investic do vlastního kapitálu společností je způsobeno zejména zvyšující se volatilitou na akciových trzích, kdy investoři (primárně z Asie a Pacifiku) stále více investují do alternativních investičních produktů (strukturované investice, hedgeové fondy, deriváty, forex, komodity a investice do vlastního kapitálu soukromých společností). Podíl alternativních investic na majetku dolarových milionářů meziročně vzrostl o čtyři procentní body na 13 %, přičemž převládaly investice do startupů a rychle rostoucích malých firem.

Česká republika jde s globálním trendem

Přestože se české ekonomice daří a nadále roste, populace dolarových milionářů se u nás meziročně snížila o 1,3 % na zhruba 27 700. I přes růst HDP a cen nemovitostí se počet českých dolarových milionářů snížil více než v případě evropského (-0,5 %) i celosvětového průměru (-0,3 %).

Největší negativní vliv na populaci dolarových milionářů měl pokles tržní kapitalizace českých společností (-9 % oproti roku 2017) a pokles úspor z 27,2 % na 26,4 % HDP. Hlavními silami snižujícími tržní kapitalizaci jsou přetrvávající nejistota ohledně brexitu, zpomalení velkých ekonomik a zvyšující se úrokové sazby v USA. Po raketovém růstu v roce 2017, kdy tržní kapitalizace vzrostla o 30 %, se může jednat o návrat k normálu.

Zdroj:
Capgemini
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Bohatství
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat