Tabákové společnosti Philip Morris ČR v prvím pololetí klesl zisk o 14,2 % na 1,7 miliardy korun

Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, klesl v letošním prvním pololetí meziročně čistý zisk o 14,2 % na 1,7 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH stouply o 4,7 % na 8,6 miliardy Kč. Navzdory pandemii koronaviru považuje společnost své výsledky za uspokojivé.

Zisk klesl hlavně kvůli nižším prodejům v pohraničí, snížení prodejů portfolia tabákových výrobků určených ke kouření a pohybům zásob vyvolaných vlivem vládních nařízení v rámci opatření proti pandemii v ČR i na Slovensku.

"V této mimořádné a bezprecedentní situaci způsobené globální pandemií covidu-19 je naší hlavní prioritou zajištění bezpečí zaměstnanců, jejich rodin, stejně jako našich partnerů a zákazníků," uvedla předsedkyně představenstva a generální ředitelka Philip Morris ČR Andrea Gontkovičová. Firma podle ní bez ohledu na covid-19 a opatření přijatá vládami k zamezení šíření viru dosáhla slušných výsledků.

Philip Morris ČR působí jako prodejce, nikoli jako výrobce zahřívaných produktů. EBITDA marže i proto poklesla o 3,7 procentního bodu na 36,3 % (odhad: 38,6 %). Čistý zisk klesl o 5,7 % na 1,43 miliardy Kč (odhad: 1,36 miliardy Kč).

Podle vedení společnosti pokračuje silný růst prodeje tabákových náplní HEETS a zařízení IQOS, v nichž se na rozdíl od obvyklých cigaret tabák zahřívá. Úroveň škodlivých a potenciálně škodlivých látek je podle firmy v těchto produktech o 90-95 % nižší.

Objem domácího odbytu zahřívaných tabákových výrobků se v České republice a na Slovensku zvýšil o 0,4 % na 1,2 miliardy kusů a celkový objem domácího odbytu klesl o 0,2 miliardy na 6,2 miliardy kusů.

Odhadovaný kombinovaný tržní podíl Philip Morris ČR (cigaret a zahřívaných tabákových výrobků) se zvýšil o 3,5 procentního bodu ve srovnání se stejným obdobím roku 2019, a to v důsledku nárůstu tržního podílu HEETS o 4,1 procentního bodu. Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků v České republice v prvním pololetí roku 2020 poklesl o 11,5 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019, uvedla firma.

"Zatímco výsledky na úrovni provozního i čistého zisku meziročně výrazně klesly a byly pod naším očekáváním kvůli jednorázovým nákladům spojeným s pohybem zásob, tržby a tržní podíly si díky HEETS vedly dobře. Na úrovni hrubého zisku firma reportovala stabilní výsledky, když HEETS nesou nižší marži než klasické cigarety, ale jejich rychlý růst by měl postupně začít do růstu zisku přispívat. Tržby v 1H2020 pak byly výrazně zasaženy propadem přeshraničních prodejů. S výhledem do druhého pololetí lze i přes nadále slabé přeshraniční prodeje a dopady skokového 10% růstu spotřebních daní (na stáncích se projevil zhruba od července) očekávat na úrovni zisku o něco lepší výsledky. Anualizovaný zisk na akcii implikuje více než 9% hrubý dividendový výnos. Philip Morris ČR je tak i přes růst spotřebních daní nadále zajímavým defenzivním titulem," napsal analytik Jan Šafránek z České spořitelny.

Odhadovaný kombinovaný tržní podíl Philip Morris Slovakia vzrostl o 0,2 procentního bodu v porovnání se stejným obdobím roku 2019, a to v důsledku nárůstu tržního podílu HEETS o 2,7 procentního bodu. Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků na Slovensku v prvním pololetí roku 2020 poklesl o 1,3 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019.

"Překvapivý byl vývoj především v ČR, kde jsme predikovali téměř 10% meziroční pokles tržeb, a to především kvůli poklesu přeshraničních prodejů v důsledku omezení spojených s covidem-19. Objem v ČR poklesl jen o 4,4 % (čekali jsme -12 %). Navíc byl silnější i efekt růstu cen (+2 %). Lepší než očekávané výsledky na domácím trhu podtrhuje meziroční růst tržního podílu v ČR na 44,4 % z 40,9 %. Efekt ČR přetlačil i slabší než očekávaný vývoj na Slovensku a ve výrobních službách. Tržby z výrobních služeb dosáhly 1,18 miliardy Kč (+1,5 % meziročně, odhad: 1,24 miliardy Kč). Vyšší podíl zahřívaných produktů, který pozitivně působí na vývoj tržeb vzhledem k vyšším dosaženým cenám, naopak snižuje ziskovost společnosti vzhledem k nižším dosaženým maržím u těchto produktů," shrnul výsledky analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

"Anualizovaný čistý zisk na akcii naznačuje možnost udržení velice solidní dividendy i za rok 2020. Celkově hodnotíme dosažené výsledky jako velice solidní vzhledem k situaci, která především v druhém kvartálu panovala (nejen) v Evropě kvůli pandemii covidu-19," doplnil Vaníček.

Philip Morris ČR v Česku zaměstnává přes tisíc lidí.

Zdroj:
ČTK, Philip Morris
Philip Morris ČR
Přestat sledovat
Tabák a cigarety
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
VE ČTVRTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat