Evropské akcie zakončily úterní obchodování smíšeně navzdory pozitivním datům o nezaměstnanosti

Evropské akciové trhy v úterý podaly smíšené výkony navzdory solidním datům o míře nezaměstnanosti, která naznačila, že region míří správným směrem.

Francouzský CAC 40 odepsal 0,87 % a německý DAX 1,06 %, naproti tomu britský FTSE 100 se vydal proti trendu a připsal 0,62 %. Regionální STOXX Europe 600 sklouzl do červených čísel a odepsal 0,31 %.

Mezi nejvýkonnější tituly patřila britská Drax Group, která zpevnila o 12,4 % poté, co Evropská komise schválila finanční podporu, kterou poskytla britská vláda plánu firmy na převedení poloviny největší britské uhelné elektrárny na biomasu. Tento krok podpořil i německé síťové odvětví.

Nejhůře si naopak vedly akcie Linde, které se propadly o 14 %, když tato německá průmyslová firma snížila cíl zisku pro rok 2017.

Akcie britských bank výrazně posilovaly v reakci na zprávu, že finanční ústavy prošly posledním kolem zátěžových testů britské centrální banky. Barclays vedla nahoru celý index FTSE 100, když stoupla o 2,8 %. Dařilo se i Lloyds a HSBC. Akcie RBS rovněž připsaly přes 2 %, a to navzdory faktu, že testy málem neprošly.

Hlavní úterní události na evropských trzích

 • Míra nezaměstnanosti v eurozóně v říjnu klesla na 10,7 % z předchozích 10,8 % a z 11,5 % v říjnu 2014, a nachází se tak na nejnižší hladině od ledna 2012. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti v říjnu stagnovala na 9,3 %, v říjnu 2014 byla na hladině 10,1 %, nachází se tedy nejníže od září 2009.
 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu podle finálních dat agentury Markit vzrostl na 52,8 bodu z říjnových 52,3 bodu, jak očekávala předběžná data. Produkce a nové zakázky vzrostly ve všech zemích s výjimkou Řecka, naproti tomu ceny vstupů i hotových výrobků stále klesají.
 • Řecko v prosinci dokončí první kontrolu zavádění reforem, které po zemi vyžaduje nový mezinárodní záchranný programu v objemu 86 miliard eur. Oznámil to v úterý řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Po dokončení revize by se mohlo začít jednat o zmírnění řeckého dluhu. Řada činitelů eurozóny ale považuje prosincovou lhůtu za velmi ambiciózní, napsala agentura Reuters.
 • Míra nezaměstnanosti v Itálii v říjnu podle předběžných dat klesla na 11,5 % z 11,6 % v září (revidováno z 11,8 %, odhad: 11,7 %).
 • Řecký zpracovatelský sektor pokračuje v oživení. Sice se stále nachází v pásmu kontrakce, ale každý měsíc vykazuje známky zpomalování poklesu a směřuje ke klíčové padesátibodové hranici dělící kontrakci od expanze. Index nákupních manažerů v listopadu vzrostl na 48,1 bodu z předchozích 47,3 bodu. Propad produkce se zvolnil na nejmírnější tempo za posledních osm měsíců a zaměstnanost se téměř stabilizovala.
 • Míra nezaměstnanosti v Německu klesla v listopadu na 6,3 procenta, což je nová nejnižší úroveň od sjednocení země v roce 1990. Počet nezaměstnaných se snížil o 13 000 na 2,772 milionu, uvedl v úterních sezonně očištěných údajích spolkový úřad práce.
 • Aktivita v německém zpracovatelském sektoru podle finálních dat agentury Markit v listopadu zrychlila více, než se čekalo. Index nákupních manažerů vzrostl na 52,9 bodu z říjnových 52,1 bodu, předběžná data predikovala růst na 52,6 bodu. Produkce i nové zakázky dál rostou, nejprudší nárůst od února 2014 zaznamenaly zakázky ze zahraničí. Mírně také vzrostly ceny hotových výrobků, navzdory prudkému poklesu cen vstupů.
 • Francouzský zpracovatelský sektor v listopadu podle finálních dat agentury Markit rostl stejným tempem jako v říjnu. Index nákupních manažerů vzrostl stagnoval na říjnových 50,6 bodu, předběžná data počítala s růstem na 50,8 bodu. Již třetí měsíc v řadě tak sektor expanduje stejným tempem. Produkce se zvýšila o něco pomaleji, než se čekalo, naproti tomu tempo propouštění se zmírnilo.
 • Aktivita zpracovatelského sektoru v Itálii se v listopadu opět zvýšila. Index nákupních manažerů vyskočil na 54,9 bodu z 54,1 bodu v říjnu. Očekával se růst na 54,2 bodu. Rychleji rostla zaměstnanost, produkce i nové zakázky v sektoru, a situaci nadále podporují také zakázky ze zahraničí. Dále naopak klesají ceny vstupů.
 • Aktivita ve španělském zpracovatelském sektoru se v listopadu nečekaně zvýšila. Index nákupních manažerů vyskočil na 53,1 bodu z 51,3 bodu v říjnu, očekával se přitom mírnější nárůst na 51,7 bodu. Prudším tempem rostly jak nové zakázky, tak produkce, která rostla nejrychleji za poslední tři měsíce. Dále naopak klesají ceny vstupů i hotových výrobků.
 • Spojené království: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu klesl na 52,7 bodu z 55,2 bodu (říjen revidován z 55,5 bodu, odhad: 53,6 bodu).
Zdroj:
Bloomberg
Evropské akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v Evropě
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat