Neamerické firmy, které si půjčily v dolarech, mají s jeho posilováním problém

Ačkoli může velká část neamerických podniků z posilování amerického dolaru profitovat, pro společnosti s dluhem denominovaným v americké měně může zpevňování dolaru znamenat závažný problém.
Britská ropná společnost BP má vůči americkému trhu z pohledu tržeb 34% expozici. Po započtení dluhu firmy denominovaného v amerických dolarech je však tento poměr po posílení dolaru k britské libře o 12 procentních bodů vyšší a dosahuje 46 %.
"Pokud vezmeme v potaz zdroje kapitálu, vidíme potenciálně velké riziko ohledně možnosti případného budoucího refinancování dluhu," upozorňuje agentura FactSet. Případné problémy se mohou dotknout například ruských firem, u nichž tvoří v příštím roce splatné dluhopisy denominované v dolaru 99,53 % z celkového zadlužení, ačkoli většina jejich tržeb plyne z evropských trhů.
Posilující americká měna zvyšuje neamerickým podnikům s dluhem denominovaným v dolaru zadlužení vyjádřené v jejich domácí měně. Potenciální problémy těchto firem se tedy nemusejí týkat jen možnosti refinancování dluhu, ale i jeho samotného splácení.
Následující grafika ukazuje, o kolik americký dolar za posledních 12 měsíců posílil k vybraným světovým měnám. Jak z grafu vyplývá, nejvíce dolar posílil právě k ruskému rublu. O mnoho lépe na tom ale nejsou ani norská koruna, brazilský real či švédská koruna nebo euro.
Zdroj: ValueWalk, Bloomberg