Senát chce zvýšit daňovou slevu na poplatníka a kompenzaci obcím

Senát ve čtvrtek večer po zhruba desetihodinové debatě schválil pozměněnou verzi daňového balíčku. Pokud upravený návrh schválí i poslanci, nahradí supehrubou mzdu dvě sazby daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 a 23 %. Horní komora také souhlasila se zvýšení daňové slevy na poplatníka. Obcím a krajům mají být výpadky po zrušení superhrubé mzdy částečně kompenzovány zvýšením jejich podílu na výnosech z daní. Pro vrácení zákona sněmovně s přijatými změnami hlasovalo 46 ze 77 přítomných senátorů. Pokud by dolní komora souhlasila se senátní podobou daňového balíčku, mělo by to podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) příští rok dopad do veřejných financí zhruba 98,7 miliardy korun a o rok později asi 120 miliard korun.

Podle rozhodnutí Senátu by se měla zvýšit základní daňová sleva na poplatníka z dosavadních 24 840 korun ročně na 27 840 Kč v příštím roce a na 30 840 Kč v roce 2022. Zaměstnanci by také mohli místo stravenek dostávat stravenkový paušál, který nebude podléhat odvodům a daním. Návrh na zrušení paušálu Senát odmítl stejně jako snahu o vyšší zdanění zahřívaného tabáku. Zamítnutí se dočkal také návrh pirátských poslanců na zdanění prodeje akcií ve výši 20 milionů korun a více, které jsou v držení déle než tři roky.

V rámci rozpočtového určení daní by se měl zvýšit podíl obcí na výnosu z daní z 23,58 % na 25,84 % a podíl krajů z 8,92 % na 9,78 %. Kompenzaci pro obce, města a kraje přivítal mimo jiné pražský primátor Zdeňek Hřib (Piráti). "Likvidace samospráv je zčásti odvrácena," uvedl po hlasování na Twitteru. Upozornil, že i tak Praha přijde v důsledku daňových změn o přibližně 15 % rozpočtového příjmu. Peníze podle něj budou samosprávám chybět na provoz MHD, kanalizace, chodníky, záchranku, školy a školky nebo údržbu ulic.

Ministryně financí Schillerová ve čtvrtek uvedla, že daňový balíček v podobě schválené Senátem bude mít příští rok dopad do veřejných financí zhruba 98,7 miliardy korun. V roce 2022, kdy se projeví další zvýšení slevy na poplatníka, by to mělo být asi 120 miliard Kč a od roku 2023 by to mělo být každoročně 103 miliard korun. Sněmovnou schválená verze, kterou ve čtvrtek Senát pozměnil, by znamenala dopad do veřejných rozpočtů zhruba 130 miliard korun ročně.

Ministryně zároveň ve čtvrtek uvedla, že hned v pátek požádá o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, aby ho informovala o Senátem schválené podobě daňového balíčku. Konkrétní termín, kdy by se měla s hlavou státu sejít, neuvedla. Prezident už dříve uvedl, že by vetoval daňový balíček v podobě schválené Poslaneckou sněmovnou. Zemanovi vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje roční daňovou slevu na poplatníka na úroveň průměrné mzdy za předminulý rok, což by v příštím roce znamenalo částku 34 125 korun. Prezident také podmiňoval svůj souhlas s daňovými změnami tím, že horní komora odmítne navýšení slevy na poplatníka. Podle Zemana předpis výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Schillerová řekla, že prezident se rozhodne sám, jak se zachová. Uvedla ale, že udělá vše pro to, aby mu vysvětlila situaci.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala považuje čtvrteční rozhodnutí Senátu o daňovém balíčku za rozumný kompromis, který zajistí lidem více peněz v době, kdy je potřebují. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky návrh prospěje středně a nízkopříjmovým. Výsledek jednání Senátu má podle šéfa KDU-ČSL velký smysl i pro obce, města a kraje, které se budou moci rozvíjet a dokážou financovat sociální či zdravotní služby.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Kalousek zdůraznil, že žádný ze senátorů jeho strany návrh v horní komoře nepodpořil. "Bez zachování zákona o rozpočtové odpovědnosti a úspor ve státním rozpočtu to máme za rozpočtový hazard," uvedl Kalousek po hlasování na Twitteru. Dodal, že stejně se zachovají i poslanci TOP 09.

Zdroj:
ČTK
Česká republika
Přestat sledovat
Platy a osobní ohodnocení
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat