Evropské akcie zakončily úterní obchodování smíšeně navzdory pozitivním datům o nezaměstnanosti

Evropské akciové trhy v úterý podaly smíšené výkony navzdory solidním datům o míře nezaměstnanosti, která naznačila, že region míří správným směrem.
Francouzský CAC 40 odepsal 0,87 % a německý DAX 1,06 %, naproti tomu britský FTSE 100 se vydal proti trendu a připsal 0,62 %. Regionální STOXX Europe 600 sklouzl do červených čísel a odepsal 0,31 %.
Mezi nejvýkonnější tituly patřila britská Drax Group, která zpevnila o 12,4 % poté, co Evropská komise schválila finanční podporu, kterou poskytla britská vláda plánu firmy na převedení poloviny největší britské uhelné elektrárny na biomasu. Tento krok podpořil i německé síťové odvětví.
Nejhůře si naopak vedly akcie Linde, které se propadly o 14 %, když tato německá průmyslová firma snížila cíl zisku pro rok 2017.
Akcie britských bank výrazně posilovaly v reakci na zprávu, že finanční ústavy prošly posledním kolem zátěžových testů britské centrální banky. Barclays vedla nahoru celý index FTSE 100, když stoupla o 2,8 %. Dařilo se i Lloyds a HSBC. Akcie RBS rovněž připsaly přes 2 %, a to navzdory faktu, že testy málem neprošly.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v říjnu klesla na 10,7 % z předchozích 10,8 % a z 11,5 % v říjnu 2014, a nachází se tak na nejnižší hladině od ledna 2012. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti v říjnu stagnovala na 9,3 %, v říjnu 2014 byla na hladině 10,1 %, nachází se tedy nejníže od září 2009.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu podle finálních dat agentury Markit vzrostl na 52,8 bodu z říjnových 52,3 bodu, jak očekávala předběžná data. Produkce a nové zakázky vzrostly ve všech zemích s výjimkou Řecka, naproti tomu ceny vstupů i hotových výrobků stále klesají.
- Řecko v prosinci dokončí první kontrolu zavádění reforem, které po zemi vyžaduje nový mezinárodní záchranný programu v objemu 86 miliard eur. Oznámil to v úterý řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Po dokončení revize by se mohlo začít jednat o zmírnění řeckého dluhu. Řada činitelů eurozóny ale považuje prosincovou lhůtu za velmi ambiciózní, napsala agentura Reuters.
- Míra nezaměstnanosti v Itálii v říjnu podle předběžných dat klesla na 11,5 % z 11,6 % v září (revidováno z 11,8 %, odhad: 11,7 %).
- Řecký zpracovatelský sektor pokračuje v oživení. Sice se stále nachází v pásmu kontrakce, ale každý měsíc vykazuje známky zpomalování poklesu a směřuje ke klíčové padesátibodové hranici dělící kontrakci od expanze. Index nákupních manažerů v listopadu vzrostl na 48,1 bodu z předchozích 47,3 bodu. Propad produkce se zvolnil na nejmírnější tempo za posledních osm měsíců a zaměstnanost se téměř stabilizovala.
- Míra nezaměstnanosti v Německu klesla v listopadu na 6,3 procenta, což je nová nejnižší úroveň od sjednocení země v roce 1990. Počet nezaměstnaných se snížil o 13 000 na 2,772 milionu, uvedl v úterních sezonně očištěných údajích spolkový úřad práce.
- Aktivita v německém zpracovatelském sektoru podle finálních dat agentury Markit v listopadu zrychlila více, než se čekalo. Index nákupních manažerů vzrostl na 52,9 bodu z říjnových 52,1 bodu, předběžná data predikovala růst na 52,6 bodu. Produkce i nové zakázky dál rostou, nejprudší nárůst od února 2014 zaznamenaly zakázky ze zahraničí. Mírně také vzrostly ceny hotových výrobků, navzdory prudkému poklesu cen vstupů.
- Francouzský zpracovatelský sektor v listopadu podle finálních dat agentury Markit rostl stejným tempem jako v říjnu. Index nákupních manažerů vzrostl stagnoval na říjnových 50,6 bodu, předběžná data počítala s růstem na 50,8 bodu. Již třetí měsíc v řadě tak sektor expanduje stejným tempem. Produkce se zvýšila o něco pomaleji, než se čekalo, naproti tomu tempo propouštění se zmírnilo.
- Aktivita zpracovatelského sektoru v Itálii se v listopadu opět zvýšila. Index nákupních manažerů vyskočil na 54,9 bodu z 54,1 bodu v říjnu. Očekával se růst na 54,2 bodu. Rychleji rostla zaměstnanost, produkce i nové zakázky v sektoru, a situaci nadále podporují také zakázky ze zahraničí. Dále naopak klesají ceny vstupů.
- Aktivita ve španělském zpracovatelském sektoru se v listopadu nečekaně zvýšila. Index nákupních manažerů vyskočil na 53,1 bodu z 51,3 bodu v říjnu, očekával se přitom mírnější nárůst na 51,7 bodu. Prudším tempem rostly jak nové zakázky, tak produkce, která rostla nejrychleji za poslední tři měsíce. Dále naopak klesají ceny vstupů i hotových výrobků.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu klesl na 52,7 bodu z 55,2 bodu (říjen revidován z 55,5 bodu, odhad: 53,6 bodu).
Zdroj: Bloomberg