Vysoká inflace přišla a zase odejde, má jasno Barry Ritholtz

Diskuze o tom, zda je vysoká inflace jen přechodnou záležitostí, neberou konce. Populární investor Barry Ritholtz má ovšem jasno - prudký růst cen podle něj nastal ze specifických důvodů, takže až tyto důvody pominou, inflace opět klesne.

Ritholtz připomíná, že uplynulé dekády se nesly v duchu deflace živené v první řadě technologizací světa. "Inflace, která nyní přišla, je dána různými faktory souvisejícími s pandemií covidu-19. A ty zde budou jen přechodně," říká a přidává výčet nejvýznamnějších katalyzátorů aktuálního růstu spotřebitelských cen.

Automobily

Nákupy automobilů se ve Spojených státech na celkové spotřebě podílejí jen necelými osmi procenty, růst cen vozů byl ovšem v uplynulých měsících mimořádně prudký. Mezi březnem 2020 a srpnem 2021 vyskočily ceny ojetých osobních a nákladních aut o 43,3 % a ceny nových aut stouply o 11,7 %. Hlavní důvody jsou dobře známé - nedostatek čipů a výpadky v dodavatelských řetězcích vinou uzávěr ekonomik a nedostatečných přepravních kapacit.

Bydlení

Ceny bydlení, které zahrnují jak prodejní ceny rezidenčních nemovitostí, tak ceny pronájmů, mají ve Spojených státech na inflačním koši podíl 41,7 %. Důvody prudkého růstu cen bydlení jsou v zásadě tři. Tím prvním je nedostatečná výstavba po velké finanční krizi, druhým zvýšený zájem o prostornější nemovitosti v souvislosti s lockdowny a karanténními opatřeními, třetím pak nízká srovnávací základna z loňského roku daná mimo jiné větší nabídkou bytů k dlouhodobému pronájmu kvůli absenci turistů.

Mzdy

Růst mezd v USA živí především zvyšování odměn na nejhůře placených pozicích. Problémy v této oblasti jsou dlouhodobější povahy, ekonomové mimo jiné upozorňují, že reálná mediánová mzda mezi roky 1979 a 2014 stagnovala a reálná minimální mzda byla v roce 2015 na stejné úrovni jako v roce 1949. Růst odměn na hůře placených pozicích bude podle Ritholtze zřejmě pokračovat, nicméně tempo meziročního růstu bude postupně klesat.

Energie

Ceny energií mají na americkém inflačním koši podíl 7,3 %. Také v jejich případě ale byl růst tak výrazný, že do celkové inflace i přes relativně malé zastoupení promluvil. Za poslední rok se ceny energií celkově zvýšily bezmála o třetinu. Růst vyvolává nečekaně rychlé ožívání ekonomik z koronavirové krize, ale i změny v energetice související s tlakem na přechod k obnovitelným zdrojům a ekologickým řešením. Nadějí jsou v této chvíli kromě jiného vyhlídky na vyšší aktivitu v oblasti těžby ropy metodou frakování.

Zboží vs. služby

V neposlední řadě je potřeba si uvědomit, že současná vysoká inflace v zámoří není živená všeobecným růstem cen, ale hlavně (prakticky výhradně) růstem cen zboží. Důvody jsou de facto stejné jako v případě růstu cen automobilů - nedostatek součástek, nedostatečné přepravní kapacity, růst nákladů v souvislosti s růstem mezd a cen vstupů či výpadky v dodavatelských řetězcích.

inflace

Recese - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
30. 11. 2021 17:38
Jak pravděpodobná je recese v USA?

Americká ekonomika je stále největší na světě a její vývoj je důležitý pro temní centrální banku, již pak dále sleduje...

Zdroj:
ritholtz.com
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
27. 9. 2022 17:04
Kupka (ČSOB): ČNB ještě letos může mírně zvýšit sazby, důležitý bude případný další tlak na českou…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
24. 9. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Napětí na trzích nepolevuje, investory děsí geopolitika i riziko…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: HYDROGEN2
24. 9. 2022 13:39
HYDROGEN2: Fond kvalifikovaných investorů, který myslí na vodíkovou budoucnost a sází na ni ve…
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat