Maďarsko podepíše s Ruskem dohodu o jaderné elektrárně Paks

Maďarsko vbrzku podepíše dohodu s ruskou společností Rosatom o výstavbě nových bloků ve své jediné jaderné elektrárně Paks (ma´darsky Paksi Atomerömü). Napsal to v sobotu s odkazem na nejmenované zdroje list Népszabadság. Mluvčí vlády na dotaz agentury Reuters odpověděla, že "novinářské spekulace" nebude komentovat. Do obnovy elektrárny by se podle dřívějších dohod mohly zapojit i české firmy.
Vláda premiéra Viktora Orbána si vytyčila cíl zvýšit podíl jádra na domácí produkci elektrické energie ze 40 na 60 % prostřednictvím rozšíření elektrárny Paks, která stojí jižně od Budapešti. Dříve uváděla, že vyhlásí na tento projekt mezinárodní tendr, minulý týden ale ministryně rozvoje Zsuzsanna Némethová řekla, že je možné, že tendr se neuskuteční. Rozšíření Paksu Rosatomem a ruskou technologií označila za logické. Dodala, ale že vláda o tom ještě nerozhodla.
Šéf Orbánova úřadu minulý měsíc řekl, že Maďarsko jedná s Ruskem v pokročilé fázi o mezivládní smlouvě, která by zajistila zachování dosavadního výkonu elektrárny Paks. Ta nyní používá čtyři reaktory sovětské výroby typu VVER o celkovém výkonu kolem 2 000 megawattů. Podle Népszabadságu Orbán nyní pojede do Moskvy podepsat dohodu o rozšíření jaderné spolupráce s Ruskem, jejíž součástí má být rozšíření výkonu elektrárny na dvojnásobek.
List uvedl, že Rosatom jako jediný z možných uchazečů o projekt nabízí předběžné financování, které Budapešť nutně potřebuje. Projekt by měl stát až čtyři biliony forintů (367 miliard Kč) Zájem o rozšíření Paksu by podle listu mohly mít i francouzská Areva, jihokorejská KOPCO a americká Westinghouse z japonské skupiny Toshiba. Rosatom vlastní dva ze tří členů česko-ruského Konsorcia MIR 1200, které se uchází o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Jeho konkurentem je Westinghouse.
Zdroj: ČTK