SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červnu ponechala měnovou politiku beze změny, inflace podle ní letos dosáhne tempa 0,2 %

Evropská centrální banka (ECB) na svém červnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %, kam je ECB snížila v březnu. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Banka současně oznámila, že nákupy firemních dluhopisů, které oznámila v březnu, spustí 8. června a druhou sérii programu TLTRO (cílené dodání likvidity evropským komerčním bankám) odstartuje 22. června.

Během tiskové konference Mario Draghi představil zaktualizovanou makroekonomickou prognózu. Podle ní ECB očekává v letošním roce dosažení meziročního tempa inflace 0,2 % (v předchozí prognóze uváděla 0,1 %) a růst HDP o 1,6 % (podle předchozí prognózy 1,4 %). Příští rok by mělo tempo inflace vzrůst na 1,3 % a v roce 2018 na 1,6 %, mimo jiné díky odeznívání efektu meziročně nižších cen ropy. Růst HDP by v příštím roce měl zrychlit na 1,7 % a stejným tempem by měla ekonomika eurozóny expandovat i v roce 2018. Výhled pro roky 2017 ECB proti předchozí prognóze nezměnila, ve výhledu pro rok 2018 o desetinu procentního bodu zvýšila očekávané tempo růstu HDP.

V rozporu s některými spekulacemi ECB neučinila žádné rozhodnutí, pokud jde o možnost znovu přijímat řecké státní dluhopisy jako zástavu za úvěry pro tamní banky. Rada guvernérů ECB o této věci jednala a připouští, že Řecko v poslední době učinilo v jednáních se svými věřiteli významný pokrok, řekl Draghi. Téma Řecka si však podle něj žádá další zasedání měnového výboru ECB. Výnosy dvouletých řeckých dluhopisů po tomto sdělení vystoupily na 7,44 %.

ECB přestala řecké státní dluhopisy přijímat jako zástavu začátkem loňského roku, což řecké banky připravilo o zdroj levných úvěrů. Ministři financí eurozóny se před týdnem dohodli na uvolnění další části finanční pomoci pro Atény, které plní plán zavádění ekonomických reforem.

Euro bezprostředně po zveřejnění rozhodnutí ECB posílilo k americkému dolaru z 1,117 EUR/USD nad 1,121 EUR/USD, posléze ale o zisky zase přišlo a vrátilo se k 1,118 EUR/USD.

"ECB protahuje oddechový čas. V tuto chvíli, zdá se, nechystá nic nového, což může být pro euro jistá úleva. Pro eurodolar proto nyní bude důležitější sledovat zprávy z USA," říká Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.

"Draghi díky tomu, že se Fed chystá na další utažení měnových kohoutů a euro na frontě s dolarem od dubnového zasedání citelně oslabilo, nebyl pod velkým tlakem. Navíc z vyšších amerických sazeb a dražšího dolaru nemají v tuto chvíli (na rozdíl od začátku roku) 'smrt v očích' rozvíjející se ekonomiky včetně Číny, tedy alespoň zatím. I proto se relativně drží cena ropy a s ní opatrně vzrostla i inflační očekávání. ECB si taky po silném prvním kvartálu nemusí nijak lámat hlavu s výkonem ekonomiky. Růst sice v průběhu roku pravděpodobně zpomalí, podle měkkých čísel (PMI, Ifo) by to ale nemělo být kritické. I proto ECB kosmeticky zvýšila výhled růstu HDP v tomto roce na 1,6 %," pokračuje Bureš.

"S mírně lepším inflačním a růstovým výhledem v ruce mohl Draghi bez větších problémů zdůraznit, že teď je třeba hlavně čekat. Na efekty netradičních měnových nástrojů je třeba podle něj vyčkávat déle a trpělivěji než na efekty nižších sazeb. Celkově Draghi potvrdil přetrvávající holubičí orientaci ECB, na druhé straně dal ale najevo, že pokud se nenaplní některé z externích rizik (brexit, Čína), nemohou od ECB trhy v nejbližší době počítat s další podporou. Krátké eurové sazby a výnosy tak pravděpodobně v reakci na jeho slova zůstanou stabilní. To může být pro euro lehká úleva. Eurodolar zůstane dále více pod taktovkou amerických údajů a sázek na růst sazeb v USA - americká výnosová křivka je v tuto chvíli výrazně volatilnější než evropská," dodává Jan Bureš.

"V nejbližší době se podle nás nedají čekat žádné výraznější změny v nastavení měnové politiky ECB. Banka teprve nyní spustí svá poslední nová velká opatření (první tranše TLTRO II, odkupy korporátních bondů), takže bude třeba nějaký čas pro vyhodnocení výsledků," doplňují David Navrátil a Jiří Polanský, ekonomové z České spořitelny.

TISKOVÁ KONFERENCE MARIA DRAGHIHO

14.30 Draghi: Rozhodli jsme se s ohledem na všechny skutečnosti ponechat úrokové sazby beze změny. Nákupy aktiv v objemu 80 miliard eur měsíčně budou probíhat minimálně do března 2017, případně déle, pokud si to situace vyžádá. Předpokládáme, že úrokové sazby na současných nebo nižších úrovních zůstanou delší dobu a výrazně svým trváním překonají dobu, po kterou budeme provádět nákupy aktiv.

14.31 Draghi: Nákupy firemních dluhopisů zahájíme 8. června, první kolo druhé série TLTRO proběhne 22. června.

14.32 Přetrvávají negativní rizika, celková bilance rizik se ale díky uplatňované měnové politice zlepšila. Nadále rizika zůstávají napojená na vývoj světového hospodářství, blížící se referendum ve Velké Británii a další vývoj v oblasti geopolitiky.

14.32 Draghi: Cíl dosáhnout tempa inflace těsně pod dvěma procenty zůstává v platnosti. Nadále budeme sledovat vývoj v oblasti cenové stability. Jsme odhodláni použít všechny nástroje, které v rámci našeho mandátu využít můžeme, abychom cíle dosáhli.

14.33 Draghi: Růst ekonomiky eurozóny podporuje silná domácí poptávka, proti jde ale slabý vývoz. Náš výhled pro nadcházející období počítá s pokračováním slabého, avšak stabilního růstu.

14.34 Draghi: Je klíčové se ujistit, že velmi nízká inflace se nepromítne druhotně i do vývoje mezd a cen. Zatím ani náznaky takového vývoje nevidíme.

14.35 Draghi: Očekáváme, že inflace v eurozóně zůstane na velmi nízkých úrovních do druhé poloviny letošního roku. Poté čekáme zlepšení v letech 2017 a 2018, odeznívat budou efekty meziročně nižších cen energií.

14.36 Draghi: Pro rok 2016 počítáme s růstem reálného HDP eurozóny o 1,6 % (předchozí predikce: 1,4 %), pro příští rok počítáme s tempem růstu 1,7 % (předchozí predikce: 1,7 %) a pro rok 2018 čekáme tempo růstu 1,7 % (předchozí predikce: 1,8 %).

14.38 Draghi: Harmonizovaná inflace by měla letos dosáhnout anualizovaného tempa 0,2 % (předchozí predikce: 0,1 %), v příštím roce tempa 1,3 % (předchozí predikce: 1,3 %) a v roce 2018 tempa 1,6 % (předchozí predikce: 1,6 %).

14.39 Draghi: Opatření z oblasti měnové politiky, která jsme dosud aplikovali, zlepšila celkové podmínky na úvěrovém trhu, teď musejí přispět i ostatní.

14.40 Draghi: Zavádění strukturálních reforem ve všech zemích eurozóny je nevyhnutelné, byť požadavky na reformy jsou v každé zemi specifické.

14.42 Draghi: Největší míra pozornosti by měla být věnována zvyšování produktivity a zlepšování podmínek pro podnikání.

14.45 Draghi: Pozitivně by měly působit také současné investiční iniciativy a vývoj na kapitálových trzích.

14.50 Draghi: Potřebujeme vidět plný účinek opatření, která jsme oznámili v březnu a která začnou platit v červnu.

14.53 Draghi: Názorem ECB je, že Spojené království by mělo zůstat v Evropské unii. Prospěch by z takového rozhodnutí měly obě strany.

15.01 Draghi: Poměrně často dostávám otázku, zda politika nízkých úrokových sazeb nemůže v některých oblastech vytvořit bubliny. Na to samé se sedm nebo osm let ptali investoři v USA. Dovolte mi ale upozornit, že nízké úrokové sazby jsou symptomem slabé ekonomiky. Ekonomiky, kde úspory výrazně převyšují investice.

15.06 Draghi: Cílem naší politiky není dosažení jistého kurzu eura.

15.09 Draghi: Dokud bude měnová unie neúplná, bude křehká.

15.11 Draghi: Rozhodnutí zrušit 500eurovou bankovku není způsob, jak zrušit hotovost. Bude vytištěno více jiných bankovek.

15.16 Nemáme doklady o tom, že by docházelo k odlivu peněz z bank. Ve Spojených státech byly nulové sazby sedm nebo osm let, my jsme s posledním kolem snižování sazeb začali na konci roku 2011.

15.18 Program nákupu aktiv probíhá hladce. Na trhu se hovoří o potenciálních limitech programu, my ale žádné problémy nemáme. Pokud bychom měli na limity narazit, můžeme parametry programu upravit tak, abychom zajistili jeho avizovaný objem. 15.23 Nowotny: Není rozumné, aby o strukturálních reformách jednotlivých států rozhodovala centrální banka.

15.24 Draghi: O tom, jaké konkrétní strukturální reformy je třeba zavádět, mají nejlepší představu samy státy.

Eurozóna v květnu zůstala v deflaci, růst HDP v 1Q zrychlil

Rychlý odhad evropského statistického úřadu Eurostat z tohoto týdne ukázal, že v květnu se spotřebitelské ceny v eurozóně proti předchozímu roku snížily o 0,1 % V dubnu se ceny meziročně snížily o 0,2 %, v březnu se nezměnily.

"Současná data asi netěší ECB, ale na jakékoliv hodnocení jejích březnových opatření je ještě příliš brzy. Navíc v tuhle chvíli je především potřeba fiskálních kroků, a to hlavně v podobě uvolnění trhu práce v některých zemích. Nedávné stávky ve Francii a postupné návrhy ústupků odborům ale ukazují, že to až tak žhavé nebude," řekl po zveřejnění květnových inflačních údajů Jiří Polanský, analytik České spořitelny.

Na březnovém zasedání ECB podle očekávání dále snížila úrokové sazby, k tomu ale navíc ještě překvapivě rozšířila program skupování aktiv. Základní úrokovou sazbu banka snížila na 0 % z 0,05 %, zápůjční sazbu na 0,25 % z 0,3 % a depozitní sazbu na -0,4 % z -0,3 %. Objem programu kvantitativního uvolňování ECB navýšila z 60 na 80 miliard eur měsíčně a současně přijala pravidla, která jí umožňují v rámci programu nově nakupovat též dluhopisy nebankovních společností s ratingem v investičním pásmu denominované v eurech. Dalším opatřením, jehož zavedení ECB v březnu oznámila, je druhá série střednědobých refinančních operací TLTRO.

Růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny v prvních třech měsících letošního roku podle zpřesněných údajů zrychlil na 0,5 % z 0,3 % v posledním loňském kvartálu. Rychlý odhad hovořil o růstu tempem 0,6 %. Pokud jde o celou Evropskou unii, její růst za první tři měsíce roku statistici nechali beze změny na 0,5 %. Oproti předešlým třem měsícům tak byla expanze o 0,1 procentního bodu vyšší. V meziročním srovnání však hospodářský růst EU zvolnil na 1,7 % z 1,8 % v předešlém čtvrtletí.

Zdroj: ECB, ČTK

Úrokové sazby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat