Meziroční míra české inflace v březnu vzrostla na 2,6 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR v březnu zrychlil na 2,6 % z 2,5 % v únoru. Opět zdražily zejména potraviny a pohonné hmoty. Proti únoru se spotřebitelské ceny nezměnily. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. Většina analytiků podobný vývoj očekávala.

Meziroční inflace se tak i v březnu držela nad 2% cílem České národní banky. Centrální banka minulý čtvrtek ukončila devizové intervence, které zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 EUR/CZK.

"Pondělní čísla potvrzují, že odstranění kurzového závazku byl správný krok, protože zrychlení je vidět u jádrové složky, zatímco meziroční růst cen potravin a pohonných hmot mírně zpomalil," okomentoval čísla ekonom z Komerční banky Viktor Zeisel. Nad dvouprocentním cílem ČNB by se podle něj inflace měla držet po celý letošní rok.

"Celkové inflaci v současnosti pomáhá vrcholící efekt statistické základny, protože právě před rokem byly ceny pohonných hmot nejnižší. Podobně tomu je i v případě cen potravin. Meziroční růst cen u těchto dvou položek bude postupně zeslabovat a hlavním tahounem inflace se stane jádrová složka, která bude podporována zrychlujícím růstem mezd spojeným se solidní soukromou spotřebou. Celkově je vidět, že cenový růst je široce rozložený mezi jednotlivé kategorie zboží v rámci spotřebního koše," dodal Zeisel.

Z potravin v březnu meziročně zdražily vejce a máslo zhruba o pětinu, cukr o víc než čtvrtinu, sýry o víc než 16 % a pečivo o devět procent. Ceny pohonných hmot vzrostly o téměř 17 %. Lihoviny se prodávaly dráž o zhruba čtyři procenta a tabákové výrobky o téměř pět procent. Stouply platby za nájemné, vodu, elektřinu i tuhá paliva, ceny stravovacích služeb se zvýšily o šest procent.

Zlevnily naopak bytové vybavení a zařízení domácnosti, zemní plyn, teplo a teplá voda. Ceny zboží úhrnem meziročně vzrostly o 2,5 %, ceny služeb o 2,7 %.

Meziměsíčně se zvýšily ceny piva o téměř tři procenta a tabákových výrobků o půl procenta. O zhruba procento zdražily oděvy a obuv. Z potravin vzrostly ceny ovoce, pekárenských výrobků a obilovin, masa, mléčných výrobků a nealkoholických nápojů. Proti únoru naproti tomu klesly ceny dovolených, a to zhruba o šest procent, a zeleniny o více než desetinu. Pohonné hmoty po šesti měsících růstu v březnu zlevnily o 0,6 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly v březnu meziměsíčně o 0,1 %, zatímco ceny služeb o 0,2 % klesly.

Analytici: Inflace potvrdila že konec intervencí byl správný

Podle analytiků údaje o březnové inflaci potvrzují, že rozhodnutí ČNB ukončit kurzový závazek minulý týden bylo správné. Inflace by podle většiny ekonomů měla v dalších měsících zůstat nad dvěma procenty, její růst ale bude brzdit posilování koruny. Proto také podle nich centrální banka nemusí spěchat se zvyšováním úrokových sazeb.

Guvernér Jiří Rusnok v pondělním rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že ČNB by mohla začít se zvyšováním úrokových sazeb na přelomu letošního a příštího roku. Podmínkou je ovšem udržitelný vývoj inflace a její stabilní návrat na úroveň kolem dvou procent. Základní úroková sazba je od listopadu 2012 prakticky na technické nule, když ji centrální banka tehdy stanovila na 0,05 %.

"Březnová inflace převýšila hodnotu odhadovanou ČNB o tři desetiny procentního bodu. Z tohoto pohledu se jeví jako správné, že centrální banka ukončila režim intervencí krátce po skončení jejího závazku," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Posílení koruny, pokud se prohloubí a bude trvalejší, může být podle něj do budoucna určitou brzdou české inflace. "To by zároveň znamenalo, že by ČNB nemusela spěchat se zvyšováním úrokových sazeb," dodal.

"Březnová inflace podporuje správnost rozhodnutí ČNB opustit režim kurzového závazku na začátku dubna," uvedl i ekonom Roklen Michal Šoltés. V druhé polovině roku se inflace podle něj v souvislosti s posilováním koruny vrátí k dvouprocentní hranici.

"V dalších měsících by se měla inflace pohybovat mírně nad dvouprocentní cílovou hodnotou. Postupně by měla opět mírně klesnout s tím, jak se bude projevovat posilování kurzu koruny po ukončení kurzového závazku ČNB," uvedl i hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Posilující koruna bude totiž podle analytičky Raiffeisenbank Moniky Junicke brzdit růst cen dováženého spotřebitelského zboží a pohonných hmot. "Proto nečekáme, že by inflace výrazně zrychlila ke třem procentům," uvedla.

Naopak hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová se domnívá, že inflace bude v průběhu dalších měsíců atakovat tříprocentní hranici. "Nad dvouprocentním cílem ČNB zůstane inflace nejen letos, ale i napřesrok," uvedla. Silnější koruna podle ní zlevní dovozové zboží totiž až v horizontu několika měsíců.

Podle analytiků z České spořitelny se celková meziroční inflace dostane v příštích měsících na 2,8 %. "Za tím budou stát především domácí f aktory v podobě mzdového růstu a silné poptávky. Tento vliv bude nicméně tlumen korekcí v cenách potravin, kde dojde ke snížení cen některých položek, především zeleniny," napsal Jiří Polanský z České spořitelny. "Na konci letošního a začátku příštího roku vypadnou z meziroční inflace výrazné kladné příspěvky spojené s vysokým růstem cen potravin. Kvůli tomu inflace zpomalí, když by se měla vrátit zhruba k 2 % či mírně pod ně. Ke zrychlení růstu cen by pak mělo docházet opět od zhruba poloviny příštího roku, kdy více ožije cenový růst v eurozóně," dodal Polanský.

Zdroj:
ČTK, Reuters
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat