Trading v roce 2025 podle Gijse Nagela: Nulové poplatky a pestřejší portfolia drobných investorů, věští šéf nejrychleji rostoucího evropského brokera

Krizové turbulence a technologické otřesy dotlačily brokery na hranu revoluční změny. Za ní na investory čeká nový normál v podobě výrazně levnějších služeb, říká Gijs Nagel z DEGIRO, která od roku 2013 slouží i drobným klientům. Těm dnes tato nizozemská společnost nabízí v průměru o 80 % levnější služby než konkurence a do budoucna její šéf předpokládá kromě dalších úspor i rostoucí zájem o investování.

Současná situace na trhu je specifická, často se mluví o abnormálu. Mimořádně nízké úrokové sazby a mnohé politicky motivované tahy totiž snižují čitelnost či předvídavost, a investoři proto ve stále větší míře sázejí na hotovost a vyčkávají. Co to pro vás znamená?

Pro nás je to pozitivní. Lidé hledají alternativy, živobytí mnohých totiž závisí na jejich penězích, což není v prostředí nulových sazeb optimální. Přitom pokud si chtějí jednou užít trochu života, méně pracovat a spoléhat na to, co ušetřili, musejí nějak vydělávat. Nabízí se jim realitní sektor, něco nabízejí i bankovní účty (ale často jsou úroky velice blízko nule), no a nebo vsadí na akciový trh. Investor středního proudu nicméně tradičně o akcie neměl příliš velký zájem, tento svět se mu zdál příliš složitý. Současná situace ho ale svým způsobem nutí, aby zainvestoval nějaký čas a energii do toho, aby se s tím, co obnáší investování, seznámil. Ti, kteří to udělají, půjdou po akciích.

Na jednu stranu se akciové trhy chovají poměrně divoce, což potvrzují lednové výprodeje a následná korekce, která například Ameriku opět vynesla téměř na historická maxima, na druhou stranu alespoň nějaký zisk nabízejí. Proto podle vás rozumný investor volí akcie?

Přesně tak, akcie slibují alespoň něco. Zda chce volit riskantní, nebo celkem bezpečnou strategii, je na každém investorovi. Platí ovšem, že se o věci musí začít zajímat, musí o nich přemýšlet. Ten, kdo to dělá, pak narazí na nováčky mezi poskytovateli finančních služeb, kteří už na pohled zaujmou cenou. To je nová fáze byznysu brokerů, který se každých deset, patnáct let dočká něčeho nového. Já jsem například dělal pro BinckBank, což je stále největší broker v Nizozemsku. S DEGIRO už jsme nicméně největší on-line broker v zemi. A stali jsme se jím za dva a půl roku.

Do jaké míry k tomu přispěla zmíněná krize a tlak, který na investory vyvinula, a do jaké míry další faktory, například rychlý rozmach moderních technologií?

V BinckBank jsem pracoval v roce 2001, tedy v době, kdy byla sama rychle rostoucím nováčkem, což samo o sobě ukazuje, jak dynamický celý sektor je. Tehdy bylo investování, notabene on-line, velkým počinem, výzvou, která nebyla pro každého. Dnes už je to běžné, všichni dělají všechno on-line, a lidem tak jde ve stále větší míře o co možná nejlepší cenu, a to při zachování bezpečí a komfortu.

Samozřejmost, s níž se lidé pohybují ve virtuálním prostředí, v mnoha sektorech spustila revoluci. Největší mediální společností na světě je dnes Facebook, který přitom nevytváří vlastní obsah. Čekáte něco podobného i v sektoru brokerů?

Trh v Evropě je fragmentovaný. V každé zemi jsou dominantní hráči s vysokými poplatky, a kteří "vlastní" tamní trh. Jsou spokojeni se svou situací, svým způsobem mají s ostatními podepsaný pakt o neútočení a jde jim hlavně o zachování pozice. V Evropě každý rok objem transakčních poplatků dosáhne zhruba dvou miliard eur. To je slušná suma, která se přesouvá z účtů klientů na účty brokerů a která svým způsobem jejich chování vysvětluje. V této souvislosti je potřeba dodat, že většina těchto klientů nemá příliš potřebu s brokerem něco konzultovat, chce se jen připojit na jeho infrastrukturu a začít obchodovat.

Právě na tom stavíte svůj obchodní model. Efektivní systém, technologicky na úrovni, by měl odbourat zbytečné telefonáty a e-maily, a tedy i armádu těch, kteří na ně odpovídají. Proto můžete nabízet nízké ceny. Podmínkou jsou ale doširoka roztažená křídla nad Evropou.

Přesně tak. Proto jsme také v roce 2013, když jsme začínali, ohlásili, že do pěti let budeme v Evropě největší. V této souvislosti bych zmínil něco, o čem naše konkurence často mluví, a to počet transakcí ve srovnání s příjmy. Naši soupeři se chlubí tím, že jsou jejich příjmy stále vyšší, ale to je právě jejich problém. Jsou totiž přinejmenším pětkrát dražší než my. Proto nakonec vyhrajeme. Ne proto, že nabízíme lepší produkt, ty máme srovnatelné, ale proto, že máme lepší servis, nižší poplatky. Naše strategie vychází z toho, že budeme sílit díky počtu klientů, nikoli výši poplatků. Chceme si ukousnout malý díl z velkého koláče, ne urvat velký kus z malého.

I vaše strategie a její dosavadní úspěch svědčí o tom, že se brokeři a sektor jako takový mění. Co by z tohoto důvodu měli lidé čekat za střednědobým horizontem, v roce 2025?

Myslím si, že investování bude pro koncové uživatele (téměř) zdarma. Jen si vezměte, kolik poplatků se dnes na jeden produkt nalepí. Příkladem mohou být ETF, kde je poplatek již součástí ETF jako takového. Proč byste tedy měli platit i za ETF? Podobná logika by měla přispět k tomu, že se transakční poplatky pro drobné investory zruší. To by mělo napomoci k mnohem větší diverzifikaci. Dnes diverzifikují hlavně institucionální klienti. Drobní investoři se často, když jim konkrétní titul něco vynese, upnou právě na něj, respektive na daný sektor. To by bylo dobré změnit, což si ale vyžádá hodně edukace. A právě ta bude ve zmíněném horizontu také důležitá.

Obchodování
Přestat sledovat
Trading
Přestat sledovat
Makléři
Přestat sledovat
Poplatky
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat