O2 C.R. klesl ve 3Q zisk OIBDA i čistý zisk. Oba zaostaly mírně za odhady

Ve 3. kvartálu 2014 se zisk OIBDA společnosti O2 C.R. meziročně snížil o 8 % na 4,224 miliardy Kč (očekávání: 4,299 miliardy Kč), tržby klesly o 3,2 % na 11,328 miliardy Kč (očekávání: 11,118 miliardy Kč) a čistý zisk klesl na 1,254 miliardy Kč (očekávání: 1,275 miliardy Kč).

"Zisky ve 3Q klesly především kvůli vysokému poklesu domácích tržeb z mobilních sítí (-9 % meziročně). Nedosáhly odhadovaných hodnot především kvůli vyšším než očekávaným provozním výdajům. Zisk OIBDA byl pod našimi odhady i odhady trhu, čekali jsme agresivnější snižování nákladů. Celkově však vidíme mírné zlepšení ve zpomalení poklesu u domácích tržeb a OIBDA. Očekáváme neutrální reakci trhu," okomentovala výsledky analytička z Erste Group Vera Sutedja.

Management na webu uvedl, že připravuje možnosti pro oddělení fixní infrastruktury.

Celkové konsolidované provozní výnosy za prvních devět měsíců roku 2014 klesly meziročně o 7 % na 33,1 miliardy Kč. Provozní výnosy bez zahrnutí vlivu nižších propojovacích poplatků, které nemají přímý dopad na provozní zisk, se meziročně snížily o 4,9 %. Ve třetím čtvrtletí přitom meziroční pokles zpomalil na -3,2 % (-9,6 % v prvním čtvrtletí, -8,3 % ve druhém čtvrtletí).

Provozní zisk OIBDA klesl v období od ledna do září 2014 meziročně o 10,6 % na 11,805 miliardy Kč. OIBDA marže dosáhla 35,7 %, meziročně o 1,4 procentního bodu méně.

Díky úsilí zefektivnit chod společnosti se podařilo snížit konsolidované provozní náklady o 5,6 % na 21,342 miliardy Kč, mzdové náklady přitom poklesly o téměř 10 %.

Konsolidované investice dosáhly 6,436 miliardy Kč. Tato částka v sobě zahrnuje i akviziční náklady spojené s nákupem licencí k LTE kmitočtům v České republice a na Slovensku. Výše investic bez zahrnutí této částky dosáhla 2,528 miliardy Kč.

ČR a Slovensko

Za poklesem tržeb stála podle očekávání Česká republika a pokles mobilních služeb.

Provozní výnosy mobilního segmentu v České republice zaznamenaly v prvních devíti měsících roku 2014 meziroční pokles o 13,7 % na 14,310 miliardy Kč, zejména kvůli pokračujícím konkurenčním tlakům na trhu tradičních hlasových služeb a SMS a dále kvůli zmíněnému poklesu propojovacích poplatků.

Bez zahrnutí vlivu nižších propojovacích poplatků by mobilní provozní výnosy poklesly o 11,9 %. Společnost současně těží z pokračující orientace na data, kde výnosy z mobilních datových služeb dosáhly 20,4% meziročního růstu, do značné míry podpořeného uvedením datově orientovaných tarifů v roce 2013.

Provozní výnosy v segmentu pevných linek v České republice klesly v prvních devíti měsících roku 2014 meziročně o 4,3 % na 14,593 miliardy Kč a vykázaly stabilizovaný vývoj čtvrtletního trendu výnosů.

Jednou z klíčových růstových oblastí, na kterou se společnost zaměřuje, zůstává O2 Slovakia. Celkový počet zákazníků na Slovensku dosáhl 1,638 milionu a vykázal meziroční růst o 11,3 %. Celkové provozní výnosy dosáhly 161 milionů EUR. Provozní zisk OIBDA vzrostl meziročně o 4,1 % na 51 milionů EUR.

Dividenda a výhled

Investory zajímá především další strategie firmy ohledně dividendy, půjčky majoritnímu vlastníkovi a případného vytěsnění minoritních akcionářů. PPF jako největší vlastník drží 83,15 % akcií, k vytěsnění potřebuje 90 %, což by však znamenalo, že z trhu skoupí téměř 40 % volně obchodovaných akcií.

Společnost potvrdila, že vyplatí dividendu 18 Kč za akcii z loňského zisku. Potvrdila i výhled na rok 2014, tedy stále klesající, ale zlepšující se trend tržeb a meziročně vyšší kapitálové výdaje.

Poznámky z konferenčního hovoru

Analýza finanční pomoci PPF by měla být dokončena v následujících dnech. Před dokončením management nemůže říci, zda by vlastní půjčka byla levnější nebo dražší.

Analýza vyčlenění infrastruktury do samostatné společnosti by měla být dokončena v týdnech, ne-li měsících.

Bez dokončení obou analýz společnost nebude mít oficiální dividendovou politiku.

Firma potvrdila výhled investičních výdajů v letošním roce (nárůst proti roku 2013), ačkoli za prvních 9 měsíců meziročně poklesly o 23 %. Příčinou poklesu byla skutečnost, že O2 Czech Republic opět projednala smlouvy se všemi svými dodavateli. Navíc některé projekty byly přesunuty na příští rok.

Zisk OIBDA byl nižší, než se čekalo, kvůli vyšším než očekávaným nákladům (především nákladům přepojení).

"Ohledně akcií společnosti zůstáváme negativní kvůli nejistotě ohledně dividend spolu s nebezpečím stažení akcií z burzy (k tomu je potřeba 75% podpora na valné hromadě) nebo vytěsnění menšinových akcionářů (potřeba 90% hranice)," uzavírá analytička Vera Sutedja z Erste Group.

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat