Evropské akcie ve středu zpevnily, dařilo se automobilkám

Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v pozitivním pásmu, když investory potěšil vývoj jednání mezi zástupci Spojených států a Číny. Americký prezident Donald Trump v úterý na Twitteru napsal, že se vzájemný dialog vyvíjí pozitivně a jednací týmy se následně sešly i ve středu, ačkoli oficiální jednání měla proběhnout pouze v pondělí a v úterý.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,53 % na 347,70 bodu, britský FTSE 100 získal 0,66 % na 6 906,63 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,84 % na 4 813,58 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,83 % na 10 893,32 bodu.
Dařilo se zejména automobilovému odvětví a technologickému sektoru, které do výrazného plusu poslal pozitivní vývoj jednání mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.
Z úvodního poklesu se vzpamatovaly cenné papíry rakouského výrobce čipů AMS, který je dodavatelem amerického technologického gigantu Apple. Akcie společnosti byly v úvodu seance pod tlakem zprávy, že Apple v prvním čtvrtletí snížil produkci některých typů iPhonu.
V minusu naopak uzavřely cenné papíry největší německé banky Deutsche Bank, jež v úterý oznámila, že kvůli snaze o snížení nákladů zmenší o zhruba deset procent vyplácené bonusy, které navíc dostanou jen vybraní zaměstnanci.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Nezaměstnanost v Česku loni v prosinci po čtyřech měsících stagnací či poklesů stoupla z listopadových 2,8 procenta na 3,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek Úřad práce ČR. Meziročně ale podíl nezaměstnaných klesl, v prosinci 2017 činil 3,8 procenta. Ke konci loňského roku bylo bez práce přes 231 500 lidí, což byla nejnižší prosincová hodnota od roku 1996. Volných míst meziměsíčně i meziročně přibylo.
- Přebytek zahraničního obchodu ČR v listopadu meziročně stoupl o 8,9 miliardy korun na 20,2 miliardy Kč. Bilanci pozitivně ovlivnil především vyšší vývoz motorových vozidel. Opačný vliv mělo prohloubení deficitu obchodu s minerálními palivy a chemickými látkami. Vyplývá to z předběžných výsledků, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.
- Londýn v loňském roce zůstal nejoblíbenější destinací pro investice do technologií v Evropě. Londýnské technologické společnosti získaly od fondů rizikového kapitálu 1,8 miliardy liber, což byl téměř dvojnásobek částky, kterou se podařilo získat Berlínu na druhém místě. Celkové investice v Evropě však mírně klesly na 10,44 miliardy liber z 10,47 miliardy GBP v roce 2017. Vyplývá to z databáze společnosti PitchBook.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v listopadu klesla na 7,9 % z 8,1 % v předchozím měsíci, a dostala se tak na nejnižší úroveň od října 2008. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Ekonomové počítali se zopakováním říjnové hodnoty. V celé Evropské unii se nezaměstnanost nezměnila a zůstala na 6,7 %, nejníže od začátku měsíčních statistik z ledna 2000.
Zdroj: CNBC