Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden mírně klesly

Evropské akciové trhy v pátek stouply, když se investoři soustředili na projev amerického prezidenta Donalda Trumpa na Světovém ekonomickém fóru v Davosu a na výsledkovou sezónu.
Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,5 % na 400,57 bodu, za celý týden pak přišel o 0,08 %. Britský FTSE 100 si polepšil o 0,65 % na 7 665,54 bodu (za celý týden -0,83 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,87 % na 5 529,15 bodu (za celý týden +0,05 %) a německý DAX vzrostl o 0,31 % na 13 340,14 bodu (za celý týden -0,7 %).
Dařilo se zejména francouzskému výrobci luxusního zboží LVMH, jenž odtajnil lepší než oćekávané výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí. Akcie společnosti na zveřejněná čísla zareagovaly posílením zhruba o 4,5 %. S růstem akcií LVMH se svezly také další francouzské společnosti ze stejného sektoru. Cenné papíry Christian Dior stouply o necelých 5 % a firma Kering si připsala necelá 3 %.
Proti trendu šly akcie Aryzta, které se propadly o více než 8 %, když jejích cílovou cenu snížilo několik bank.
Evropské akcie (26. ledna 2018), CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Britská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlila růst proti předchozímu kvartálu o 0,1 procentního bodu na 0,5 procenta. Za celý rok ale růst činil 1,8 procenta a byl nejpomalejší od roku 2012. V pátek to oznámil britský statistický úřad. V roce 2016 britská ekonomika vzrostla o 1,9 procenta.
- Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v pátek zvýšila výhled úvěrového ratingu Ruska ze stabilního na pozitivní. Agentura očekává, že letošní růst ekonomiky překoná negativní dopady způsobené zpomalením průmyslu v posledním čtvrtletí loňského roku. Agentura v současnosti hodnotí Rusko známkou Ba1, což je ve spekulativním pásmu.
- Francouzský výrobce plastů Novares plánuje v únoru vstoupit na pařížskou akciovou burzu. Primární veřejná nabídka akcií by mohla firmě vynést 130 až 150 milionů eur, které chce využít na rozvoj a na akvizice. Jednu plánuje také v České republice, další v Maďarsku, uvedla v pátek agentura Reuters.
- Britský ministr obrany Gavin Williamson obvinil Moskvu, že zkoumá strategickou infrastrukturu Británie a mohla by podniknout útok například na její energetickou síť, který by způsobil "tisíce a tisíce úmrtí". Ministr to řekl v rozhovoru s deníkem The Daily Telegraph. Ruské ministerstvo obrany v reakci uvedlo, že Williamson pravděpodobně přišel o soudnost.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Francouzská farmaceutická skupina Sanofi se dohodla na koupi americké společnosti Bioverativ za 11,6 miliardy USD. Akvizice má podpořit zisk skupiny a posílit její pozici v oblasti léků na vzácná onemocnění. Uvedla to v pondělním prohlášení firma Sanofi, která mimo jiné ovládá českého výrobce léků Zentiva.
Švýcarský komoditní fond Tiberius Group hodlá vstoupit na trh kryptoměn. V červenci chce nabídnout první digitální měnu tiberius neboli tcoin, která bude kryta drahými a průmyslovými kovy, jako je hliník a měď. V pondělí to oznámil spoluzakladatel a šéf fondu Christophe Eibl.
- Rakousko podá stížnost kvůli plánované dostavbě maďarské jaderné elektrárny Paks. Krok rakouské vlády je namířen proti rozhodnutí Evropské komise o přípustnosti státních subvencí při rozšíření elektrárny, řekla v pondělí agentuře APA mluvčí rakouského ministerstva životního prostředí Elisabeth Köstingerová.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku v prosinci klesla na nové historické minimum. Dosáhla 5,9 % ve srovnání s 6 % v listopadu. Informovalo o tom v pondělí slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce. Nezaměstnanost na Slovensku nepřetržitě klesá od léta 2016.
- Navrhované převzetí placené televize Sky americkou mediální společností 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha není ve veřejném zájmu kvůli obavám o pluralitu médií. Kdyby se akvizice uskutečnila, Murdochova rodina by měla příliš velký vliv na britské zpravodajství. Tak zní předběžný verdikt britského antimonopolního úřadu (CMA), který vyšetřoval, zda společnost Fox dodržuje pluralitu médií a standardy vysílání. V nich úřad problém nevidí.
- Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že "je velmi slušná pravděpodobnost, že (úrokové) sazby (znovu) vzrostou". Nejbližší zasedání ČNB se bude konat 1. února a centrální banka během něj zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Ohledně počtu dalších zvýšení úrokových sazeb Rusnok řekl, že ČNB letos měnovou politiku zpřísní minimálně dvakrát.
- Bývalý závodník Formule 1 Niki Lauda znovu získá rakouskou nízkonákladovou leteckou společnost Niki, kterou před lety založil. Rakouští věřitelé jeho nabídku jednomyslně podpořili. Uvádí to úterní oznámení obou insolvenčních správců. Padá tak plánovaný prodej podniku britské skupině International Airlines Group (IAG), který už zkomplikovaly soudní spory ohledně řešení insolvence aerolinek.
- Maďarské nízkonákladové aerolinky Wizz Air mají zájem o problémovou italskou leteckou společnost Alitalia, ale jen o její trasy na krátké a středně dlouhé vzdálenosti. Řekl to v úterý rozhovoru s italským listem La Repubblica ředitel Wizz Airu József Varadi.
- Před protekcionismem a novým nacionalismem varovala v úterý ve svém vystoupení na Světovém ekonomickém fóru v Davosu německá kancléřka Angela Merkelová. Snaha o izolaci podle ní není řešením výzev, kterým v současném světě státy čelí. Světové společenství ujistila, že navzdory komplikacím při sestavování nové vlády bude Německo i nadále přispívat k řešení mezinárodních krizí.
- Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu na nejvyšší úroveň od roku 2008 v lednu mírně klesla, a to o 0,1 bodu na 99,5 bodu. U podnikatelů se ve srovnání s předchozím měsícem snížila o 0,6 bodu na 96,9 bodu. Naopak u spotřebitelů vzrostla o 2,3 bodu na 112,3 bodu, což je dosud nejvyšší hodnota. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Ve srovnání s loňským lednem je celková důvěra vyšší o 0,3 bodu.
- Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze mírně zlepšila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky na 3,3 procenta ze 3,2 procenta z loňského října. Hlavním tahounem růstu bude opět domácí poptávka, vcelku rovnoměrně rozložená mezi spotřebu a investice, informovala ve středu asociace na tiskové konferenci. V roce 2019 by česká ekonomika měla podle ČBA růst o 2,9 procenta.
- Druhá největší ruská banka VTB zvažuje koupi středněvelké banky Vozrožděnije, která na žebříčku ruských věřitelů figuruje na 36. místě. VTB se také dohodla na půjčce čínské společnosti CEFC ve výši pěti miliard eur na financování koupě akcií společnosti Rosněfť. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to ve středu uvedl generální ředitel banky Andrej Kostin.
- Evropská centrální banka na svém lednovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Trh ponechání sazeb beze změny očekával. Guvernér banky Mario Draghi zdůraznil příznivý vývoj ekonomiky, současně ale zopakoval, že zatím eurozóna pomoc ECB stále potřebuje.
- Rakouský student práv a aktivista Maxmilian Schrems, který kvůli porušování ochrany soukromí podal ve Vídni hromadnou žalobu na irskou součást americké společnosti Facebook, nemůže tuto žalobu podat u rakouského soudu. Jako jedinec se ale svých práv domáhat ve své vlasti může. Rozhodl tak Soudní dvůr Evropské unie, který se kauzou zabýval na žádost vídeňského soudu.
- Evropská unie poskytne rekordní sumu 578 milionů eur na propojení energetických soustav Španělska a Francie. Chce tak posílit jednu z nepřetíženějších sítí v Evropě. Zatím největší grant EU do energetické infrastruktury je určen na položení kabelu v délce 370 kilometrů pod hladinou Biskajského zálivu. Kapacita pro vzájemné dodávky elektrické energie se tak zdvojnásobí na 5000 megawattů.
- Maďarská ropná společnost MOL v Budapešti ve čtvrtek zahájila službu sdílení vozidel v rámci úsilí o diverzifikaci činnosti směrem ke službám sdílené mobility. Flotila jejích osobních aut bude zpočátku sestávat ze tří stovek automobilů Volkswagen Up, uvedla agentura Reuters.
- Index důvěry německých podnikatelů ve výkonnost tamní ekonomiky dosáhl v lednu hodnoty 117,60 bodu a vyrovnal tak historické maximum z listopadu.
- Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Největší švýcarské bance UBS stoupl v loňském roce zisk před zdaněním o 32 procent na 5,4 miliardy švýcarských franků. V samotném čtvrtém čtvrtletí se však banka propadla do ztráty kvůli mimořádným odpisům souvisejícím s daňovou reformou v USA. Banka v pondělním prohlášení rovněž uvedla, že sloučí své dvě divize správy majetku pro bohaté a spustí program odkupu vlastních akcií.
- Britské nízkonákladové aerolinky easyJet zvýšily v loňském posledním čtvrtletí příjmy meziročně o 14,1 procenta na 1,1 miliardy liber. K dvoucifernému růstu jim pomohly jak bankroty konkurenčních přepravců a celkově neklidné prostředí v leteckém sektoru, tak i pozitivní vliv devizových kurzů. Akcie společnosti na zprávu zareagovaly růstem o více než šest procent na nejvyšší úroveň za dva roky.
- Švýcarská farmaceutická společnost Novartis zvýšila v posledním loňském čtvrtletí čistý zisk o šest procent na 2,82 miliardy dolarů, a překonala tak očekávání. Firma ve středu uvedla, že k růstu přispěl solidní prodej všech léků a že firma pomalu opouští období, kdy se do hospodaření negativně promítají ztráty z patentů. Dobré výsledky očekává i letos. Akcie společnosti v reakci vzrostly o 1,6 procenta.
- Evropská placená televize Sky zvýšila ve druhém pololetí loňského roku příjmy o pět procent na 6,7 miliardy liber, a zisk (EBIDTA) o deset procent na 1,1 miliardy liber, uvedla ve čtvrtek firma.
- Největší polské rafinérské společnosti PKN Orlen, která vlastní český Unipetrol, klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 11 % na 1,59 miliardy zlotých (9,7 miliardy Kč). Hlavním důvodem jsou vyšší ceny ropy, které snížily rafinérské marže. Analytici podle agentury Reuters očekávali v průměru pokles zisku na 1,72 miliardy zlotých.
- Italsko-americká automobilová skupina Fiat Chrysler Automobiles (FCA) loni téměř zdvojnásobila čistý zisk na 3,5 miliardy eur z 1,8 miliardy eur v předchozím roce.
- Výsledky Nordea Bank ve 4Q: Čistý zisk 624 milionů EUR (loni: 1,1 miliardy EUR, odhad: 709 milionů EUR), čistý příjem z úroků 1,11 miliardy EUR (4Q2016: 1,21 miliardy EUR).
- Výsledky STMicroelectronics ve FY2017: Čistý zisk 802 milionů USD (2016: 165 milionů USD), tržby 8,35 miliardy USD (2016: 6,97 miliardy USD).
- Výsledky Diageo v 1H: Hrubý zisk 2,20 miliardy GBP (loni: 2,07 miliardy GBP), tržby 6,53 miliardy GBP (před rokem: 6,42 miliardy GBP).
Zdroj: CNBC
Aktuality

