Evropské akcie v úterý klesly, výrazně ztratil sektor ropy a zemního plynu

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v minusu. Důvodem jsou obavy investorů z nedostatečného pokroku v obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou, ale i vývoje kolem brexitu a italského státního rozpočtu. Evropské trhy tak navázaly na obchodování na Wall Street, kde se hlavní indexy dostaly na svá roční minima.
Regionální index STOXX Europe 600 spadl o 2,8 % na 340,46 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,06 % na 6 701,59 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,95 % na 4 754,08 bodu a německý DAX se snížil o 0,29 % na 10 740,89 bodu.
Nejvíce ztratily akcie ropných firem, které se dostaly nejníže za osm měsíců, protože obavy ze zpomalení globálního hospodářského růstu zlevnily ropu o dvě procenta. Finanční sektor stále reagoval na čtvrteční oznámení Evropské centrální banky, že tento měsíc ukončí program nákupu dluhopisů.
Proti trendu šly akcie britské farmaceutické firmy Indivior, které vyletěly vzhůru o více než 17 % poté, co firma oznámila, že bude prodávat levnější verzi svého léku na léčbu závislosti na opiátech. Společnost zároveň ponechala beze změn celoroční výhled zisku a tržeb.
Evropské akcie (18. prosince 2018), zdroj: CNBC
"V Evropě jsme uvázli v útlumu," poznamenal obchodník Mikael Jacob ze společnosti Oddo Securities. Investoři podle něj sice hledí s optimismem na možnost, že by americká centrální banka (Fed) mohla zmírnit tempo zvyšování úroků, na trhu se to ale zatím neprojevilo. Dvoudenní zasedání měnového výboru Fedu skončí ve středu.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Prohloubení hospodářské spolupráce Evropské unie s Afrikou je hlavním cílem fóra Afrika-Evropa, které se v úterý koná ve Vídni. Rakouský kancléř Sebastian Kurz v úvodu vyzval, aby EU nepřenechala kontinent Číně, která v posledních letech v afrických zemích mohutně investovala. Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera má sice Peking v hospodářských vztazích s Afrikou náskok, Evropská unie to ale umí lépe. Česko na fóru reprezentuje premiér Andrej Babiš, který chce především pomoci otevřít dveře českým podnikatelům na africké trhy.
- Evropská komise požádala Itálii, aby v návrhu rozpočtu na příští rok ušetřila další 2,5 až tři miliardy eur, informoval v úterý list Corriere della Sera. Místopředsedové italské vlády Matteo Salvini a Luigi Di Maio jsou proti dalším škrtům, protože nechtějí, aby se rozpočtový schodek dostal pod upravenou hodnotu 2,04 procenta, dodal deník.
- Slovenská centrální banka (NBS) zvýšila výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 4,2 procenta z dosavadních čtyř procent. Pro příští rok NBS naopak snížila odhad růstu hrubého domácího produktu na 4,3 procenta z předchozích 4,5 procenta. Na tiskové konferenci o tom v úterý informovali zástupci NBS.
- Asi 150 pracovníků jaderné elektrárny Dukovany se v úterý sešlo před elektrárnou, odbory, které shromáždění organizovaly, požadují růst mezd o devět procent. ČEZ zatím nabízí čtyřprocentní růst. Obdobné shromáždění na podporu vyjednávání se konalo v pondělí před elektrárnou Temelín. Podle zástupce dukovanských odborářů Jana Hrba bude poslední letošní kolektivní vyjednávání ve středu a zřejmě se bude o platech jednat i v příštím roce.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
