US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Obchodní válka mezi Čínou a USA nebude mít podle Pekingu vítěze

Obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy nebude mít žádného vítěze a Čína tuto obchodní válku nechce a doufá, že se podaří spory urovnat. Na závěr plenárního zasedání čínského parlamentu to v úterý prohlásil premiér Li Kche-čchiang, k případným odvetným opatřením se však nevyjádřil. Li také slíbil, že Čína se více otevře dovozu a investicím a plně zpřístupní zpracovatelský průmysl zahraničním konkurentům.

Redakce IW
Redakce IW
20. 3. 2018 | 9:00
Čína

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nedávno oznámila, že připravuje cla na čínské produkty z oblasti informační technologie a komunikací a na spotřební výrobky. Chce tak donutit Peking ke změnám postupů v oblasti duševního vlastnictví a investic. Podle zdrojů by nová cla na zboží v hodnotě až 60 miliard USD měla být oznámena do konce tohoto týdne.

Li novinářům řekl, že věří, že obě strany zachovají klid. Pevné vztahy mezi Čínou a USA budou dobré nejen pro obě země, ale také pro celý svět.

Čína podle premiéra hodlá zlepšit přístup do svého sektoru služeb a zpracovatelského sektoru. Sníží také dovozní cla, hlavně na léky a některé spotřební zboží. Země chce také rozšířit přístup na své trhy, a nebude požadovat po firmách, které zde budou chtít podnikat, aby přesouvaly do země své technologie a lépe bude ochraňovat duševní vlastnictví.

Trump tvrdí, že Peking nutí americké společnosti, aby převedly své duševní vlastnictví do Číny, pokud zde chtějí podnikat. Čína však toto odmítá, podle ní není přesun technologií podmínkou k přístupu na místní trh.

USA v současnosti zakazují vyvážet do Číny vše, co má vojenské využití. To může pokrývat řadu technologií pro duální použití. Situaci komplikuje i skutečnost, že mnoho čínských firem je aktivních v oblasti civilního i vojenského průmyslu. Li dodal, že doufá, že USA brzy zmírní restrikce na vývoz vyspělého technologického zboží.

Zástupci čínského obchodu již dříve uvedli, že Peking je připraven na případné zavedení amerických cel odpovědět, bližší detaily však neposkytli. Podnikatelské skupiny naznačily, že případná odveta by se mohla zaměřit na americká letadla, sóju a další zboží, pro které je Čína velkým trhem.

Li hovořil i o tom, že čínská spolupráce s ostatními zeměmi je založena na tržních pravidlech a že čínský projekt nové Hedvábné stezky (One Belt, One Road) bude výhodný pro všechny účastníky. Dodal, že Peking zamýšlí další vládní reformy, které omezí byrokracii, daně a poplatky.

Premiér také komentoval situaci na Korejském poloostrově, kde v posledních týdnech KLDR vykazuje vstřícnost k jednáním. Peking je podle Lia z uvolňování napětí na poloostrově potěšen a chce nadále usilovat o zlepšení situace.

Zdroj: ČTK

ČínaMezinárodní obchodPolitikaSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie