Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 % Čechů

Pro vstup České republiky do Evropské unie by v říjnu v referendu znovu hlasovalo 56 procent Čechů, proti květnu je to nárůst o devět procent. Hodnota je stejná jako loni v říjnu. Vyplývá to z průzkumu Ústavu empirických studií STEM vypracovaným ve spolupráci s Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM, který v pondělí zástupci institucí představili. Podle výzkumného pracovníka EUROPEUM Víta Havelky je opětovný nárůst dán tím, že Evropská unie zareagovala na koronavirovou epidemii a je aktivním hráčem, co se týče jednání o vakcínách i dovážení léků. Průzkumu se zúčastnilo zhruba 1 000 respondentů.

Velmi pozitivní a aktivní vztah k EU má podle průzkumu 21 procent lidí. Zhruba 30 procent má vlažný přístup, tedy příliš se EU nezabývají, ale zároveň rozhodně nechtějí z bloku vystoupit. Odpůrců, kteří nemají rádi EU, ale zároveň o ní nemají příliš znalostí, je podle průzkumu 23 procent, skutečně aktivních odpůrců dvě procenta. Jeden z deseti občanů je podle průzkumu k EU kritický, nedůvěřivých je zhruba 16 procent.

Rozdíl je podle průzkumu mezi pocitem evropanství a spokojeností s členstvím v Evropské unii. Zatímco pro první možnost se vyjádřilo 78 procent respondentů (v květnu 69 procent), spokojeno s členstvím v EU bylo v říjnu 52 procent lidí proti 46 procentům v květnu. Podpora eura se u české veřejnosti pohybuje od roku 2011 stále kolem 20 procent. Podle Havelky platí, že pokud klesne podpora čehokoli pod zhruba 25 až 30 procent, stává se z dané věci konsensus a je těžké pro ni získat výraznější podporu.

Přes dvě třetiny respondentů nezpochybňují ekonomický přínos členství v EU. Zároveň ale totožný podíl lidí míní, že peníze z evropských fondů jsou ohrožené korupcí víc než ostatní veřejné zdroje. Rozdělování peněz považuje za neférové 73 procent respondentů.

Více než polovina lidí si myslí, že o penězích vyčleněných na projekty se nerozhoduje primárně v Česku. Jako priority lidé vidí peníze na nezaměstnanost a oživení ekonomiky, dále na dopravu, životní prostředí, zemědělství nebo sociální služby. Překvapivé pro výzkumníky bylo, že lidé, kteří mají velmi pozitivní vztah k EU, často podceňují význam sociálních služeb a na rozdíl od ostatních segmentů společnosti to nevidí za prioritu. Pro lidi kritické k EU pak často není tak důležité životní prostředí, uvedli zástupci institucí.

Více než polovina Čechů by chtěla pokud možno hned řešit klimatickou změnu, 45 procent lidí někdy a pouze zlomek nikdy. Zároveň ale cíle Zelené dohody pro Evropu (tzv. Green Deal) nejsou lidem vždy známy. Dohodu a zároveň společný postup EU v řešení klimatické změny podpořilo 28 procent respondentů, zhruba třetina sice dohodu podporuje, ale ČR má jít podle ní vlastní cestou. Zhruba každý sedmý Čech považuje v současnosti za zásadní jiné priority, podle podobného podílu nemá dohoda smysl. Asi desetině respondentů je to jedno, nebo nemá na věc názor.

Zdroj:
ČTK
Evropská unie
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat