Evropské akcie ve středu mírně ožily, investoři čekali na výsledek zasedání Fedu

Evropské akcie ve středu mírně ožily, investoři ale byli stále obezřetní před koncem zasedáním Fedu a čtvrtečním zasedáním Bank of Japan.
Britský FTSE 100 připsal 0,56 %, francouzský CAC 40 0,58 % a německý DAX 0,39 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,29 % na 348,32 bodu.
Řecký index ATG se vydal opačným směrem a spadl o 2,5 %, když ministři financí eurozóny odložili schůzku naplánovanou původně na čtvrtek, protože údajně potřebují více času na projednání reforem, které bude muset Řecko zavést, aby dosáhlo na další pomoc ze záchranného balíku.
Akcie norské společnosti Statoil vyskočily o více než 6 % poté, co firma sice ohlásila 71% pokles provozního zisku v prvním čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy, avšak dokázala překonat černá očekávání trhu.
Naproti tomu finská ropná firma Neste reportovala větší než očekávaný propad provozního zisku za první čtvrtletí. Její akcie se kvůli tomu propadly o více než 7 %.
Německá společnost adidas zlepšila výhled pro letošní rok poté, co oznámila 38% růst čistého zisku. Její akcie v reakci na to vystřelily vzhůru o 6 % a podaly na evropském trhu nejlepší výkon.
Belgický maloobchodník s potravinami Delhaize ohlásil 291% růst čistého zisku v prvním čtvrtletí, jeho akcie díky tomu přidaly přes 2 %.
Zisk banky Barclays před zdaněním v prvním čtvrtletí klesl meziročně o 25 % na 793 milionů liber, ale banka zdůraznila, že dosáhla velkého pokroku v soustředění se na své jádrové aktivity, kde jí zisk před zdaněním naopak vzrostl o 18 % na 1,6 miliardy liber.
Akcie španělské banky Santander vyskočily o více než procento poté, co společnost ohlásila kvartální zisk ve výši 1,63 miliardy eur, což meziročně představuje 5% pokles.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve středu vyzvala Británii k setrvání v Evropské unii. Varovala, že odchod z EU by výrazně zasáhl britskou ekonomiku a snížil příjmy britských zaměstnanců. Generální tajemník OECD José Ángel Gurría uvedl, že průměrný britský pracující by v důsledku takzvaného brexitu přišel do roku 2020 o částku odpovídající jednomu měsíčnímu platu.
- Řecká vláda ve středu znovu obvinila Mezinárodní měnový fond (MMF) z průtahů kolem hledání shodného hodnocení řeckého plnění podmínek posledního záchranného úvěrového programu pro Řecko, který byl domluven loni v létě. Shoda je nutná, aby Atény dostaly od věřitelů další miliardy eur na splácení svých dluhů.
- Ekonomika Spojeného království v prvním čtvrtletí letošního roku podle předběžných dat zpomalila na 0,4 % mezikvartálně z předchozích 0,6 %, jak se očekávalo. Meziročně však udržela tempo růstu na 2,1 %, stejné jako v posledních třech měsících loňského roku, ačkoli se čekalo, že mírně zpomalí na 2 %.
- Spotřebitelská nálada v Německu se zlepšuje. Její index se vyšplhal na osmiměsíční maximum, přispěl k tomu rostoucí optimismus ohledně budoucích příjmů. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve středu zveřejnila společnost GfK. Údaje podle agentury Reuters signalizují, že soukromá spotřeba bude i nadále podporovat růst německé ekonomiky.
- Řecko, které se utápí v ekonomické krizi a není s to se dohodnout s mezinárodními věřiteli na podmínkách další zahraniční finanční pomoci, možná nečekaně zamíří k dalším předčasným volbám. Začal o tom ve středu spekulovat řecký tisk poté, co se řecký premiér Alexis Tsipras chce podle všeho pokusit překonat ekonomické spory politickou cestou, a to tím, že chce požádat o uspořádání mimořádného summitu eurozóny, tedy zemí EU platících eurem.
- Agentura Reuters zveřejnila výsledky dvou předvolebních průzkumů pro červnové referendum o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Podle prvního průzkumu zatím převažují zastánci setrvání v unii (51 % vs. 43 %), podle druhého naopak převládají odpůrci EU (46 % vs. 44 %). V druhém případě jde o voliče, kteří jsou rozhodnutí v referendu hlasovat, první průzkum zahrnuje všechny dotázané.
- Ministři financí zemí platících eurem by se měli velmi brzy opět sejít kvůli situaci v Řecku, které se s mezinárodními věřiteli stále nemůže shodnout na podmínkách finanční pomoci. Před novináři to ve středu prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk, který o situaci dopoledne telefonicky hovořil s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem.
- Ukrajina jde dál cestou reforem, letošní rok se musí stát etapou nezvratných změn. Prohlásila to ve středu v Kyjevě na závěr své návštěvy na Ukrajině náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová. Vysoká americká diplomatka podle médií přijela do Kyjeva přesvědčit se o záměrech nové ukrajinské vlády premiéra Volodymyra Hrojsmana, která nahradila dřívější kabinet Arsenije Jaceňuka.
- Problematika klimatických změn, ochrana životního prostředí a prohlubující se mezinárodní spolupráce jsou klíčovými prvky návrhu budoucí evropské politiky v Arktidě. EU přitom v této oblasti hodlá podle šéfky své diplomatické služby Federiky Mogheriniové spolupracovat se všemi partnery, včetně Ruské federace.
Výsledková sezóna
- Tržby francouzského výrobce automobilů PSA Peugeot Citroën se v prvním čtvrtletí meziročně snížily o 1,4 procenta na necelých 13 miliard eur, a to kvůli silnějšímu kurzu eura a poklesu objemu prodeje. Oznámila to ve středu firma. Při stálých měnových kurzech by tržby stouply o 1,5 procenta.
Zdroj: CNBC
Aktuality
