O2 Czech Republic v prvním čtvrtletí mírně klesly provozní výnosy, čistý zisk jí ale stoupl o 16 %

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic oznámila, že jí v prvních třech měsících letošního roku meziročně klesly provozní výnosy o 1,3 % na 9,03 miliardy Kč. Čistý zisk naopak firmě vzrostl o 16,2 % na 1,24 miliardy Kč. Společnost dále posílila svoji pozici v segmentu digitální televize O2 TV, mobilních dat a na Slovensku, cenový tlak naopak pociťovala v oblasti roamingu a v segmentu firemních zákazníků.

Zisk EBITDA (provozní zisk před úroky, odpisy, amortizací a daněmi) se v prvním čtvrtletí firmě zvýšil meziročně o 5,3 % na 2,5 miliardy Kč. K tomuto růstu přispěl i jednorázový výnos 92 milionů Kč související s rozhodnutím správního soudu o ukončení řízení týkajícího se pokuty od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. EBITDA marže dosáhla 27,7 %, meziročně se tak zvýšila o 1,7 procentního bodu.

Mírný meziroční pokles tržeb firma vysvětluje nižšími výnosy z hlasových služeb a fixních datových služeb, které byly ovlivněny pokračujícím tlakem na ceny v segmentu firemních zákazníků v ČR. Z velké části byl tento pokles kompenzován růstem výnosů z O2 TV a pokračujícím růstem výnosů na Slovensku.

"Výsledky na úrovni provozního i čistého zisku překonaly tržní odhady, tržby byly nepatrně horší. Horší než očekávaný byl vývoj volného cash flow z důvodu nárůstu pracovního kapitálu. Celkově výsledky O2 Czech Republic hodnotíme pozitivně, po očištění o ostatní provozní výsledek asi o 3 % překonaly naše odhady. Tržby sice klesly, ale jejich struktura se proti předchozím čtvrtletím zlepšila (menší podíl nízkomaržového prodeje hardwaru a ICT) a hrubá marže byla meziročně stabilní," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny. "O2 nyní považujeme za solidní a stabilní dividendový titul (6,5% hrubý výnos), který je podporován zpětným odkupem a silnou rozvahou."

"Zveřejněné výsledky celkově nepatrně překonaly očekávání trhu. Přestože tržby byly mírně slabší, překvapily nižší náklady, což převážilo a zvýšilo ziskovost firmy. Údaje tak hodnotíme mírně pozitivně, cena akcií by mohla jít v reakci na výsledky mírně nahoru," okomentoval čísla Miroslav Frayer, analytik z Komerční banky. "Potvrzujeme cílovou cenu 260 Kč na akcii a doporučení 'držet'."

Analytik z J&T Banky Milan Vaníček výsledky O2 hodnotí vzhledem k lepšímu provoznímu zisku EBITDA, než se čekalo, neutrálně až mírně pozitivně. Otazník však vnímá nad úrovní tržeb, kde se podle něj pravděpodobně navrací větší cenový tlak v případě mobilních hlasových služeb. "Neočekáváme v úterý výraznější tržní reakci vzhledem k tomu, že v relativně krátké době na pražskou burzu přijdou potenciálně dva nové tituly, které mohou znamenat přeskupení investičních portfolií," uvedl Vaníček.

"Po mobilní revoluci v roce 2013 nyní nabízíme zákazníkům i neomezené volání z pevných linek do všech sítí. Díky nákupu nejmodernějšího přenosového vozu nabízíme výrobu televizních přenosů partnerům v České republice i okolních zemích," říká předseda představenstva a generální ředitel O2 Czech Republic Tomáš Budník. "Novými aktivitami budeme kompenzovat negativní vliv evropské regulace roamingu a dlouhodobě neudržitelné cenové trendy v korporátním segmentu," dodává Budník.

Provozní výnosy v České republice dosáhly 7,46 miliardy Kč, což představuje meziroční pokles o 1,7 %. Provozní výnosy v segmentu pevných klesly v prvním čtvrtletí meziročně o 2,2 % na 2,83 miliardy Kč. Tržby z O2 TV se firmě zvýšily o více než 70 %.

"Výnosy z O2 TV vzrostly v březnu meziročně téměř o 80 %. To nám vytváří prostor pro další investice do nákupu sportovního obsahu. Stále platí, že rok 2016 pro nás zůstává rokem zvýšených investic do oblastí, které zajistí růst v dalších letech," doplňuje Tomáš Kouřil, místopředseda představenstva a finanční ředitel O2 Czech Republic. "Budeme pokračovat v transformaci IT s cílem uvádět rychleji na trh nové služby. Na Slovensku budou naše investice souviset se vstupem na fixní trh a s výstavbou mobilní LTE sítě."

Provozní výnosy mobilního segmentu v ČR zaznamenaly meziroční pokles o 1,4 % na 4,64 miliardy Kč. Tento vývoj byl ovlivněn zejména nižšími výnosy z tradičních hlasových služeb a SMS v segmentu firemních zákazníků, zatímco výnosy ze smluvních služeb v rezidenčním segmentu (zejména výnosy z datových služeb) nadále rostly. Výnosy na Slovensku dosáhly v prvním čtvrtletí 1,61 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 0,3 % a zvýšení o 2,5 % v eurech.

Celkové konsolidované náklady poklesly v prvních třech měsících roku meziročně o 0,7 % na 6,66 miliardy Kč. Z toho provozní náklady O2 klesly o 0,2 %, zejména díky nižším nákladům na údržbu sítí a IT. Mzdové náklady bez zahrnutí restrukturalizačních výdajů naopak vzrostly o 14,9 %, zejména kvůli nárůstu počtu zaměstnanců z důvodu akvizice společnosti O2 IT Services ve druhém čtvrtletí 2015, založení O2 Business Services na Slovensku a insourcingu zaměstnanců v České republice i na Slovensku. Náklady na prodej O2 klesly meziročně o procento díky nižším nákladům na prodej služeb i nižším komerčním nákladům. Hodnota konsolidovaných investic se zvýšila o 47,9 % na 457 milionů Kč.

Celková výše konsolidovaného finančního dluhu dosahovala ke konci března 7 miliard Kč. V průběhu prvního čtvrtletí firma načerpala druhou část úvěru ve výši 4 miliardy Kč z celkového úvěrového rámce ve výši až 12 miliard Kč. Objem hotovosti a peněžních ekvivalentů dosahoval ke konci března 5,75 miliardy Kč a poměr čistého zadlužení k provoznímu zisku EBITDA dosahoval úrovně 0,12.

Podnikání v České republice

Průměrný výnos na zákazníka se společnosti v ČR zvýšil o 1,4 % na 284 Kč z 280 Kč. Celkový počet mobilních zákazníků v ČR dosahoval ke konci čtvrtletí 4,89 milionu, počet zákazníků mobilních služeb s tarifní smlouvou se zvýšil o 0,2 % na 3,27 milionu, zatímco počet zákazníků s předplacenou kartou naopak klesl o 7,5 % na 1,61 milionu.

Počet předplatitelů O2 TV se zvýšil meziročně o 9,3 % na 206 tisíc (1Q2015: 188 tisíc). Počet pevných hlasových linek klesl do konce března meziročně o 11,4 % na 803 tisíc a počet zákazníků xDSL dosahoval ke konci března 790 tisíc, když podíl zákazníků vysokorychlostních VDSL služeb vzrostl na 58 %.

Podnikání na Slovensku

O2 Slovakia, která je dceřinou firmou O2 Czech Republic, tvořila v prvním čtvrtletí 18 % konsolidovaných výnosů a 22 % provozního zisku EBITDA skupiny O2.

Ke konci března dosahoval celkový počet mobilních zákazníků na Slovensku 1,82 milionu, což představuje 7% meziroční nárůst. V průběhu prvního čtvrtletí počet zákazníků vzrostl o 12 tisíc. Tento nárůst byl tažen vyšším počtem smluvních zákazníků (+14,5 % na 997 tisíc), zatímco počet zákazníků předplacených služeb poklesl meziročně o 0,9 % na 823 tisíc.

Celkové provozní výnosy na Slovensku dosáhly 1,61 miliardy Kč, meziročně o 0,3 % více (+2,5 % v eurech) a provozní zisk EBITDA vzrostl meziročně o 2,2 % na 554 milionů Kč, (v eurech +4,4 %), což představuje EBITDA marži 34,4 % (meziročně +0,6 procentního bodu).

Průměrný měsíční výnos na zákazníka na Slovensku v prvním kvartálu dosáhl 249,50 Kč (9,2 EUR). ARPU zákazníků smluvních služeb dosáhl 340,30 Kč (12,6 EUR), zatímco ARPU zákazníků předplacených služeb byl 150,30 Kč (5,6 EUR).

Hlavní body konferenčního hovoru

  • Program zpětného odkupu akcií pokračuje, O2 chce ale udržet moment překvapení a akcie nakupovat za zajímavé ceny (naposledy byla firma aktivní 15. března).
  • Finanční ředitel O2 věří, že firma bude schopna z velké části vyrovnat očekávaný pokles příjmů z titulu snížení roamingových tarifů (dle regulace EU) růstem v mobilních datech a novými službami.
  • Firma začala nabízet bundlovanou službu roamingu s cestovním pojištěním a firemním klientům a vládním institucím na Slovensku začala nabízet pevné linky a rozšiřuje svoji nabídku tvorby televizního programového obsahu (nový přenosový vůz).
  • Společnost se zúčastní aukce zbývajících frekvencí. Záloha do aukce byla jedním z hlavních důvodů zvýšení pracovního kapitálu v prvním čtvrtletí.

"Na konferenčním hovoru nezazněly žádné výrazné nové zprávy. O2 je aktivní v expanzi nových produktů a na Slovensku, což vnímáme pozitivně. I tak by její zisk EBITDA ale letos měl mírně klesnout z důvodu nižších roamingových tarifů," uvedl Bártek.

Zdroj: ČTK, O2 Czech Republic, Česká spořitelna, J&T Banka, Komerční banka

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat