S jako strategie: Jak vydělávat? (Investiční abeceda na rok 2016)

Evropské akcie, high yield dluhopisy a konzistentní přístup nade vše – to na prahu nového roku radí účastníci našeho průzkumu, s jehož závěry vás seznamujeme v průběhu prosince. Oslovení experti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, jež by investoři měli mít při současném rebalancování portfolia na paměti. Kvůli neznámým, které na trhy číhají v roce 2016, přitom mnozí radí vyčkat na příležitost.

Marek Hatlapatka (CYRRUS)

V úvodu roku bude vhodné mít portfolio sestavené tak, aby bylo co nejflexibilnější. Očekávám, že s tím, jak se budou postupně zpřesňovat obrysy kroků centrálních bank a růst klíčových ekonomik, bude první kvartál na trzích volatilní, čemuž by mělo odpovídat i portfolio. Obecně bych v něm nadále nadvažoval akciovou složku, z nemilosti postupně vysvobodil některé segmenty komoditního trhu, pracoval s předpokladem silného dolaru (a zřejmě parity s eurem) kladl důraz na evropské cyklické a exportně založené sektory a tituly.

David Brzek (Fio banka)

Vzhledem k nízkým výnosům ostatních investic bych pozornost zaměřil na dva druhy aktiv – akcie a hotovost. Podíl hotovostní složky by měl být vzhledem k relativně vyššímu ocenění trhů v porovnání s předchozími lety vyšší. Lze očekávat, že na trzích budeme opět nárazově svědky zvýšené volatility, jako tomu bylo v říjnu 2014 nebo na přelomu srpna a září letošního roku. Bude dobré si na vhodnou investiční příležitost trpělivě počkat a těžit z krátkodobé mentality akciového trhu, která má v případě celkové korekce trhu nebo negativních zpráv spojených s konkrétní společností tendenci hodnotu firem hrubě podceňovat.

Petr Žabža (Patria Finance)

V mém případě bude investiční strategie stejná jako v letech 2015 a 2014. Relativně konzervativní, využívající kombinaci podílových fondů, ETF a přímých akciových pozic, rovnoměrně rozprostřená přes hlavní trhy. Hlavní je – stejně jako třeba ve sportu – mít jasný cíl. Investovat "jen tak" je cesta do pekla.

Milan Vaníček (J&T Banka)

Silné akcie se solidním dividendovým výnosem nebudou špatnou sázkou. V souvislosti s uvolněnou politikou ECB by se také mohlo vyplatit větší zaměření na Evropu. Celkově bude příští rok zřejmě ve znamení potenciálního pokračování restriktivnější politiky Fedu, a proto bych se raději zaměřil na defenzivnější tituly.

Daniela Milučká (Raiffeisenbank)

V roce 2016 budou finanční trhy vstřebávat několik nových impulzů, jež započaly na konci roku 2015. Fed a ECB se budou vzdalovat v přístupech k měnové politice, čínská ekonomika bude dále zpomalovat (snad půjde o "měkké přistání"), Írán bude získávat zpět pozici na trhu s ropou a Bank of England nejspíše začne po vzoru Fedu utahovat šrouby měnové politiky. A na domácím hřišti? Intervenční režim ČNB se nejspíše Silvestra 2016 nedožije.

Dalibor Kováč (Verdi Capital)

Jdeme cestou investování do akcií kvalitních firem v USA a v Evropě. Makroekonomicky krátkodobě preferujeme spíše evropské akcie, v USA je ale díky většímu množství kótovaných firem i větší prostor na výběr konkrétních titulů. Co se týče dluhopisů, jsme zastánci investování do segmentu high yield, který jako jediný nabízí atraktivní zhodnocení při současných úrokových sazbách. Mnoho dluhopisových příležitostí vidíme v Brazílii a Rusku. Výrazné spekulace na měny odmítáme, doporučujeme mít většinu portfolia zajištěnou v rámci domácí měny investora. Přímé investice do komodit nedoporučujeme, zajímavé jsou pro nás pouze vybrané akciové tituly těžařů.

Štěpán Uherík (ChytrýHonza)

V krátkodobém horizontu roku 2016 by investoři z České republiky měli věnovat pozornost dvěma faktorům. Očekávané zvyšování úrokových sazeb se promítne do dluhopisové složky portfolia a hrozící posílení koruny může zamíchat s měnovým rizikem a srazit dosavadní výnosy realizované v podkladových aktivech vedených v cizích měnách. Co se pro rok 2016 nemění, je potřeba zvolit strategii, která splní kritéria dlouhodobosti a široké diverzifikace z pohledu aktiv, geografického rozložení, měnového rozložení a rozložení správců a investičních společností.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Uvolněná měnová politika v Evropě a neochota Fedu zvyšovat rychle úrokové sazby vytváří pro rok 2016 dobrý předpoklad pro růst cen akciových trhů, primárně těch evropských. Inflace bude sice v příštím roce vyšší než letos, avšak její růst v Evropě a v USA bude jen velmi pozvolný. Přesto by se v průběhu roku měla vyšší inflace odrazit v růstu výnosů dluhopisů. Neochota Fedu zvyšovat úrokové sazby by se měla během roku promítnout do oslabení americké měny vůči euru.

Miroslav Frayer (Komerční banka)

Po zpomalení globálního růstu začátkem roku očekáváme oživení. Bude podpořené silnými spotřebitelskými výdaji, nízkými cenami energií a značným objemem likvidity. Globální dluhopisové trhy budou nadále bojovat o dosažení kladné výkonnosti. Jediný potenciál vidíme v krátkodobých vysoce úročených dluhopisech (high yield). Globální akciové trhy od jara prošly korekcí, analytici snížili odhady zisků a averze k riziku vzrostla kvůli pomalému globálnímu růstu a dlouho očekávanému zvyšování úrokových sazeb v USA. Stále doporučujeme opatrný postoj. Americký dolar zůstane silný, převážná část jeho růstu je ale za námi. Dále oslabit naopak mohou měny rozvíjejících se zemí kvůli zvyšování sazeb v USA.

Alokace investic
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2016
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat