Tabákový výrobce Philip Morris ČR loni vydělal 3,48 miliardy Kč, společnost navrhuje vyplatit dividendu 1 080 Kč na akcii

Společnost Philip Morris ČR vykázala za loňský rok čistý zisk 3,48 miliardy Kč. Meziročně tak vydělala o 25,9 % více. Tržby bez spotřební daně a DPH se podniku zvýšily o 6,5 % na 12,2 miliardy Kč.

Růst tržeb na 12,2 miliardy Kč je zejména důsledkem příznivého vývoje cen cigaret v Česku a na Slovensku odrážejícího zvýšení prodejních cen společnostmi Philip Morris ČR a Philip Morris Slovakia v letech 2016 a 2017. Při vyloučení vlivu změn měnových kurzů se tržby bez spotřební daně a DPH zvýšily o 7,2 %. Tržby za výrobní služby loni vzrostly o 2,1 % na 2,8 miliardy Kč.

Zisk z provozní činnosti dosáhl 4,3 miliardy Kč, vzrostl tak meziročně o 25 %. Při vyloučení vlivu změn měnových kurzů vzrostl zisk z provozní činnosti v porovnání s rokem 2016 o 23,1 %. Růst čistého zisku na 3,48 miliardy Kč byl částečně eliminován vyšší daní z příjmu.

Společnost spolu s výsledkovou zprávou za loňský rok zveřejnila také pozvánku na řádnou valnou hromadu, která se bude konat 27. dubna. Jedním z bodů valné hromady bude hlasování o výplatě dividendy ze zisku za loňský rok. Firma navrhuje vyplatit 1 080 Kč na akcii, celkem tedy zhruba 2,97 miliardy Kč. Rozhodným dnem pro uplatnění práva na podíl ze zisku je 20. duben, výplatní období začne 28. května. Ze zisku za rok 2016 loni společnost vyplatila 1 000 Kč na akcii. Navržená dividenda ze zisku za loňský rok indikuje hrubý dividendový výnos 6,35 %.

Podnikání v České republice

Tržby v Česku bez spotřební daně a DPH se zvýšily o 7,4 % na 6,4 miliardy Kč, a to zejména vlivem příznivého vývoje cen cigaret (+434 milionů Kč) odrážejícího zvýšení prodejních cen společností Philip Morris ČR v letech 2016 a 2017.

Celkový trh cigaret v České republice klesl podle odhadu o 0,6 % na 20,3 miliardy kusů cigaret, a to zejména v důsledku poklesu spotřeby cigaret. Podle maloobchodního průzkumu agentury Nielsen Company (Europe) Sárl tržní podíl u cigaret Philip Morris ČR klesl o 0,9 procentního bodu na 45,2 %. Růst mezinárodních značek byl plně eliminován poklesem tržního podílu místních značek.

Objem domácího odbytu společnosti Philip Morris ČR se snížil o 4,2 % na 8,8 miliardy kusů cigaret. Toto snížení bylo způsobeno poklesem tržního podílu u cigaret a nižším tržním podílem u jemně řezaného tabáku.

Podnikání na Slovensku

Tržby dceřiné společnosti Philip Morris Slovakia bez spotřební daně a DPH se zvýšily o 9,8 % na 112 milionů eur. Celkový trh cigaret na Slovensku vzrostl podle odhadu o 1,9 % na 7,2 miliardy kusů. Nárůst odráží podle společnosti příznivou ekonomickou situaci v zemi.

Podle maloobchodního průzkumu Nielsen Company (Europe) Sárl tržní podíl společnosti Philip Morris Slovakia na slovenském trhu klesl o 0,1 procentního bodu na 57 %, což bylo způsobeno poklesem tržního podílu místních značek, který byl nicméně téměř vyrovnán nárůstem podílu značek L&M a Marlboro. Objem domácího odbytu společnosti Philip Morris Slovakia se zvýšil o 2,4 % na 4,1 miliardy kusů cigaret.

Pomalý rozjezd zařízení iQOS

Na začátku července na trh ve vybraných cílových oblastech v rámci České republiky společnost uvedla zařízení iQOS s tabákovými náplněmi HEETS. Podíl značky HEETS měřený podle prodejů koncovým zákazníkům dosáhl ve čtvrtém čtvrtletí 1,8 %, což na celém domácím trhu představovalo roční podíl 0,3 %.

Tabákové náplně HEETS v současné době nepodléhají spotřební dani. Ministerstvo financí ČR nicméně v únoru publikovalo návrh na doplnění zákona o spotřebních daních o novou kategorii zahřívaných tabákových výrobků, které by byly zatíženy stejnou sazbou jako tabák ke kouření. Projednávání návrhu novely zákona na vládní a následně parlamentní úrovni se očekává v druhém a třetím čtvrtletí s tím, že účinnost novely je navrhována k 1. lednu 2019.

Na Slovensku společnost Philip Morris Slovakia zařízení iQOS s náplněmi HEETS uvedla na trh na začátku srpna. Podíl značky HEETS dosáhl ve vybraných městech ve čtvrtém čtvrtletí 1,6 %, což představovalo roční podíl na celém slovenském trhu stejně jako v ČR 0,3 %.

Analytici: Nižší dividendový výplatní poměr může souviset s plánovanými investicemi

"Výsledky hodnotíme pozitivně, vývoj ceny akcií by to měl potvrdit. Vliv protikuřáckého zákona v České republice se neprojevil ve velké míře, což odráží i trh cigaret v ČR, který poklesl jen o 0,6 %. Navržená dividenda je meziročně o 80 korun vyšší, dividendový výplatní poměr se však snížil na 84 % ze 100 %. Společnost si tak nechá ve formě nerozděleného zisku více než 0,5 miliardy Kč," uvedl analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Nižší dividendový výplatní poměr může být dán zejména plánovanými investicemi do produkce určené na vývoz. Celkově čísla hodnotíme pozitivně," doplnil analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Zdroj:
Philip Morris
Philip Morris ČR
Přestat sledovat
Tabák a cigarety
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
28. 1. 2021 6:28
Vranka (XTB): Toto jsou mé akciové tipy ze sektoru technologií pro rok 2021
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
27. 1. 2021 17:00
ABCD investora: Jak na vítězné portfolio aneb Co letos na trzích (ne)potřebujete sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
27. 1. 2021 14:55
Čihák (IdeaSense): Kapitalismus mění tvář, maximalizace zisku již není vše
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 1. 2021 9:00
Aktuálně z trhů: Proč i v době globální pandemie investovat do nemovitostí?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat