Evropské akcie v pátek ztrácely, dolů je táhly především automobilky

Evropské akcie v pátek vesměs ztrácely, nedařilo se především automobilkám.
Evropské burzy zakončily týden převážně v mínusu. Britský FTSE 100 odepsal 0,50 %, německý DAX 0,65 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,32 %. Ze sektorů indexu EuroStoxx 600 se nedařilo především automobilkám, posílily naopak média a telekomunikace.
Za celý týden FTSE 100 odepsal 1,14 %, německý DAX 1,04 %, zatímco francouzský CAC 40 o 1,11 % posílil.
"Nejsem si jistý, že trhy mají ještě další prostor pro rally v krátkodobém horizontu," říká Pierre Mouton, portfoliomanažer z Notz, Stucki & Cie v Ženevě. "Co se týče výsledkové sezóny, trhy jsou s čísly vesměs spokojené. Ne všechno dopadlo růžově, ale do Evropy se vrací optimismus," dodává.
V pátek to byl přesně rok od chvíle, kdy Mario Draghi prohlásil, že ECB udělá "co bude třeba, aby zachránila euro".
Institut Ifo zveřejnil výsledky svého průzkumu, který naznačil, že se podnikatelské klima v Německu zlepšilo v červenci více, než se čekalo. Investory to však neuklidnilo, vrásky jim dělaly neuspokojivé výsledky firem.
Předběžné indexy nákupních manažerů pro Francii, Německo a eurozónu přinesly ve středu příznivá překvapení. Propad francouzského zpracovatelského sektoru se výrazně zpomalil a index se přiblížil k padesátibodové hranici, v případě německé ekonomiky ji dokonce přeskočil a vyšplhal se na pětiměsíční maximum 50,3 bodu. A poprvé za poslední dva roky se přes 50 bodů dostal i index celé eurozóny, který předběžně v červenci dosáhl 50,1 bodu.
Předběžné údaje o spotřebitelské důvěře v eurozóně za červenec trhy v úterý příjemně překvapily, protože důvěra se podle všeho vylepšila více, než se původně předvídalo.
Podle údajů Eurostatu dluh eurozóny v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl na 92,2 % HDP z 90,6 % HDP v posledním čtvrtletí roku 2012. Nejhůře jsou na tom i nadále země jižní Evropy - Řecko, Itálie a Portugalsko.