Investoři jsou posedlí makrodaty. Jak je na tom v reálu čínská ekonomika, z nich ale nevyčtou

Všichni neustále řeší americká data. Pro vytvořená pracovní místa mimo zemědělství existuje 93 predikcí, což je dvojnásobek ve srovnání s čínským růstem HDP. Podle Laurenta Bouviera z UBS je právě v tom "zakopaný pes". Ohledně reálné kondice čínské ekonomiky se totiž množí spekulace.

Ve své zprávě klientům z 20. září Bouvier napsal: "Největší krátkodobé až střednědobé riziko představuje přehnaný důraz na americká data v kontrastu s podceňováním čínských dat." Přitom právě události v Číně sehrály velkou roli v zářijovém rozhodnutí Fedu o nastavení amerických úrokových sazeb.

Problém spočívá v tom, že o skutečném dění v Číně neexistuje dostatek důvěryhodných dat. Ta, jež z ekonomiky chodí, jsou ekonomy zpochybňována, protože pocházejí od čínské vlády, která není zrovna proslulá transparentností.

Data mohou být překroucená již u zdroje. Podle studie US-China Economic and Security Review Commission jsou lokální vlády, které dodávají data do ústředí, odměňovány na základě dodaných čísel a podléhají jen omezenému dohledu. To někdy vytváří konflikt zájmů, kdy jsou komunální politici motivováni k nadhodnocování dat.

"Při posuzování situace v Číně investoři postrádají podklady, což vede k nepřiměřené tržní reakci," říká Bouvier. Analytik připodobňuje Čínu k velkému nečitelnému průmyslovému konglomerátu, který dlouhou dobu naplňoval očekávání, ale náhle přestal. "Po vlně profit warningů chtějí investoři pochopit, jak tento konglomerát funguje. V případě Číny ale naráží na nedostatek transparentnosti. Výsledkem je preventivně vysoký diskont," vysvětluje.

Bouvier tvrdí, že všechno chce čas a i Čína musí projít ještě dlouhým procesem. S daty se musí naučit pracovat. Až bude jméno čínského centrálního bankéře stejně skloňované jako Janet nebo Mario, budeme se možná divit, kolik čínských indikátorů zaplaví svět. A možná jim za pár let budou ty americké sotva konkurovat.

Pesimismus se rozchází s makrodaty

Například podle průzkumu newyorské analytické společnosti CBB International nemusí být čínská ekonomika tak slabá, jak se dnes, soudě podle tržního sentimentu, zdá. Mýtus čínského zpomalování je podle CBB zveličován. Žádný kolaps se po propadech cen akcií a devalvaci jüanu neblíží, věří autoři Čínské béžové knihy pro třetí kvartál, publikované CBB.

"Vnímání Číny může být značně odtrženo od faktů po celé období pěti let mapování čínské ekonomiky," píše prezident CBB Leland Miller. "Globální sentiment ohledně Číny se změnil na extrémně pesimistický. I když jsme dlouho varovali před příliš růžovými oficiálními odhady růstu čínské ekonomiky, nyní věříme, že se sentiment vychýlil až příliš na druhou stranu."

Zpráva CBB popisuje spíše smíšený než katastrofální obrázek druhé největší ekonomiky světa. Oslabující vývoz, prohlubující se deflace ve výrobě a zpomalení zpracovatelského sektoru skutečně podtrhují riziko, že nemusí být vládní cíl expanze (7 % ročně) dosažen. Výroba ale není vše a výkonnost ostatních sektorů celkový růst HDP podporuje, píše se ve zprávě.

Report je založen na průzkumech mezi více než dvěma tisícovkami čínských společností a rozhovorech s bankéři, manažery a šéfy firem. CBB začala shromažďovat data v polovině roku 2012, tehdejší počáteční průzkum indikoval zlepšení růstu ze začátku roku, což se také potvrdilo.

Podle CBB se zlepšují tržby, ceny, objemy a kapitálové výdaje v sektoru služeb, který tvoří více než polovinu čínské ekonomiky. Autoři studie tvrdí, že je zpomalování koncentrováno ve veřejném sektoru, zatímco u soukromých firem došlo jen k mírné normalizaci z původně vysokých temp růstu.

Podle autorů je "přitažené za vlasy", že by výrobní deflace v srpnu, nejhorší za 6 let, signalizovala rizika pro celek. "Pro většinu ekonomik je nejlepší stav stabilní či nízké inflace," píší autoři. "A to je přesně aktuální situace Číny." Report také odhaluje, že přibývá pracovních míst, zlepšují se zisky a prosazuje se mírný růst mezd a že se v druhém čtvrtletí po čtyřech kvartálech poklesů zvýšily kapitálové výdaje.

Bez reforem to nepůjde

Aby se Číně podařilo úspěšně završit proces transformace z exportně zaměřené ekonomiky na ekonomiku taženou domácím trhem, měly by podle bývalého amerického ministra financí Hanka Paulsona Čína a Spojené státy začít spolupracovat na reformách. "Čínskému ekonomickému modelu dochází dech. Musí klást větší důraz na růst tažený domácím trhem, domácí spotřebou," domnívá se bývalý ministr.

Podle Paulsona je spolupráce mezi Čínou a USA pro měnící se čínskou ekonomiku klíčová. Pomohla by nejen podpořit ekonomickou aktivitu, ale také omezit kybernetické útoky původem z Číny.

Většina expertů je ale ohledně přínosu aktuálně probíhajících diplomatických jednání amerického a čínského prezidenta skeptická. V současnosti americké podniky příliš nevěří tempu čínských reforem a slibům o otevření tamní ekonomiky většímu množství zahraničních firem.

Paulson vnímá především nutnost zvýšení konkurenceschopnosti čínských společností. "Jedinou cestou k reálné konkurenceschopnosti, z níž by čínská ekonomika těžila, je otevřít se zahraniční konkurenci, abyste měla na svém území ty nejlepší a nejefektivnější podniky," říká Paulson a dodává, že proces bude ještě zřejmě "na dlouhé lokte", protože i když čínský prezident bere potřebu důležitých reforem vážně, jeho vláda se bude muset vzdát řady "silných zájmů".

Zdroje: UBS, CNBC, Bloomberg, CBB International

Ekonomické a tržní indikátory
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat