Jak úspěšní lidé zachovávají klid

Schopnost ovládat své emoce je podle četných studií jedním z klíčů k dosažení dlouhodobého úspěchu. Nedávný výzkum společnosti TalentSmart potvrdil, že více než 90 % lidí, jejichž úspěchy lze v celospolečenském srovnání označit za nadprůměrné, dokáže s chladnou hlavou zvládat i situace, ve kterých ostatní propadají panice. Na ovládání emocí přitom není nic složitého.

Podle jiného výzkumu je jedním z nejdůležitějších aspektů, jež rozhodují o udržitelném úspěchu každého jednotlivce, míra stresu, kterému je vystaven. Elizabeth Kirbyová z Kalifornské univerzity v Berkeley zjistila, že nadměrná míra stresu omezuje kognitivní schopnosti lidského mozku, v důsledku čehož významným způsobem klesá i schopnost jedince podat soustředěný a vyrovnaný výkon. Při příliš nízké hladině stresu zase naopak většina lidí vykazuje známky neaktivity. Kirbyová proto tvrdí, že optimální výkonnosti člověk dosahuje, když je během dne vystaven "průměrné stresové zátěži".

Co si ovšem představit pod pojmem "průměrná stresová zátěž"? Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď. Míra stresu, při které člověk odvádí nejlepší výkon, je totiž stejně jako výčet jednotlivých potenciálně stresových situací u každého jiná. Naštěstí ale existuje mnoho způsobů, jak se stresem aktivně pracovat a této optimální hladiny s vynaložením minimální námahy docílit. Následující rady patří mezi to nejzákladnější, co byste se měli snažit vždy dodržovat.

1. Vyhýbejte se rizikovým situacím

Nejjednodušším řešením je prevence. Pokud například dojíždíte každý den do práce autem a víte, že se v některých částech města pravidelně tvoří dopravní kolony, zvolte raději jinou trasu. Ušetříte si spoustu nervů a možná nakonec do zaměstnání dorazíte ještě dříve, než kdybyste v koloně půl hodiny nervózně poklepávali prsty na volant.

2. Nezatěžujte se otázkou "co kdyby"

Otázka "co kdyby" je podle vědců jedním z nejčastějších spouštěčů produkce stresového hormonu kortizolu. Neustálé spekulace, co se asi stane, když se pro něco rozhodnete, jsou přitom zbytečné. Každý den se může naplnit nekonečné množství scénářů a neustálé přemýšlení, které z nich jsou nejlepší, a které naopak nejhorší, stejně nic nevyřeší. Pokud o něčem uvažujete, jednoduše to bez zdlouhavého rozmýšlení udělejte. Případné komplikace začněte řešit až ve chvíli, kdy se před vámi skutečně objeví.

3. Buďte optimističtí

Stejně jako existují jisté spouštěče tvorby stresového hormonu kortizolu, existují také jeho spolehliví zabijáci. Jedním z nich je právě optimismus. Vstávejte z postele s úsměvem na tváři a ke všem činnostem, které vás během dne čekají, přistupujte s nadšením. Dopředu přece nikdy nevíte, co se vám podaří, a co se naopak podle vašich představ vyvíjet nebude. Pokud ale dáte všemu alespoň šanci, váš výsledný dojem z celého dne bude vždy převážně pozitivní.

4. Oddělte profesní a soukromý život

Člověk je živý tvor, nikoli chladný robot, a pracovat bez přestání 24 hodin denně 7 dní v týdnu je již z jeho biologické podstaty nemožné. Stanovte si pevné časové i prostorové hranice, kde končí váš profesní a začíná osobní život, a ty nepřekračujte. Odložte doma svůj mobilní telefon na místo, kde neustále nebude lákat váš zrak, a slibte si, že se během večera, který budete trávit s rodinou, vyvarujete neustálého kontrolování firemního e-mailu. Zkuste někdy jednoduše na chvíli hodit povinnosti za hlavu a dělejte jen to, co vás baví.

5. Nespoléhejte se jen na kávu

Kofein se stal modlou celých generací. Káva se stala řešením na vše, pijeme ji, když jsme unavení, když nás bolí hlava nebo vždy, když potřebujeme zlepšit soustředění. Kofein však ve skutečnosti není nic jiného než psychoaktivní droga, která stimuluje naši centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. A když se řekne droga, není potřeba dvakrát vysvětlovat, že našemu tělu příliš neprospívá. Známé vedlejší účinky kofeinu se počítají na desítky.

6. Dopřejte svému tělu dostatek spánku

Lidské tělo potřebuje ke správnému fungování v zásadě pouze tři věci - dostatek potravy, tekutin a spánku. Zatímco jídlo a pití nám většinou problém nedělají, se spánkem je to mnohdy o poznání horší. Velké pracovní vytížení, snaha věnovat se ve volném čase svým zálibám a v neposlední řadě snaha trávit co nejvíce času s rodinou často způsobují, že do postele uléháme až pozdě po půlnoci a ráno stojíme v koupelně před zrcadlem třeba kolem šesté. Obecně se přitom doporučuje, aby člověk spánku věnoval sedm až osm hodin denně. Zkuste si jeden týden slíbit, že některé ze svých pravidelných aktivit vynecháte a dáte namísto toho svému tělu šanci na noční regeneraci. Sami poté můžete srovnat, zda máte během dne více energie, nebo vůbec žádnou změnu nepozorujete.

7. Zkuste dechová cvičení

Práce s dechem dokáže podle lidí se zkušeností s dechovými cvičeními takřka zázraky. Návodů, jak s dechem pracovat, najdete na internetu nepřeberné množství. Nemějte strach, nejedná se o nic, co byste museli trénovat dlouhé týdny a měsíce. Až se ocitnete v potenciálně stresové situaci, zavřete dveře své kanceláře, pohodlně se posaďte, zavřete oči a soustřeďte se pět minut jen na pravidelné hluboké nádechy a výdechy. Vaše mysl se začne koncentrovat pouze na tuto jedinou činnost a stres zcela vytlačí.

8. Poznejte své limity

Odolnost vůči stresu je u každého člověka individuální a to, co vydrží váš kolega v práci, může být pro vás již za pomyslnou hranou. Dobře si všímejte toho, jak vaše tělo v různých situacích reaguje, a snažte se těchto poznatků příště ve stejných či podobných situacích využít. Pouze tehdy, když zjistíte, na co konkrétně vaše tělo reaguje nesnesitelnými návaly stresu, se těmto situacím budete moci buď úplně vyhýbat, nebo se na ně alespoň předem o to více připravit.

Zdroj:
Forbes
Psychologie
Přestat sledovat
Úspěch
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat