Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na rozhodnutí ECB rozšířit podporu ekonomiky eurozóny posílily

Evropské akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly mírně pod nulou. V průběhu dopoledne se sice některé indexy dostaly nad nulu, výrazné zisky si ale nepřipisovaly. Odpoledne však mezi investory vtrhlo rozhodnutí ECB dále snížit sazby a také slova šéfa banky Maria Draghiho, který oznámil zahájení programu odkupu zajištěných cenných papírů a krytých dluhopisů. To většinu burz nakoplo k silnému růstu.
Německý DAX posílil o 1,02 % a francouzský CAC 40 přidal dokonce 1,65 %. Černou ovcí Evropy se stala londýnská burza, jejíž index FTSE 100 vzrostl jen o 0,06 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ziskem 1,81 % na 3 277,25 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům v čele s akciemi bank, cennými papíry automobilek a tituly z odvětví dopravy a cestovního ruchu.
Široký západoevropský index FTSEurofirst 300 se vyhoupl dokonce na maximum za šest a půl roku, tedy od počátku minulé ekonomické recese. Posílil o 1,12 % na 1 401 bodů. Od poloviny letošního srpna, kdy začali investoři počítat s dalšími zásahy ECB proti deflaci a na podporu ekonomiky, už index získal zhruba osm procent.
Evropská centrální banka na svém čtvrtečním zasedání rozhodla, že začne poprvé podporovat slábnoucí ekonomiku eurozóny a bránit jejímu sklouznutí do deflace odkupováním zajištěných cenných papírů a dluhopisů od komerčních bank. Na tiskové konferenci to po zasedání bankovní rady ECB oznámil její šéf Mario Draghi. ECB také nečekaně snížila svou základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum 0,05 % z dosavadní úrovně 0,15 %.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek překvapivě snížila základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Strašák deflace přiměl Draghiho družinu k překvapivé akci. ECB začne odkupovat cenné papíry, zda jde o kvantitativní uvolňování, ale Draghi úplně nevysvětlil.
- Bank of England ponechala v září svou měnovou politiku beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0,5 % a program odkupů aktiv nebyl navýšen ze současných 375 miliard liber. Banka chce reinvestovat 14,4 miliardy liber z cash flow, které v programu vzniklo zářijovým splacením britských dluhopisů.
- Švédská centrální banka ponechává hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %, v roce 2015 začne politiku utahovat.
- Míra nezaměstnanosti ve Francii v letošním druhém čtvrtletí mírně stoupla na 10,2 % z 10,1 % v předchozích třech měsících. Uvedl to ve čtvrtek francouzský statistický úřad INSEE. Nezaměstnanost se tak dostala na nejvyšší úroveň od loňského třetího kvartálu, kdy činila 10,3 %.
- Zakázky německých průmyslových podniků v červenci stouply o 4,6 procenta, tedy nejprudším tempem za více než rok. Oznámilo to ve čtvrtek německé ministerstvo hospodářství. Údaje podle agentury Reuters podpořily naděje na oživení největší evropské ekonomiky ve třetím čtvrtletí.
- Hospodářské oživení v eurozóně zůstává velmi křehké a nerovnoměrné. To podtrhuje potřebu strukturálních reforem, které by podpořily ekonomický růst. Uvedl to podle agentury Reuters šéf ministrů financí eurozóny, tedy takzvané Euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem.
- Tržby v českém maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy klesly v červenci reálně meziměsíčně o 0,8 %. Meziročně se tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní zvýšily o 4,5 %, bez očištění o 6,2 %. Při vyšším počtu pracovních dní rostl prodej jak v motoristickém segmentu, tak v samotném maloobchodě.
- Evropská komise ve čtvrtek schválila americké bance Morgan Stanley plán prodeje její divize obchodování s ropou ruskému ropnému gigantu Rosněfť. Transakce nevyvolává obavy z narušení konkurenčního prostředí, protože i po spojení zůstane na trhu řada velkých aktérů, uvedla komise podle agentury Reuters.
- Akcionáři italské automobilky Fiat, kteří nesouhlasí s jejím spojením s americkým partnerem Chrysler, požadují, aby od nich firma odkoupila 60 milionů akcií v hodnotě kolem 464 milionů eur. Jejich požadavky tak podle očekávání nedosáhly hranice 500 milionů eur, v případě jejíhož překročení by firma fúzi odvolala. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.
- Evropský letadel Airbus za prvních osm měsíců letošního roku obdržel objednávky na 1 000 letadel. Společnost to oznámila ve čtvrtek. Současně nicméně firma uvedla, že přijala také velké množství požadavků na zrušení dřívějších objednávek. Velký zájem je podle ní aktuálně o stroje s úsporným provozem.
- Slovensko má výhrady k návrhu Evropské komise na rozšíření sankcí vůči Rusku. Bratislava nechce, aby se opatření dotkla obchodu s některými výrobky a také finančního sektoru. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Robert Fico po mimořádné schůzi vlády, která se zabývala novým balíkem protiruských sankcí. Fico opětovně kritizoval samotné sankce, zároveň ale dodal, že Slovensko nechce v této otázce narušit jednotu Evropské unie.
- Švédská společnost Electrolux se údajně blíží dohodě o odkoupení výroby domácích elektrospotřebičů od amerického konglomerátu General Electric (GE). Electrolux by za tuto součást dal více než 2,5 miliardy dolarů. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekli lidé informovaní o jednání.
Zdroj: ČTK, CNBC