Evropské akcie ve čtvrtek zamířily vzhůru, investoři se začínají soustředit na výsledkovou sezónu

Evropské akcie ve čtvrtek posilovaly, investoři sledovali především vývoj cen ropy a smíšené hospodářské výsledky velkých firem.
Britský FTSE 100 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,03 %, francouzský CAC 40 připsal 0,47 % a německý DAX 0,67 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,27 %.
Investoři ve čtvrtek sledovali kromě ceny ropy ještě hospodářské výsledky. Akcie švýcarské společnosti Nestlé poskočily o více než 2 % poté, co firma potvrdila celoroční výhled a ohlásila růst tržeb v prvním kvartálu o 3,9 %.
Sodexo rovněž zveřejnila hospodářské výsledky - během šesti měsíců do konce února vzrostl její provozní zisk meziročně o 6,1 % na 658 milionů eur, akcie však přesto ztratily 2 %.
Mírně posílily akcie firmy Unilever poté, co firma uvedla, že její tržby vzrostly o 4,7 % v souladu s odhady analytiků.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Spotřebitelské ceny v eurozóně i v celé Evropské unii v březnu stagnovaly. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Ceny tak zastavily pokles z předchozího měsíce. Podle prvního, rychlého odhadu zveřejněného koncem minulého měsíce totiž ceny v obou regionech klesly.
- Připravovaná dohoda předních těžařů o zmrazení produkce ropy bude mít na celosvětové dodávky suroviny jen omezené dopady. Ve své pravidelné měsíční zprávě to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Dodala, že rovnováha na trhu se pravděpodobně neobnoví dřív než v roce 2017.
- Po zhruba 50% rally cen ropy mezi únorem a březnem jsou investoři při predikování dalšího vývoje cen černého zlata opatrní. Blížící se zasedání členů kartelu OPEC a zástupců dalších významných těžařů v katarském Dauhá podle expertů trh s ropou bez ohledu na výsledek výrazně neovlivní, dny býků ale ještě nemusejí být sečteny.
- Britská centrální banka (BoE) podle očekávání na svém dubnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,5 %. V nezměněné výši 375 miliard liber banka ponechala i program odkupů aktiv. Rozhodnutí pokračovat v dosavadní politice se rovněž očekávalo.
- Nepříznivé dopady prudkého poklesu cen energetických surovin a západních sankcí na stav ruské ekonomiky byl ve čtvrtek hlavním tématem každoroční besedy ruského prezidenta Vladimira Putina s veřejností. Vysoké ceny potravin a spotřebního zboží jsou podle něj dočasné, trend vývoje ekonomiky je ale podle prezidenta pozitivní. Krizový stav nicméně vyřešen nebyl.
- Německá opozice oficiálně požádá o vytvoření parlamentního výboru pro vyšetřování emisního skandálu automobilky Volkswagen. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekly zdroje z opozice. Podle jednoho ze zdrojů se hlavní pozornost soustředí na roli německého ministra Alexandera Dobrindta.
- Z posledního průzkumu veřejného mínění zveřejněného v The Times vyplývá, že zastánci brexitu i jeho odpůrci jsou na tom stejně. Pro setrvání Spojeného království v EU by hlasovalo 39 % lidí, stejně tak pro odchod. 17 % dotazovaných se ještě nerozhodlo a 5 % volit prý nebude.
- Tempo deflace na Slovensku v březnu zrychlilo. Spotřebitelské ceny v meziročním srovnání klesly o půl procenta, v únoru byly nižší o 0,4 %. Informoval o tom ve čtvrtek slovenský statistický úřad.
- Růst německé ekonomiky v letošním roce zpomalí na 1,6 procenta, předpověděly ve čtvrtek přední německé ekonomické instituty. Zhoršily tak svou předchozí prognózu, podle které měla hospodářská expanze zrychlit na 1,8 procenta. Na příští rok očekávají další zpomalení růstu, a to na 1,5 procenta. Loni největší evropská ekonomika vykázala růst o 1,7 procenta, což bylo nejrychlejší tempo za poslední čtyři roky.
Zdroj: CNBC