Tuzemské firmy musejí být odvážnější, jinak v tvrdé konkurenci neobstojí, shodli se experti na "českém Davosu"

Dva dny nabité inspirativními diskuzemi nabídlo ekonomické fórum Malá země, velká výzva: Zpátky na vrchol. Přední ekonomové, byznysmeni a akademici 9. a 10. listopadu 2018 na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí diskutovali o pozici a roli české ekonomiky v třetím tisíciletí a o její budoucnosti. Mimo jiné se shodli, že by tuzemské firmy měly více investovat do vývoje a výzkumu, a upozorňovali také na potřebu osvojování si nových technologií nebo nezbytnost zásadních změn v českém vzdělávacím systému.

Pozvání k diskuzi přijali Pavel Kysilka (6D Academy), Ondřej Krátký (Liftago), Miroslav Singer (Generali), Michael Romancov (Univerzita Karlova), Helena Horská (Raiffeisenbank), Leon Jakimič (Lasvit) a další. Prostor byl věnován novým technologiím, měnícím se podnikatelským modelům, potřebám školského systému, ale i fenoménu čínského růstu v kontextu aktuálního dění ve světovém obchodě. Organizátorem fóra byla platforma Alter Eko, záštitu nad ním převzal hrabě František Kinský.

Potřeba vyšších investic a průběžného vzdělávání

Účastníci fóra kladně hodnotili potenciál tuzemské ekonomiky, zároveň ale upozorňovali na potřebu vyšších investic do výzkumu a vývoje a větší odvahy při testování a prosazování inovací. "Firmy by neměly za každou cenu opouštět fungující modely, v každém případě by se ale měly seznamovat s novinkami, aby následně jejich nástupem nebyly překvapeny," uvedl zakladatel 6D Academy Pavel Kysilka.

Ředitel serverové a cloudové divize v českém Microsoftu Dalibor Kačmář pro změnu vyzdvihl potřebu průběžného vzdělávání a interdisciplinarity. "Představa, že člověk profesně dožije s tím, co si na trh práce přinesl ze školy, je dnes naprosto iluzorní," upozornil.

Diskuze byla věnována také českému exportu, a to i v kontextu ochranářské politiky Spojených států amerických. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská upozornila, že se svět od globalizace výroby přesouvá k její regionalizaci, a zdůraznila, že Česko by se při hledání nových odbytišť mělo soustředit hlavně na stabilní ekonomiky.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky Radek Špicar se zaměřil na problematiku takzvané levné práce v Česku, přičemž za jednu z jejích hlavních příčin označil velmi nízké nároky na kvalitu zaměstnanců. "Když firmy přijmou prakticky kohokoli, nikdy zaměstnance nemohou příliš dobře ohodnotit," zdůraznil.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Lidé a země, vzor 3.0 aneb o životě a (profesní) smrti
Hrozí, že svět upadne do chaosu? Jak v dnešní době přežít a nezbláznit se? A kde a jak (ne)budeme již brzy žít? To jsou jen některé z otázek, na které na fóru Malá země, velká výzva hledali odpovědi hrabě František Kinský, ekonom Tomáš Sedláček a expert na smart cities David Bárta.

Tématem fóra Malá země, velká výzva: Zpátky na vrchol ale nebyla jen česká ekonomika. Roger Tooze, jeden z duchovních otců politické ekonomie, hovořil o růstu čínského hospodářství i potenciálních problémech vyplývajících z obchodních sporů Pekingu s Washingtonem. "Čína se v prostředí obchodních restrikcí ještě více zaměří na domácí spotřebu a možnosti, jak nahradit výpadky dovozu, což může být velká příležitost," prohlásil. Vzápětí ale varoval před možností přílivu velkého objemu levného čínského zboží na evropský trh a možnými konsekvencemi tohoto scénáře.

Česko patří do Evropy, nechce si to ale úplně uvědomovat

Inspirativní podněty přinesla i diskuze člena dozorčí rady Generali Miroslava Singera, ekonoma z České spořitelny Petra Zahradníka a konzultantky Jany Matesové. Miroslav Singer nastínil další možný vývoj v oblasti měnové politiky, kde podle něj poroste význam analýzy dat umělou inteligencí. Petr Zahradník rozkrýval příčiny skeptického přístupu Česka k Evropské unii a Jana Matesová se zaměřila na to, jak se nestát obětí rychlého vývoje.

"Jedním z problémů je to, že Češi nerozlišují mezi evropskými tématy různé důležitosti. Baví se stejně o otázce vstupu Česka do eurozóny a pomazánkovém másle," upozornil Zahradník. "Do Evropy rozhodně patříme, nechceme si to ale úplně uvědomovat, pořád dělíme na ,my‘ a ,oni‘," dodal.

Součástí programu prvního "českého Davosu" bylo také představení studie 8 megatrendů, které (z)mění svět a dopadů těchto trendů na Česko od Martina Kupky (ČSOB), Romana Chlupatého (Save & Capital) a expertního týmu platformy Alter Eko.

Chlupatý & Kupka: Těchto 8 megatrendů (z)mění svět. Velká transformace čeká služby i výrobu, význam člověčenství vzroste
Desetkrát rychleji a se 300krát větší razancí než v důsledku průmyslové revoluce se nyní mění globální ekonomika. Dopady na malé a otevřené Česko jsou přitom výraznější než v případě průměrné západoevropské země. Příčiny a důsledky rychlých změn probírali v rámci projektu Alter Eko konzultant a publicista Roman Chlupatý a ekonom Martin Kupka.

Záznam prezentací a diskuzí je možné zhlédnout na www.altereko.info. Na uvedené adrese je dostupná též studie 8 megatrendů, které (z)mění svět. U jednotlivých panelů zájemci najdou i nejzajímavější myšlenky a postřehy hostů, kteří na akci vystoupili.

Partneři fóra Malá země, velká výzva: Zpátky na vrchol

Mediální partneři akce

Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Inovace
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat