Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se automobilkám

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a na růst cen ropy. Z poklesu z předcházejících dnů se oklepaly italské akcie, jež klesaly kvůli nervozitě ze vznikající vlády, kterou utvoří Hnutí pěti hvězd s Ligou Severu.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,45 % na 397,64 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,23 % na 7 877,45 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,05 % na 5 640,1 bodu a německý DAX vzrostl o 0,71 % na 13 169,92 bodu.
Dařilo se obzvláště akciím evropských automobilek, jež těžily z úterního oznámení, že Čína sníží dovozní cla na osobní automobily na 15 ze stávajících 25 %. Klesnout by mohly i tarify na náhradní díly, a to až na 6 %. O více než 2 % díky tomu zdražily akcie společnosti BMW, automobilka Porsche si polepšila zhruba o 1,5 %.
Výrazně také vzrostl telekomunikační sektor, který podpořila slova šéfa francouzského telekomunikačního regulátora, jenž v rozhovoru pro list Le Monde uvedl, že je otevřen konsolidaci sektoru. O více než 19 % následně vyletěly vzhůru akcie francouzské telekomunikační firmy Altice.
Zhruba o 7 % pak stouply cenné papíry švýcarské společnosti Georg Fischer, na které v úterý zvýšila doporučení švýcarská banka UBS.
Evropské akcie (22. května 2018), zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje červnové valné hromadě, aby schválila výplatu odměn představenstvu a dozorčí radě skupiny. Z loňského zisku ČEZ má být mezi ně rozděleno 21 milionů korun. Vyplývá to z pozvánky na valnou hromadu. V předcházejících třech letech tantiémy vyplaceny nebyly.
- Německá vláda pomůže německým společnostem, které obchodují s Íránem, nemůže je ale plně chránit před dopadem sankcí Spojených států, které jednostranně vypověděly mezinárodní jadernou dohodu s Teheránem. V rozhovoru pro deník Passauer Neue Presse to prohlásil německý ministr hospodářství Peter Altmaier.
- Dolní komora ruského parlamentu v úterý schválila zákon o sankcích proti USA a "jiným nepřátelským zemím", který je reakcí na nedávné zpřísnění protiruských sankcí Washingtonu, jež zasáhly osoby z bezprostředního okolí prezidenta Vladimira Putina. Ruské sankce se nemají týkat amerických produktů, které nelze nahradit dovozem ze třetích zemí.
- Ruská státní banka Sberbank se dohodla na prodeji páté největší soukromé turecké banky Denizbank s bankou NBD ze Spojených arabských emirátů. Získá za ni 3,2 miliardy dolarů. Největší akvizice v historii NBD má úvěrovému ústavu se sídlem v Dubaji pomoci stát se bankovním lídrem na Blízkém východě, v severní Africe a Turecku, uvedl ve svém úterním sdělení.
Zdroj: CNBC
Aktuality
