Horní komora německého parlamentu schválila minimální hodinovou mzdu 8,5 eura

V Německu bude od příštího roku zavedena minimální mzda ve výši 8,5 eura za hodinu. V pátek se pro ni vyslovila Spolková rada, už minulý týden zákon podpořil Spolkový sněm. V komoře německého parlamentu, v níž zasedají zástupci vlád spolkových zemí, v pátek proti minimální mzdě hlasovalo pouze Sasko, které se obává levné konkurence ze sousedního Česka a z Polska.
Saský ministr hospodářství Sven Morlok vyjádřil přesvědčení, že zavedení minimální mzdy bude znamenat zánik pracovních míst. Ve spolkových zemích bývalé komunistické Německé demokratické republiky byly dosud platy v řadě odvětví pod nyní stanovenou hranicí 8,5 eura, takže pro zaměstnavatele bude nová norma znamenat zvýšení nákladů.
Morlok se také obává, že především v oblasti maloobchodu a služeb budou saské firmy po zavedení minimální mzdy v nevýhodě proti podnikatelům ze sousedního Česka a z Polska, kde jsou platy nižší. V Česku činí minimální mzda 50,60 Kč za hodinu.
Už od představení vládního návrhu na zavedení minimální mzdy zaznívaly z německého hospodářství obavy, že opatření ohrozí pracovní místa v málo placených odvětvích. Podle sociální demokracie (SPD), která prosadila tento návrh do koaliční smlouvy s konzervativní unií CDU/CSU, je však zavedení minimální mzdy nutné k zastavení sociálních rozdílů v zaměstnanosti.
V Německu, na rozdíl od většiny zemí Evropské unie, dosud zákon výši minimální mzdy nestanovoval. Nejnižší platy určovaly v některých odvětvích dohody odborů se zaměstnavatelskými svazy. Úroveň minimální mzdy se tak lišila podle oborů i podle spolkových zemí. Německo se bránilo zavedení minimální mzdy, protože to považovalo za politické zasahování do jednání o mzdách mezi odbory a zaměstnavateli.
Zdroj: ČTK
Aktuality
