Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných firem a těžařů

Evropské akciové trhy v polovině týdne uzavřely převážně v minusu, když byly pod tlakem slabších hospodářských čísel několika velkých firem ze starého kontinentu. Investoři rovněž nadále monitorovali vývoj na trhu s ropou, jejíž ceny se držely poblíž šestiměsíčních maxim.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,09 % na 390,98 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,68 % na 7 471,75 bodu, francouzský CAC 40 se snížil o 0,28 % na 5 576,06 bodu a německý DAX zpevnil o 0,63 % na 12 313,16 bodu.
Na zisky z předcházejících seancí, které byly způsobeny růstem cen ropy, nenavázaly akcie ropných a těžařských firem. Zhruba o 4 % například zlevnily cenné papíry společnosti Tullow Oil.
Zhruba o procento klesl také automobilový sektor, který reagoval na oznámení japonské automobilky Nissan, jež zhoršila odhad zisku za uplynulý finanční rok. Firma se totiž potýká se slabou poptávkou, růstem nákladů a negativními důsledky kriminálního vyšetřování bývalého předsedy správní rady Carlose Ghosna.
Dařilo se naopak technologickému odvětví. Nahoru je táhl německý výrobce německého softwaru SAP, jehož akcie vyletěly vzhůru zhruba o 12,5 %. Podíl v hodnotě 1,3 miliardy USD v této firmě odhalil americký investiční fond Elliott Management.
Evropské akcie (24. dubna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Akcionáři Monety Money Bank ve středu schválili navrženou dividendu za loňský rok 6,15 Kč na akcii před zdaněním. Moneta o tom informovala na svých webových stránkách. Loni banka vyplatila osm korun na akcii před zdaněním, což bylo celkem více než čtyři miliardy korun.
- Důvěra v českou ekonomiku v dubnu mírně vzrostla na 97,1 bodu z březnových 97 bodů. Zvýšila se důvěra podnikatelů, naopak u spotřebitelů znovu klesla. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Loni v dubnu byla celková důvěra o tři body vyšší než letos.
- Podnikatelská nálada v Německu se v dubnu překvapivě zhoršila poté, co v březnu zaznamenala první zlepšení za půl roku. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve středu zveřejnil institut Ifo. Firmy znepokojují obchodní spory, nejistota kolem brexitu a zpomalování růstu světové ekonomiky.
- Britská vláda ve středu zahájila hledání nového šéfa centrální banky, který by páté největší ekonomice světa a jejímu finančnímu sektoru pomohl proplout úskalími spojenými s opuštěním Evropské unie. Současný guvernér banky Mark Carney odejde z funkce na konci ledna příštího roku, napsala agentura Reuters.
Výsledková sezóna
- Švédský výrobce nákladních automobilů Volvo AB v prvním čtvrtletí díky růstu prodeje téměř zdvojnásobil čistý zisk na 10,6 miliardy švédských korun z 5,6 miliardy švédských korun před rokem. Oznámila to ve středu firma.
Zdroj: CNBC
Aktuality
