Středa na trzích: Asie skončila opět v mínusu, západoevropské burzy naopak mírně zpevnily. Akcie v USA se na směru neshodly, Fed nepřekvapil

(AKTUALIZOVÁNO) Burzy v Asii skončily i ve středu v červených číslech. Evropské akciové indexy se dopoledne vyvíjely smíšeně, nakonec však mírně zpevnily. Investoři čekali, jakým výsledkem skončí zasedání Fedu. Centrální banka USA večer oznámila, že bude pokračovat v měnové politice beze změny. Akciové indexy v USA seanci zakončily smíšeně.

Asijské akcie ve středu oslabovaly. Australský dolar zažil pád o 1,8 % kvůli nepříznivým makrodatům. Australský S&P/ASX 200 během dne odevzdal původní procentní zisk a odepsal 0,63 %, dolů ho stahovaly jak banky, tak energetický sektor. Akcie tzv. velké čtyřky bank - ANZ, Commonwealth Bank of Australia, National Australia Bank a Westpac - ztratily mezi 1,5 a 2,5 %.

Data australského statistického úřadu ukázala, že index spotřebitelských cen v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o 0,2 %, především kvůli poklesu cen potravin a pohonných hmot. Trh přitom očekával 0,3% růst cen. Meziročně inflace v prvním čtvrtletí zpomalila na 1,3 % z 1,7 % v posledním čtvrtletí roku 2015. Australský dolar kvůli tomu vůči americkému dolaru oslabil o téměř 1,8 % na 0,761 AUD/USD.

Japonský Nikkei 225 odevzdal 0,36 %, jihokorejský Kospi ztratil 0,21 % a tchajwanský index Taiex odepsal 0,22 %. Čínský Shanghai Composite oslabil o 0,36 % a menší Shenzhen Composite o 0,29 %.

Evropské akcie se v úvodu vyvíjely smíšeně. V 9.20 SELČ britský FTSE 100 klesal o 0,17 %, zatímco německý DAX a francouzský CAC 40 naopak přidávaly shodně 0,38 %. Index pražské burzy PX krátce po začátku obchodování klesal o 0,22 %.

Před začátkem obchodování na pražské burze zveřejnila hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice. Firma vykázala za první čtvrtletí růst čistých tržeb o 2,3 % na 129 milionů USD. Při konstantních kurzech měn se tržby zvýšily o 4,3 %. Zisk OIBDA (provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace) společnosti vyskočil o 49,4 % na 17,11 milionu USD a při vyloučení vlivu kurzových změn se zvýšil o 43,9 %. OIBDA marže se společnosti meziročně zvýšila o zhruba čtyři procentní body na 13 %.

"První kvartál je pro CME sezónně slabší. Společnost reportovala dobré výsledky se silnou tržní dynamikou na domácím českém trhu. Růst tržeb očekáváme po celý rok v souladu s ekonomickým ožíváním regionu. Otázkou zůstává stagnace tržeb na rumunském trhu, ačkoli se CME i tak v Rumunsku podařilo výrazně zlepšit provozní výkonnost (zisk OIBDA byl meziročně více než dvojnásobný)," říká Renáta Ďurčová, analytička z České spořitelny. "Společnost celkově potvrdila zlepšení provozní výkonnosti, když se jí OIBDA marže zvýšila meziročně o 4,2 procentního bodu. Tržní odhady na úrovni provozního zisku i zisku OIBDA překonala firma přibližně o 8 %," dodala Ďurčová. Akcie CETV na pražské burze dopoledne ztrácely kolem 3 %.

Zklamáním byla pro investory na pražské burze zpráva, že Energetický a průmyslový holding (EPH) oznámil, že ustupuje od záměru uvést akcie své dceřiné společnosti EP Infrastructure (EPIF) na pražskou a londýnskou burzu. Místo toho zvažuje přímý prodej společnosti investorům.

Uvedeno mělo být na burzu 15 % EPIF a prvním obchodním dnem na pražské burze měl být 13. květen. Podle Hospodářských novin mohl prodej akcií společnosti vynést 21 až 30 miliard korun, což by celou firmu ocenilo na zhruba 135-205 miliard Kč.

"EPH si v této souvislosti velice váží pozitivní odezvy trhu v souvislosti s původně očekávanou primární emisí akcií EPIF. Chceme poděkovat investorům za zájem o společnost a svým finančním poradcům za jejich pomoc a poskytnutí služeb spojených s dosavadní přípravou nabídkového procesu," uvedl EPH v tiskové zprávě.

IPO společnosti GE Money Bank, respektive MONETA Money Bank ale pokračuje. Obchodování s akciemi MONETA Money Bank bude na hlavním trhu pražské burzy zahájeno 6. května. Banka, která nyní působí pod názvem GE Money Bank, nabídne 51 až 58,65 % svých akcií. Cenové rozpětí je prozatím stanovené emitentem na 68 až 85 Kč za kus, hodnota celé banky se tak pohybuje mezi 34,7 a 43,5 miliardy korun. Emise zahájí obchodování s cenou, která vznikne v rámci procesu úpisu.

IPO SPECIÁL: Stojaté vody pražské burzy se rozvlnily. Trh čekal dva úpisy, EPH ale od záměru upustil
Finance a energetika - na pražské burze nejatraktivnější sektory zastoupené akciemi Erste Group Bank, Komerční banky, pojišťovny VIG a společnostmi ČEZ a Unipetrol. Zažité schéma se chystaly nabourat tuzemská GE Money Bank a Energetický a průmyslový holding (EPH), respektive jeho dceřiná společnost EP Infrastructure, druhá jmenovaná společnost ale od záměru vstoupit na burzu upustila. Informace k aktuálnímu dění kolem jejich ohlášených IPO najdete přehledně na jednom místě na této stránce.

Z makrodat dopoledne v Evropě vyšel například německý index spotřebitelské důvěry, který se vyšplhal na osmiměsíční maximum. K růstu ukazatele přispěl rostoucí optimismus ohledně budoucích příjmů. Údaje podle agentury Reuters signalizují, že soukromá spotřeba bude i nadále podporovat růst německé ekonomiky.

Zveřejněna byla rovněž zpráva o vývoji britského HDP. Růst ekonomiky Spojeného království v prvním čtvrtletí letošního roku podle předběžných dat zpomalil na 0,4 % mezikvartálně z 0,6 %, jak se očekávalo. Meziročně však ekonomika udržela tempo růstu 2,1 %, ačkoli se čekalo, že expanze mírně zpomalí na 2 %.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve středu vyzvala Británii k setrvání v Evropské unii. Varovala, že odchod z EU by výrazně zasáhl britskou ekonomiku a snížil příjmy britských zaměstnanců. Generální tajemník OECD José Ángel Gurría uvedl, že průměrný britský pracující by v důsledku takzvaného brexitu přišel do roku 2020 o částku odpovídající jednomu měsíčnímu platu.

Výsledky ve středu zveřejnily v USA například Boeing nebo Mondelez Interantional a po konci obchodování například Facebook.

Index PX nakonec ve středu odepsal 0,13 % na 913,71 bodu. Burzu ve středu dolů stáhly akcie skupiny ČEZ, které odepsaly 0,22 %, a Erste Group Bank, které oslabily o 0,24 %. Do červených čísel je následovala i O2 C.R. se ztrátou 0,87 %, tabáková Philip Morris ČR, která ztratila 0,94 %, a mediální CME, která po zveřejnění hospodářských výsledků odepsala přes 4 %. Akcie mediální CETV nakonec odepsaly přes 4 %.

Britský FTSE 100 nakonec připsal 0,56 %, francouzský CAC 40 0,58 % a německý DAX 0,39 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,29 % na 348,32 bodu. Řecký index ATG se vydal opačným směrem a spadl o 2,5 %, když ministři financí eurozóny odložili schůzku naplánovanou původně na čtvrtek, protože údajně potřebují více času na projednání reforem, které bude muset Řecko zavést, aby dosáhlo na další pomoc ze záchranného balíku.

Ve 20.00 SELČ měnový výbor americké centrální banky oznámil, že Fed bude pokračovat v měnové politice beze změny. Základní úroková sazba tedy zůstává na 0,25-0,5 %. Trh spekuluje, že by se úrok mohl opět zvýšit v červnu. Toto očekávání podporuje fakt, že měnový výbor z prohlášení po zasedání vypustil slova o zahraničních rizicích, na druhou stranu však upozornil na některé protichůdné signály z ekonomiky USA.

Americké akcie v úvodu klesaly, Dow kolem 15.35 SELČ ztrácel 0,1 %, S&P 500 odepisoval 0,02 % a Nasdaq Composite odevzdával 0,5 %. Nakonec Dow posílil o 0,28 % na 18 041,55 bodu a širší S&P 500 přidal 0,16 % na 2 095,15 bodu, zatímco Nasdaq Composite oslabil o 0,51 % na 4 863,14 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,36 % na 13,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,865 %. V plusu seanci zakončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému sektoru, který podpořil růst cen ropy, a odvětví veřejných služeb, zaostaly naopak technologický sektor a odvětví zdravotní péče a cyklického spotřebního zboží.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK

Světové akcie
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:21
Siuda (Conseq IM): Tato akcie z pražské burzy se nám jeví jako nejzajímavější
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Česká zbrojovka Group
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Zbraně
Přestat sledovat
14. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat